Chýbajú vám steny, ale murovanie neprichádza do úvahy? Skvelým spôsobom, ako to vyriešiť, sú oddeľovacie prvky či šikovné optické triky. Niektoré poskytnú súkromie, iné maximalizujú úložný priestor alebo len zmenia atmosféru miestnosti.
1. ZASKLENÁ STENA
Oddeľovanie priestorov na účely radikálnej premeny najmä pre vizuálny efekt je obľúbeným nástrojom bytových návrhárov a dizajnérov. Veľmi praktické sú zasklené steny s kovovým rámom, ktoré oddelia napríklad kuchyňu od jedálne či obývačky. Tento typ steny neuberie miestnosti na veľkosti ani na svetle, no dodá jej žiaducu dynamiku.
Veľmi praktické sú presklené steny s kovovým rámom, ktoré oddelia napríklad kuchyňu od jedálne či obývačky. Zdroj: iStock
Stena urobí dobrú službu aj vtedy, ak práve varíte či pečiete. Jednoducho zavriete dvere a zvyšok osadenstva môže nerušene konverzovať alebo sledovať obľúbený seriál.
Pekným vizuálnym riešením na oddeľovanie priestorov sú dve rôzne podlahy. Ak majú zóny v otvorenom priestore rovnakú podlahu, môže to na vás vplývať buď ponuro, alebo fádne. Použite napríklad bielu dlažbu s čiernym vzorom skombinovanú s drevenými parketami. Mixovať môžete rôzne farby, štruktúry i vzory. Ak však chcete väčší kontrast, dávajte pozor, aby ste ho nepredimenzovali. Odlišnou podlahou môžete oddeliť chodbu, kuchyňu, jedáleň či spálňu od zvyšku interiéru.
Ak majú zóny v otvorenom priestore rovnakú podlahu, môže to na vás vplývať buď ponuro, alebo fádne. Použite napríklad bielu dlažbu s čiernym vzorom skombinovanú s drevenými parketami. Mixovať môžete rôzne farby, štruktúry i vzory. Zdroj: As de carreaux
NÁŠ TIP
Optickému predeleniu miestností napomáha aj osvetlenie. Dobrým príkladom je kuchyňa s obývačkou. V kuchyni zvoľte ostré a chladnejšie svetlo, pretože v nej pracujete a potrebujete dobre vidieť aj na detaily. Naopak, do obývačky použite teplejšie svetlo, ideálne na relax.
3. VYVÝŠENÉ PÓDIUM
Ak do interiéru nechcete pridávať žiadne „náhradné“ steny, skúste sa pohrať s výškou podlahy. Kuchyňa v tomto otvorenom priestore je len o tri schodíky vyššie ako zvyšok interiéru. Takto pôsobí úplne iným dojmom, ako keby bola v rovnakej úrovni s obývačkou.
Vyvýšené pódium miestnosti nielen oddelilo, ale vznikol aj priestor na sedenie a odkladanie vecí. Výškové rozdiely podláh môžu byť rôzne, pri tých nižších však berte do úvahy, že o ne môžete zakopávať. V takom prípade si to ešte premyslite alebo dané miesto zvýraznite inak, napríklad farebným kobercom.
Ak do interiéru nechcete pridávať žiadne „náhradné“ steny, skúste sa pohrať s výškou podlahy. Zdroj: Patricia Bagienski
4. REGÁL S RASTLINAMI
Ak ste milovníkmi rastlín, regál s izbovými rastlinami je ďalším výborným spôsobom, ako získať viac súkromia, no i pekným a štýlovým doplnkom do interiéru.
Ak ste milovníkmi rastlín, regál s izbovými rastlinami je ďalším výborným spôsobom, ako získať viac súkromia, no i pekným a štýlovým doplnkom do interiéru. Zdroj: Dunelm
Zaobstarajte si rastliny s väčšími listami alebo ťahavé druhy, ktoré vytvoria masu zelenej plochy. Tá potom dostatočne zakryje neželaný výhľad. Navyše ak má regál kolieska, môžete ho v rámci bytu premiestňovať práve tam, kam potrebujete.
Ďalšie 4 zaujímavé triky, ako rozdeliť priestor bez murovania, si môžete pozrieť v galérii.
Text: Mirka Maceková Foto: As de carreaux, Patricia Bagienski, Dunelm, IKEA, olive and iris, ArchIdea, elegantsi, iStock Zdroj: časopis Môj dom
1. Veľmi praktické sú presklené steny s kovovým rámom, ktoré oddelia napríklad kuchyňu od jedálne či obývačky. Tento typ steny neuberie miestnosti na veľkosti ani na svetle, no dodá jej žiaducu dynamiku. Stena urobí dobrú službu aj vtedy, ak práve varíte či pečiete. Jednoducho zavriete dvere.
2. Ak majú zóny v otvorenom priestore rovnakú podlahu, môže to na vás vplývať buď ponuro, alebo fádne. Použite napríklad bielu dlažbu s čiernym vzorom skombinovanú s drevenými parketami. Mixovať môžete rôzne farby, štruktúry i vzory.
3. Ak do interiéru nechcete pridávať žiadne „náhradné“ steny, skúste sa pohrať s výškou podlahy.
4. Ak ste milovníkmi rastlín, regál s izbovými rastlinami je ďalším výborným spôsobom, ako získať viac súkromia, no i pekným a štýlovým doplnkom do interiéru.
5. Závesy. sú rýchlym, jednoduchým a lacným spôsobom, ako predeliť miestnosť či skryť to, čo nemá byť na očiach, a to od stropu až po podlahu. Najlepšie sa vynímajú v priestranných a veľkých domácnostiach, no miesto im nájdete aj v tých menších. Závesy veľmi pekne vyzerajú spolu s ďalšími textíliami – zladené so záclonami, s vankúšmi, posteľnou bielizňou i kobercami vytvoria príjemnú domácu atmosféru. Na výber máte z veľkého množstva materiálov, farieb i vzorov.
6. Pult. V kuchyni môže úlohu deliaceho prvku prevziať kuchynský ostrovček, prípadne raňajkový pult. Ide o masívny a veľký nábytok, ktorý je dominantný a v miestnosti vždy upúta ako prvý. Umiestnite ho tak, aby jasne vymedzoval hranice medzi kuchyňou a obývačkou. Na optické predelenie pomôžu aj barové stoličky alebo iné sedenie. Ak vám to nestačí, prvkov môžete použiť aj viac. V prípade tohto malého bytu zvolili odlišnú podlahu a dokonca aj iný obklad na stene.
7. Drevené lamely. Sú obľúbeným architektonickým prvkom súčasných interiérov. Dokážu v priestore vytvárať funkčné zóny, pričom ho nechávajú dýchať. Lamely sa najčastejšie upevňujú do stropu skrytými skrutkami a spodok sa ukotví silikónovým lepidlom. Pozor treba dávať aj na to, aby kotvenie v strope nebolo nosné, ale fixačné. Výrobcovia zároveň odporúčajú lamely nelepiť priamo na strop, ale na podklad, pretože pri demontáži hrozí trvalé poškodenie omietky.
8. Koberec. Priestory dokáže oddeliť aj koberec. Tento spôsob výborne funguje v menších bytoch a garsónkach. Koberec pod nábytkom či jedálenským stolom nezaberie žiadne miesto, a pritom urobí dobrú službu a otvorený priestor opticky rozdelí. Koberce môžete použiť aj dva, napríklad jeden do jedálne a druhý do obývačky. Pekne ukáže, ak sú v rozdielnych farbách, prípadne ak je jeden výraznejší ako druhý.