Zdroj: iStock

Okrúhly koberec: Viete, do akých priestorov sa nehodí?

20. 04. 2023
Zdieľať

Kruhový alebo oválny koberec je zaujímavým dizajnovým prvkom, ale nehodí sa do každej miestnosti. Ak ho použijete správne, vnesie do priestoru jemné krivky, navodí pocit intimity a môže podčiarknuť atmosféru i nábytok zvláštneho tvaru. Farebné koberčeky v tvare kruhu spestria jedáleň, obývaciu izbu, vymedzia priestor vo vstupnej hale. Dizajnéri ich často využívajú na pridanie textúry a tepla do inak minimalistických interiérov.

Napriek tomu, že okrúhle koberce nie sú žiadnym novým vynálezom, nehodia sa do každej miestnosti. V mnohých prípadoch si architektúra a usporiadanie izieb vyžaduje dlhšie, hranaté alebo úzke pokrývky dlážky.

béžová obývačka, okrúhly koberec

Kruhový alebo oválny koberec je zaujímavým dizajnovým prvkom, ale nehodí sa do každej miestnosti. Zdroj: iStock

V akých prípadoch nebude okrúhly koberec fungovať?

 V dlhej a úzkej obývačke

I keď okrúhly koberec má schopnosť zjemniť hranaté priestory, v dlhej a úzkej miestnosti nebude pôsobiť príjemne. Ideálny efekt získame vtedy, keď koberec odráža tvar izby. Ak by sme použili okrúhly koberec v dlhej a úzkej obývačke (nielen tam), priestor len zbytočne rozbije a zvýrazní jeho dĺžku. Dlhý obdĺžnikový priestor si vyžaduje obdĺžnikový koberec, ktorý bude odrážať jeho tvar.

Ak napriek tomu, chcete použiť okrúhly koberec, zvážte vrstvenie skupiny väčších okrúhlych kobercov umiestnených po celej dĺžke miestnosti. Tak, aby dve najvzdialenejšie steny boli stále prepojené. V prípade, že uprednostníte jeden veľkoplošný koberec, vyberte si väčší koberec oválneho tvaru.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať správny koberec do jedálne?

Pod obdĺžnikový jedálenský stôl

Tak, ako by mal koberec napodobňovať tvar miestnosti, nábytok by zase mal odzrkadľovať tvar koberca. Z tohto dôvodu nebude okrúhly koberec fungovať pod obdĺžnikovým jedálenským stolom. Okrúhly koberec vynikajúco dopĺňa okrúhly jedálenský stôl, pretože harmonicky napodobňuje jeho tvar. Pod obdĺžnikový stôl radšej zvoľte obdĺžnikový alebo oválny koberec.

moderná obývačka a jedáleň s okrúhlym kobercom

Okrúhly koberec vynikajúco dopĺňa okrúhly jedálenský stôl, pretože harmonicky napodobňuje jeho tvar. Je však dôležité, aby všetky stolové nohy a stoličky sedeli na koberci, a to aj v prípade, že stoličky mierne odsuniete. Zdroj: iStock

Pokiaľ ide o veľkosť koberca, vždy je dôležité, aby všetky stolové nohy a stoličky sedeli na koberci, a to aj v prípade, že stoličky mierne odsuniete.

Primalý vzhľadom na veľkosť miestnosti

Výber správneho koberca znamená tiež zamyslieť sa nad vzťahom medzi veľkosťou koberca a miestnosti. Veľká miestnosť si vyžaduje veľký koberec. Presnejšie, veľká štvorcová miestnosť nebude vyzerať ideálne, ak do nej dáte malý okrúhly koberec, ktorý nechá odhalenej priveľa podlahy.

spálňa s malým okrúhlym kobercom

Veľká štvorcová miestnosť nebude vyzerať ideálne, ak do nej dáte malý okrúhly koberec, ktorý nechá odhalenej priveľa podlahy. Zdroj: iStock

V úzkej chodbe

Ani úzka chodba či vstupná hala nie je ideálnym miestom pre okrúhly koberec. Do dlhej chodby sa lepšie hodí behúň vzdialený od stien, ktorý návštevníkov povedie do centrálnych priestorov.

Pod pohovkou v tvare L

Aký tvar má vaša obývačková sedačka? Ak je v tvare písmena L, okrúhly koberec nebude pri nej dobre fungovať. S ostrými hranami sa nekamaráti. Naopak, ak máte sedenie v mäkkých organických tvaroch, oválny koberec môže byť ideálnym doplnkom.

Prečítajte si tiež
Manuál s videonávodom: Ako poraziť šmuhy na podlahe? Pripravte si penu na holenie a žehličku

Kedy použiť okrúhly koberec?

Okrúhly koberec výborne funguje v miestnostiach so zaoblenou stenou alebo oblým nábytkom. Hodí sa do priestoru s arkierom, kruhovým detailom na strope či inými architektonickými špecifikami. Zlatým pravidlom pri zariaďovaní priestoru je najskôr si vybrať nábytok a až potom vyberať koberec, ktorý ho dopĺňa. Takto poskytne vizuálnu hranicu a vytvorí ústredný bod miestnosti. Kobercom môžete tiež prepojiť rôzne prvky i farby v priestore.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

 

 

 

Kategória: Doplnky
Tagy: koberec podlaha
Zdieľať článok
Ako zvládnuť vyrovnanie podlahy?Dom z tehly

Ako zvládnuť vyrovnanie podlahy?

Za koľko sa dá postaviť bungalov?Dom z tehly

Za koľko sa dá postaviť bungalov?

Aké sú najobľúbenejšie odrody papriky? Tieto presvedčili vlastnosťami i chuťouUrob si sám

Aké sú najobľúbenejšie odrody papriky? Tieto presvedčili vlastnosťami i chuťou

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očariaZáhrada

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očaria

Diskusia