Pohrajte sa s kobercami: Čo dokážu v interiéri?
Koberce plnia v interiéri hneď niekoľko funkcií. Veľmi dobre pohlcujú prach a nečistoty, tlmia hluk, zlepšujú v miestnosti akustiku a sú príjemné na dotyk. No a v neposlednom rade sú úžasným vizuálnym prvkom – v priestore skrátka vyzerajú dobre.
Okrúhle koberce
Po okrúhlom koberci sa oplatí siahnuť zakaždým, keď potrebujete zvýrazniť zaoblenú či zakrivenú architektúru (napr. oblý výklenok, viacuholník). Ak máte okrúhly luster alebo dominantné zrkadlo s oblými krivkami, okrúhly koberec podčiarkne jeho tvar. Keď chcete v otvorenom priestore vymedziť napríklad kútik na čítanie, okrúhly koberec vám v tom môže pomôcť. Okrúhly koberec v malom priestore je tiež šikovný trik, ktorý návrhári používajú, aby miestnosť vyzerala väčšia.
Koberce na schodisku
Koberec na schodoch plní najmä bezpečnostnú funkciu. Chráni nás pred pošmyknutím, zjemní prípadný pád a chráni naše ratolesti pred nachladnutím. Nemusíme si totiž klamať. Deti pobehujú bosé so železnou pravidelnosťou. Koberec poskytne aspoň o niečo teplejší povrch pri dotyku bosých nôh. Okrem toho tiež chráni schodisko pred nadmerným opotrebovaním. V momente, keď sa zošliape, jednoducho ho vymeníte za nový. Ak nechcete zakryť kobercom celé schodisko, len jeho časť, sú pre vás ideálnym riešením tzv. nášľapy na schody.
Behúne
Malé koberce, tzv. behúne, sú obľúbené pre svoju univerzálnosť. Najčastejšie ich používame v predsieni a v chodbe, výborne sa hodia k posteli i do detskej izby. Svoje stabilné miesto majú aj v kuchyni. Státie na tvrdej dlažbe je nielen nepríjemné pre chlad, ale trpia aj naše kĺby. Behúň dodá kuchyni mäkkosť, charakter, farbu i teplo domova. Pri varení sa často niečo vyleje či rozbije. Ak máte drevenú podlahu, ochráni ju koberček, ktorý nárazy stlmí, tekutiny doň vsiaknu a nepoškodí sa – stačí ho len vyčistiť. Určite siahnite po odolnom syntetickom materiáli s vysokou hustotou vlasu.
Trpíte alergiou na prach? Prach sa rýchlo šíri vzduchom pri keramickej a kamennej podlahe či drevených parketách, takže ho vdychujete nepretržite. Koberec ho však dokáže zachytiť, plní teda funkciu akéhosi vzdušného filtra, zabraňuje jeho víreniu vo vzduchu. Navyše, prach sa z koberca jednoducho odstráni pri vysávaní. Ak sa koberec udržuje v suchom prostredí, pravidelne sa vysáva a čistí, je isté, že sa v ňom nebudú udržiavať žiadne plesne, roztoče alebo iná háveď.
S nízkym alebo vysokým vlasom?
Hladko tkané koberce sú vhodné napríklad do chodby, kuchyne a do jedálne, pretože sa ľahko čistia. Najmä v jedálni je krátky vlas mimoriadne praktický – stoličky sa po ňom posúvajú jednoduchšie než po koberci s dlhým vlasom. Koberce s dlhým a hustým vlasom (tzv. shaggy) vyniknú najmä v obývačke a výborne sa hodia k posteli do spálne. Pre svoj komfort a štýl sa shaggy koberce tešia stále väčšej obľube. Husté a dlhé vlákna (až do 50 mm) zaručujú nielen trvácnosť, ale aj farebnú stálosť.
NÁŠ TIP
Pod stôl si vyberte dostatočne veľký koberec, aby sa naň vošli všetky stoličky, a to aj vtedy, keď sú odsunuté.
Vrstvenie kobercov
Máte perfektný koberec, no je príliš malý, aby ste naň umiestnili čo i len predné nohy pohovky a kresiel? Vtedy pomôžu dva koberce uložené na sebe. Najprv vyberte väčší neutrálny koberec, ktorý bude tvoriť základ pod váš menší ikonický kúsok. Dôležité je, aby spolu vyzerali harmonicky. Chybu neurobíte, ak si spodný koberec vyberiete napríklad z juty a navrch uložíte svoj obľúbený vzorovaný kúsok. Koberce nemusíte vrstviť iba tak, že menší uložíte do stredu väčšieho, možno ich uložiť na seba aj do kríža alebo priečne.
Od steny k stene
Do spálne a detskej izby je ideálny celoplošný koberec, pretože zaisťuje útulnosť a teplo pod nohami. Má teplý, tichý a mäkký povrch, je k dispozícii v širokej škále vzorov a farieb, je cenovo prijateľný. Celoplošné koberce zažívajú renesanciu, pretože sa jednoducho ukladajú a sú nenáročné na podklad. Širokú škálu vzorov a farieb metrážnych kobercov nájdete v predajniach Breno, kde vám s výberom pomôže kvalifikovaný odborník. Ponúkne vám možnosť kombinácií a poradí vhodnosť použitia podľa typu podlahoviny.
Veľký alebo malý?
Ak máte veľký priestor, zvoľte určite väčší koberec. Ideálne, ak sú všetky sedacie prvky vrátane stolíkov umiestnené na ňom, nie však na jeho úplnom kraji. Snažte sa, aby bol každý kus nábytku umiestnený asi 20 cm od okraja. Od koberca k stene nechajte voľný priestor 25 až 60 cm (podľa toho, koľko vám miestnosť dovolí). S menším kobercom to skúste inak. Efektne vyzerá, keď sú na koberci umiestnené len predné nohy. Táto kompozícia je vhodná najmä pre kreslá a pohovky na nožičkách. Miestnosť tak pôsobí vzdušne a jednotlivé kusy nábytku v priestore obzvlášť vyniknú.
NÁŠ TIP
Zistiť správnu veľkosť koberca je jednoduché. Stačí, ak si na miesto, kam ho chcete uložiť, nalepíte maliarsku pásku a zmeriate obvod.
Súčasné trendy
Medzi stálice patria tradičné koberce – orientálne, marocké, berberské –, novodobé, ale i starožitné kúsky. Nadčasové sú i koberce s geometrickým vzorom – ľahko sa totiž kombinujú s inými. V súčasnosti stále rastie záujem o prírodné koberce zo sisalu alebo z juty. Tie sa výborne dopĺňajú najmä s kožušinami a hovädzími kožami, ale aj s kobercami s dlhým vlasom a s tými v tzv. bohémskom štýle (shaggy, kelim, dhurrie, ikat…).
Starostlivosť o koberce
Či už si do nového domova zaobstaráte koberce, alebo umývateľné podlahy, oba povrchy je potrebné udržiavať čisté.
Koberce s nízkym vlasom by ste mali vysávať nasucho minimálne raz za týždeň. Tie s dlhým vlasom (tzv. shaggy) vysávajte 2- až 3-krát do týždňa. Vysávajte vždy všetkými smermi, nie iba po smere vlákien. S hlavicou sa pohybujte pomaly a po rovnakom mieste prejdite aj viackrát, inak vysávač nedokáže zachytiť všetky nečistoty. Nečakajte, kým sa na zemi objavia chumáče chlpov alebo viditeľné prachové chuchvalce. Pravidelná starostlivosť o koberec má nielen dobrý účinok na vaše zdravie, ale tiež tým výrazne predĺžite jeho životnosť. V miestnostiach, kde sa zdržiavate najčastejšie, by ste mali koberec hĺbkovo čistiť minimálne dvakrát ročne. V zriedkavo používaných priestoroch stačí koberec profesionálne čistiť raz za 18 mesiacov.
Žiadnej podlahe neprospieva dlhodobé pôsobenie vody a vlhkosti. Väčšie množstvo vody môže spôsobiť podmáčanie podlahovej krytiny, vznik plesní či sčernanie škár a spojov medzi jednotlivými lamelami. Podlahu najskôr povysávajte a potom pretrite vyžmýkanou handrou alebo mopom. Nesmie z nich kvapkať voda a po utretí by mala byť podlaha do minúty opäť suchá. Šikovným pomocníkom je mop s rozprašovačom, ktorý má výhodu v tom, že sa na drevenú podlahu nedostane nadmerné množstvo vody (ako to často býva pri klasickom umývaní), ale presne toľko, koľko je potrebné na dôkladné vyčistenie.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Westwing, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom