Správne umiestnenie obrazov v interiéri? Dodržte tieto zásady
Obrazy dokážu v interiéri robiť divy. Na to, aký bude výsledok, má však vplyv viacero vecí – formát, farba, rozmiestnenie i počet kusov zohrávajú veľkú úlohu. Ak neviete, ako na to, poradíme vám.
Pri kompozícii na holých stenách je potrebné pracovať so všetkým, čo je v miestnosti, pretože ide o jeden kompaktný celok. Na začiatku máte niekoľko možností. Buď zvolíte jeden dominantný obraz, alebo viacero. Aby ste sa vyhli opravám po nevydarených pokusoch, urobte si malé výpočty a vystrihnite si papiere vo veľkosti obrazov, ktoré prilepíte na stenu. Skupinky obrazov si môžete pre predstavu rozmiestniť aj na podlahe. Kompozície si nafoťte, to vám uľahčí výber.
Obrazy veľkého formátu
Vybrali ste si jeden obraz veľkého formátu. Čo s ním? Vždy záleží na tom, aký nábytok sa pri ňom nachádza, tomu prispôsobte aj výšku, v akej bude obraz zavesený. Veľký obraz by mal visieť 15 – 20 cm nad gaučom v obývačke. Ak je obraz pri jedálenskom stole, treba ho umiestniť o niečo nižšie, pretože pohľad pri sedení smeruje nižše ako v stoji. Keď ste si zvolili výšku, ostáva už len umiestnenie obrazu – centrálne alebo necentrálne. Voľba je na vás. Pri necentrálnom umiestnení však dbajte na vyváženie prázdnej strany vhodným nábytkom alebo doplnkami.
Náš tip
Keď je v miestnosti veľa veľkých vecí a nábytku, zvoľte väčšie obrazy. V prípade množstva malých vecí zas siahnite po malých obrázkoch, ktoré budú pôsobiť ako jeden celok a v priestore sa nestratia.
Obrazy na schodisku
Pri rozmiestnení obrazov na schodisku platia trošku iné pravidlá. Vždy sa však riaďte vlastnou intuíciou, ktorá vám napovie, čo vyzerá dobre a čo nie. Tak napríklad, jeden obraz na širokom schodisku nebude veľmi šťastnou voľbou, zato na podeste, ktorá je zväčša úzka, bude výborný. Na schodisku obrazy vešajte diagonálne. Rozstupy medzi nimi môžu byť buď pravidelné, alebo nepravidelné. Obrazy môžu visieť v jednom rade alebo vo viacerých radoch „napreskačku“.
Obrazy na poličke
Obrazy na poličke sú dobrou voľbou vo viacerých prípadoch – ak nechcete zbytočne zatĺkať klince do steny, radi obrazy premiestňujete z miesta na miesto alebo ich budete chcieť po čase nahradiť niečím úplne iným. Na poličke by mala vládnuť dynamika, ktorú docielite napríklad striedaním vyšších a nižších alebo menších a väčších obrazov. Pokojne k nim zakomponujte aj nejaký kvet alebo inú dekoráciu.
Obrazy na nevšedných miestach
Na chvíľu zabudnite na všetky pravidlá a ak chcete obrazom vzbudiť pozornosť alebo dokonca šokovať, umiestnite ho na nevšedné miesto. Napríklad do rohu, alebo nad či pod klasickú úroveň očí. Tento štýl rozmiestnenia voľte však opatrne, je viac pre fajnšmekrov. Ak si nie ste istí, radšej sa do toho ani nepúšťajte a ostaňte pri klasike.
Položené obrazy
Ak vám to priestory dovoľujú, väčšie obrazy môžete položiť aj na pekné svetlé miesto, napríklad na okenný parapet alebo na podlahu. Skupinka výrazných obrazov dá miestnosti jedinečný šmrnc, hlavne keď k nim zladíte závesy, lampu či iné bytové doplnky. A aby sa obrazy časom nezašpinili alebo nepoškodili, radšej ich majte za sklom.
Salónový štýl
Vznikol niekedy na prelome 18. a 19. storočia a bol pomenovaný podľa parížskych salónov. Na vytvorenie silnej atmosféry v interiéri využíva najmä pomer a kompozíciu. Zásada je odstup medzi obrazmi a vyvážená kompozícia. Obrazy na ľavej strane môžu mať väčší význam, pretože ľudia čítajú zľava doprava a pozerajú tak aj na súbor obrazov. Väčšie a hrubšie rámy, tmavšie farby a väčšie kúsky by mali byť umiestnené naľavo.
Obrazy na tapete
Už ste videli obrazy na vzorovanej tapete? Ak nie, vidíte ich práve teraz. Ide o náročnú kompozíciu, v ktorej treba brať do úvahy najmä priestor ako jeden celok. Tapeta by mala typovo i farebne ladiť s obrazmi a tie dokopy s nábytkom a ostatnými doplnkami. Dôležité je aj samotné umiestnenie obrazov a výber rámov. Táto krásna tapeta má dominantný kvetinový vzor vo svojej vrchnej časti. V dolnej časti tak vznikol priestor na obrazy, ktoré sú povešané na kovových retiazkach, dokonca cez seba – veľmi efektné!
Náš tip
Dominantnosť obrazu docielite aj farbou. Ak má výraznejšie farby ako interiér, vynikne viac, ako keby bol v rovnakých tónoch.
Obrazy v skupinách
Vždy pekne ukáže, keď sú obrazy z jednej série a s rovnakým rámom umiestnené po dvoch, troch alebo štyroch. Tak sa vytvorí jednotná harmonická línia. Aby nepôsobili príliš fádne, je dobré, ak upútajú napríklad výraznejšou farbou. Moderným trendom sú aj série, ktoré spolu vytvárajú jeden výsledný obraz, len rozdelený na dve alebo viac častí. Takéto dielo prináša do interiéru väčšiu dynamiku.
Zaujímavé kombinácie
Obrazy sú aj skvelými „parťákmi“ do skupiniek s inými doplnkami a dekoráciami. Môžete ich kombinovať s vázami, kvetináčmi, izbovými rastlinami, dekoračnými plodmi rôznych rastlín, konármi, drevenými predmetmi, rozličnými misami, fotografiami, pohľadnicami, rezanými aj so sušenými kvetinami alebo škatuľkami. Spolu ich naaranžujte napríklad na nočný stolík, do police, na komodu alebo nad kozub.
5 obrazov, ktoré sú IN
Hitom sú obrazy s rastlinnými motívmi, akvarel, kresby jedným ťahom, abstraktné obrazy, ale aj motivačné citáty a nápisy.
Text: Miroslava Maceková
Foto: Magic Linen, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom