TOP farby do malých miestností: A nie je to biela!

06. 06. 2020
Zdieľať

Určite ste počuli, že do malých priestorov sa najlepšie hodí biela. Opticky ich zväčší, rozjasní. Avšak biela nie je jedinou farbou, ktorá dokáže čarovať s malými priestormi.

Dnes je trend nových neutrálnych farieb, ktoré nepôsobia tak prísne a sterilne.

Svetložltá v malej kuchyni i kúpeľni

Ak máte malú kuchyňu a vaše skrinky potrebujú nový náter, vyskúšajte jemnú svetložltú. Nie je krikľavá, ale i tak má tendenciu rozjasniť priestor. Veľmi dobre vyzerá v kombinácii so vzorovanými obkladačkami – napríklad s obkladačkami so svetložltými a modrými vzormi na bielom podklade. Biela pracovná doska, biele spotrebiče a biela stena okolo linky zvýraznia toto netradičné riešenie.

žltá farba v interiéri

Zdroj: iStock

žltá farba v interiéri

Zdroj: iStock

Sivozelená stena v záhlaví postele

Na optické zväčšenie spálne stačí vymaľovať alebo vytapetovať stenu v záhlaví postele, prípadne len jej časť. Na tento účel môžete použiť trendovú sivozelenú, o ktorej sa hovorí ako o novej neutrálnej farbe. V kombinácii s bielym stropom a bielymi stenami vytvára zaujímavý, ale nie prísny kontrast. Je to príjemná kombinácia, ktorá osvieži každú spálňu, dobre vyzerá aj v podkrovných miestnostiach.

Sivozelená stena v záhlaví postele

Zdroj: iStock

Optická hra s výškou miestnosti

Viete, kedy bude malá miestnosť vyzerať vzdušnejšie a priestrannejšie? Ak opticky zvýšite strop.

Trendom, ktorý sa dokáže pohrať s výškou miestnosti, je rozdelenie stien alebo jednej zo stien na spodnú a vrchnú časť. Spodok steny, približne do výšky stoličiek, gauča či záhlavia postele (o trošku vyššie je vždy lepšie) vymaľujte bielou alebo bielou s jemným nádychom inej farby. Vrchnú časť steny môžete vymaľovať napríklad svetlomodrou, svetlosivou, jemnou mätovou.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Prečítajte si tiež
5 interiérových farieb, ktoré vytláčajú bielu. Viete, ktoré farby sú teraz IN?

Obľúbený v malých miestnostiach je aktuálne aj jemný odtieň matnej modrozelenej. Takéto riešenie vynikne i v prípade, že máte šikmý strop.

Svetlofialová s bielou

Viete o tom, že fialová farba je kráľovskou farbou? Na outfitoch, ale ani v interiéroch, ňou nikdy nič nepokazíte. Svetlo fialová stena v spálni v kombinácii s bielou posteľou, vzorovanou fialovo bielou zástenou a svetlými dekoratívnymi vankúšmi, doslova pozýva na kráľovský relax. Z diaľky vonia levanduľou. Cítite to aj vy?

 Svetlo fialová stena v spálni

Zdroj: iStock

fialová v ineteiéri

Zdroj: iStock

fialová spáľňa v ineteiéri

Zdroj: iStock

Žiarivo žlté dvere

Bez ohľadu na to, aká je miestnosť veľká, respektíve malá, farebnými dverami nič nepokazíme. Vyniknú v detskej izbe, tí odvážnejší ocenia žiarivo žlté dvere aj v obývačke či v spálni. Táto farba je optimistická a navyše – dobre sa hodí ku všetkým neutrálnym farbám stien, vrátane bielej. Niekedy je ľahšie zatrieť farbou iba dvere a o novú atmosféru máte postarané.

Žiarivo žlté dvere

Zdroj: iStock

Žiarivo žlté dvere

Zdroj: iStock

Gradujte priestor odtieňmi zelenej

Jemne mätová stena, svetlozelené police, pár skriniek či rebrík v tmavšej zelenej farbe. Takéto riešenie atmosféru v malej miestnosti stupňuje. Bez obáv použite viacero odtieňov zelenej, podľa vášho vkusu a preferencií. Efekt znásobíte kombináciou s bielou alebo úplne svetlým drevom.

zelená farba v interiéri

Zdroj: iStock

 

zelená farba v interiéri

Zdroj: iStock

Prečítajte si tiež
Premena tmavého domu: Pozrite sa, čo dokážu okná a farby!

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Farby, materiály
Tagy: farby v interiéri malé byty
Zdieľať článok

Diskusia