Zdroj: Ikea

Čo sa dá v interiéri pomocou farby skryť, zdôrazniť či rozdeliť

02. 09. 2020
Zdieľať

Ak sa nebojíte farieb a radi s nimi experimentujete, potom je trend „color blocking“ presne pre vás. Tentokrát nebudeme maľovať celú miestnosť ani celé steny, ale pozrieme sa na to, čo sa dá pomocou farby v priestore skryť, zdôrazniť či rozdeliť.

Pomocou farby a štetca dokážete za jeden víkend a za menej ako 30 € kompletne zmeniť vzhľad a atmosféru v akejkoľvek miestnosti v byte. Čo tak vymaľovať stenu len na polovicu? Alebo rovnakým odtieňom premaľovať i vstavaný nábytok či dvere? Zdá sa vám to šialené? Nemajte obavy – presvedčíme vás o tom, že odvážny prístup k maľovaniu interiéru bude stáť za to!

Všetko sa začalo v 60. rokoch, keď módny návrhár Yves Saint Laurent vytvoril ikonickú kolekciu šiat, ktorá odkazuje na holandského umelca Pieta Mondriana. Jeho obrazy boli plné rovných línií a farebných plôch v tvare štvorcov a obdĺžnikov. A tak môžeme povedať, že priekopníkom v trende blokovania farieb bol práve maliar Piet Mondrian.

farebné bloky v interiéri

Zdroj: ISADORY FABIAN

Stratené dvere

Prečo by ste mali zastaviť svoj štetec pred zárubňou, keď sa dvere môžu stať úplne prirodzenou súčasťou vašej farebnej schémy? Pokojne pokračujte vo svojom farebnom pruhu aj cez dvere. Výsledný efekt bude fantastický! Menšia kuchynská linka získa pomyselnú zástenu a krátka stena celistvosť. Ak si chcete zachovať bdelosť a pozitívne emócie, žltá farba je skvelá voľba.

Naš tip

Výborný nápad, ako osviežiť dlhé chodby alebo vstupné haly s množstvom dverí. Vyskúšajte!

farebné bloky v interiéri

Zdroj: LE ATELIER

Tretí rozmer

Ak máte odvahu, skúste to inak. Dlhá chodba s bielymi vstavanými skriňami po celej dĺžke bude síce plná svetla, no bez štipky farby či vzoru môže pôsobiť až príliš chladne a sterilne. Výrazným farebným blokom, ktorý pohltí podlahu, dvere a časť nábytku, pridáte chodbe tretí rozmer. Týmto rafinovaným spôsobom vytvoríte z dlhej a úzkej chodby príjemný vstup: modrý blok upúta pozornosť, takže chodba nebude pôsobiť ako dlhý „slíž“.

Prečítajte si tiež
TOP farby do malých miestností: A nie je to biela!
farebné bloky v interiéri

Zdroj: LITTLE GREENE

Tón v tóne

Najbežnejším spôsobom maľovania polovice steny je horizontálne rozdelenie. Použitím jednej farby v hornej línii a druhej v tej spodnej vytvoríte optickú ilúziu obkladu, ktorý dodá vašej izbe nový rozmer bez toho, aby farba na stene pôsobila ťažkopádne. Kombinácia príbuzných farieb (tón v tóne) vám zaručí, že miestnosť bude pôsobiť veľmi príjemne a útulne. Tmavší odtieň odporúčame naniesť od podlahy a svetlejší smerom k stropu.

Náš tip

Ak chcete, aby bol výsledok hravejší, môžete čiaru ukončiť vlnovkami, cikcakom alebo valčekom dostratena.

farebné bloky v interiéri

Zdroj: BUDGETPAINTERS

Najmenším

Pozrite sa na izbu očami svojich ratolestí. Nielenže sú veľké biele steny nezaujímavé a fádne, ale ešte zväčšujú priestor, ktorý sa im zdá už aj tak dosť veľký. Opäť si pomôžte farbou. Ak im roh, v ktorom majú postieľku, zamaľujete nežným odtieňom, bude sa im lepšie zaspávať. Izbu zútulníte, ak veľké biele steny horizontálne rozdelíte pomocou farby.

NÁŠ TIP

Ohraničenie zón farbou je v každom prípade výbornou voľbou, ako ozvláštniť izbu našim najmenším. Pomocou farieb im vyčleníte zónu na spanie a zónu na učenie.

farebné bloky v interiéri

Zdroj: LEVIS

Žiarivý krb

Spôsob, akým použili majitelia žltú v tejto miestnosti na zvýraznenie krbu, je úplne geniálny. Efektným farebným blokom zvýraznili v miestnosti žiarivé ohnisko, ktoré k sebe pritiahne celú rodinu. Nie je nič jednoduchšie ako stenu premaľovať, ak vám výrazný odtieň začne prekážať. Je to vždy lacnejšie a ľahšie než odstraňovať nalepený obklad alebo kupovať nové kachle.

Kým v móde sa trend „color blocking“ snaží skryť nedostatky a upriamiť pozornosť na proporcie tela, v interiéri je to väčšinou naopak. Dizajnéri používajú farebné blokovanie na zvýraznenie objektu a vytvorenie atmosféry v miestnosti.

 

farebné bloky v interiéri

Zdroj: STEFANIE KEELER

Zátišie

Zaostrite na svoj obľúbený kus nábytku! Miesto, kde vystavujete svoje obľúbené dekorácie, knihy či fotografie, umocnite farbou na stene. Môže to byť pásik, kruh alebo akýkoľvek útvar. Podobne môžete zvýrazniť aj pozadie pre poličku alebo galériu obrazov.

Prečítajte si tiež
Viete, ako si vybrať farby do interiéru? Toto radia experti
farebné bloky v interiéri

Zdroj: YIDOUTANG

Zónovanie

Farebnými plochami na stenách (i nábytku) pomerne jednoducho vytvoríte v dome zóny. Takéto delenie izieb sa uplatní najmä tam, kde chcete ponechať otvorený priestor. Ilúziu samostatnej miestnosti vytvoríte použitím farby na dvoch či troch priľahlých stenách. Využite celý priestor a pokojne zamaľujte i strop.

Náš tip

Nebojte sa v tomto prípade použiť i tmavšie farby – sýty odtieň pridá na útulnosti.

farebné bloky v interiéri

à la tapeta

Ďalším spôsobom, ako sa dá „color blocking“ využiť na stene, je použiť niekoľko farieb a pomocou šablóny či maliarskej pásky vytvoriť jednoduchý geometrický vzor. Takúto ozdobu zvládne každý a je skvelou a lacnou alternatívou k tapete. Pastelové a neutrálne odtiene nesklamú, vhodné sú najmä do spálne či do detskej izby, kde vytvoria uvoľnenú atmosféru.

Text: Katarína Paukeje
Foto: IKEA, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: kombinácie farieb tapety zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia