Nielen pre industriálny štýl: Pohľadový betón v domácnosti
Pohľadový betón sa čoraz častejšie dostáva do interiérov mnohých moderných domácností, kde plní estetickú funkciu. Nájdete ho tam nielen vo forme podláh, obkladov a stierok, ale aj kozubov, umývadiel, kuchynských dosiek, kvetináčov či drobných doplnkov a dekorácií.
Strohý, ale nadčasový
Na podlahách, stenách, kuchynských doskách, v kúpeľniach či spálňach, ale nezriedka i v detských izbách. Nájdete ho všade. Dá sa odlievať v rôznych odtieňoch a farbách, čo je veľkou výhodou pri zariaďovaní interiéru podľa vlastných predstáv.
Veľkou nevýhodou pohľadového betónu však je, že trpí usadzovaním nečistôt na svojom povrchu, postupne sa tak opticky degraduje jeho estetická hodnota a rastú náklady na údržbu. Dá sa to však eliminovať vhodnou povrchovou úpravou. Napriek tomu ho milujú najmä vyznávači industriálneho štýlu, ale postupne preniká aj do útulnejšie zariadených domácností, a to hlavne v podobe doplnkov, ako sú hodiny, kvetináče, misky či vázy.
Keďže jeho surovosť pôsobí v interiéri chladne, kombinujte ho s mäkkými materiálmi, ako sú pleteniny a kožušiny, ale krásne ukáže aj jeho kontrast s drevom.
{R1}
„Pri kreovaní loftu v industriálnom štýle je dobré napustiť strop i betónové steny penetračným náterom kvôli odstráneniu prašnosti. Ak chcete použiť priznané betónové stropy, steny či podlahy v interiéri, tak sú dve možnosti vedenia rozvodov. Buď budú priznané, teda vedené po povrchu, alebo skryté. Priznané vedenie je síce časovo aj finančne náročnejšie, ale vie urobiť v interiéri istú poetiku, ak sa s ním narába citlivo. Druhá možnosť je mať hotový projekt interiéru ešte pred zhotovením konštrukcií a rozvody zapracovať pred vyliatím betónov. V prípade betónovej podlahy je vhodné na prebrúsený poter naniesť polyuretánový lak.“
Radí Ing. Arch. Juraj Hubinský z rovnomenného ateliéru.
TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom