Zdroj: tomasmanina.com

Štvorizbový byt na Drotárskej: Minimalistický interiér maximálne prepojený s malou záhradkou a terasou

27. 09. 2021
Zdieľať

Rodina s dvoma malými deťmi si vyhliadla štvorizbový byt v menšej novostavbe na Drotárskej ulici v bratislavskom Starom Meste. Už vo fáze holobytu oslovili architektov z A3UM ateliéru, aby im navrhli interiér.

Interiér charakterizuje kombinácia betónu, kovu a dreva. Dispozícia necháva naplno vyniknúť otvorený priestor hlavnej dennej zóny a prepojenie interiéru s malou záhradkou a terasou.

„Od prvej obhliadky nám bolo jasné, akým smerom sa budeme uberať: minimalistický interiér maximálne prepojený s exteriérom, keďže bytu prislúcha aj malá záhrada s terasou.

Kuchyňa s jedálňou a obývačkou v industriálnom štýle

Zo vstupnej miestnosti s úložným priestorom a hygienickým zázemím vojdete priamo do pýchy bytu – otvoreného priestoru, ktorý zahŕňa kuchynskú linku s rovnako dlhým ostrovčekom, jedálenský stôl a obývačku. Zdroj: tomasmanina.com

Byt sme zachovali tak, ako bol riešený, s priznanými stavebnými konštrukciami – pohľadový betón, neomietnutá tehla, železo bez povrchovej úpravy. Vďaka tejto voľbe dostal celý priestor industriálny charakter,“ vysvetľujú architekti Ladislav Jurík a Henrich Korec.

Prečítajte si tiež
Industriálny dizajn nemusí byť surový. Táto premena dvojizbáku v Bratislave splnila očakávania

Prispôsobí sa zmenám potrieb

Dôležitým želaním investorov bolo vytvoriť dispozíciu, ktorá sa dokáže prispôsobiť na meniace sa potreby a požiadavky domácich v budúcnosti. Výsledkom je fakt, že rozloženie bytu je dostatočne variabilné a prispôsobivé. Napríklad, keď deti vyrastú a budú potrebovať súkromie, z pracovne či hosťovskej izby sa ľahko stane druhá detská.

Kuchyňa s jedálňou v industriálnom štýle

Rozloženie bytu je dostatočne variabilné a prispôsobivé. Zdroj: tomasmanina.com

Ako vyzerá aktuálne dispozičné riešenie?

Zo vstupnej miestnosti s úložným priestorom a hygienickým zázemím vojdete priamo do pýchy bytu – otvoreného priestoru, ktorý zahŕňa kuchynskú linku s rovnako dlhým ostrovčekom, jedálenský stôl a obývačku. Dvere na terasu, ktorá kopíruje celú jednu stenu bytu, sú troje.

Prečítajte si tiež
Drevo, betón, tmavozelená a odtiene sivej: Moderná kuchyňa s industriálnym nádychom

Jedny v obývacej časti, druhé na opačnej strane spájajú s terasou pracovňu, ktorá slúži tiež ako hosťovská. Tretie dvere na terasu sú uprostred a nadväzujú na jedálenskú časť dennej zóny. Práve v tomto mieste je terasa najširšia, a to umožnilo vytvoriť aj vonkajšie sedenie.

Kuchyňa v industriálnom štýle

Nábytok je vyrobený z preglejky s dubovou dyhou a železa bez povrchovej úpravy. Zdroj: tomasmanina.com

Za kuchynskou linkou sa nachádza väčšia kúpeľňa. V súkromnej časti bytu sú vedľa seba umiestnené tri miestnosti – pri terase pracovňa, ďalej nasleduje detská izba a nakoniec spálňa rodičov so šatníkom a samostatnou kúpeľňou.

Obývačka s veľkou knižnicou sivým gaučom a betónovým stropom

Obývačka. Zdroj: tomasmanina.com

Preglejka s dubovou dyhou, železo bez úpravy

Nábytok je vyrobený z preglejky s dubovou dyhou a železa bez povrchovej úpravy. Betónový strop, podobne ako aj nabielo nafarbené murované časti, sú miestami pretkané priznaným elektrickým vedením v čiernej farbe, čo dotvára celkový industriálny výraz bytu. Všimnite si osvetlenie, vypínače či požiarny alarm.

Prečítajte si tiež
Panelákový byt pri Štrkovci zbavili nezmyselnej dispozície. Prekvapil aj kontrast jemnosti a surových materiálov

Interiér bytu Drotárska

Architektonický ateliér: A3UM ateliér

Autori: Ing. arch. Ladislav Jurík, Ing. arch. Henrich Korec

Lokalita: Drotárska cesta, Bratislava

Projekt: 2020

Realizácia: 2020

Plocha: 113,62 m2

Sabína Zavarská

Foto: Tomáš Manina

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave industriálny štýl kuchynské linky minimalizmus preglejka štvorizbové byty
Zdieľať článok

Diskusia