
Škola interiérového dizajnu X – Textilné dekorácie okien
Okno nás od vonkajšieho sveta oddeľuje a zároveň s ním udržuje istú kontinuitu. Spôsob jeho dekorovania patrí pri zariaďovaní interiéru ku kľúčovým momentom – ovplyvňuje totiž charakter tohto prepojenia.
Možností a variácií pri dekorovaní okien je ozaj nepreberné množstvo. Skôr, než začneme, je preto dobré ujasniť si niekoľko dôležitých faktov, ktoré nám pomôžu trochu ich roztriediť a ovplyvnia ďalší výber. Napríklad je potrebné uvedomiť si, na ktorú svetovú stranu je miestnosť orientovaná, koľko svetla do nej počas dňa preniká a aké praktické a estetické požiadavky na textílie kladieme. Bude sa v miestnosti odohrávať spoločenský život rodiny, alebo v nej budeme pracovať či oddychovať? Majú byť záclona alebo záves najmä dekoratívne, alebo zároveň aj funkčné?
Aké sú trendy
Súčasný trend v oblasti bytových textílií by sa dal zjednodušene charakterizovať výrazmi ako jednoduchá ušľachtilosť, vysoká kvalita materiálov a multifunkčnosť; príjemné bývanie by malo byť sviežou kombináciou moderného a tradičného. Zatiaľ čo vybavenie interiéru sa dnes ladí najmä do tmavých tónov, textílie sú farebne omnoho bohatšie. V oboch prípadoch sa pritom rovnako kladie dôraz na luxusné materiály. Minimalistické interiéry mnohých odrádzajú svojou strohosťou a prísne účelovou jednoduchosťou – človek so všetkými svojimi potrebami akoby tu prekážal, doslova rušil harmóniu čistého priestoru. Z dnešného bytového interiéru by však mala vyžarovať útulnosť, pohodlie a prívetivá atmosféra. K tomu môže prispieť rôznorodosť štruktúr a vzorov a najmä farebnosť, ktoré doň vnášajú textílie – útulne pôsobia najmä teplé farby v škále od nugátovej cez béžovú až po oranžové a červené tóny.
|
Závesy v prehľade štýlov
S rôznymi štýlmi zariaďovania interiérov súvisia aj materiály, vzory či farby, ktoré ich reprezentujú. Moderný puristický štýl charakterizujú decentné tóny, ako sú čokoládovo hnedá, sivá, béžová a krémová. Kombinuje zemité odtiene s ľadovou modrou a farby lesných plodov s čistými geometrickými ornamentmi a aktuálnou pohyblivou geometriou (op-art). Pri použití jednofarebných látok sa dosahuje zaujímavý efekt aj rôznymi experimentálnymi technikami, ako sú laserové vzory či efekt pokrčenia, docielený napríklad kombináciou s kovovými vláknami. Pre škandinávsky štýl sú typické ľahké, vzdušné závesy v prirodzene pôsobiacich farbách od bielej cez šedú, béžovú a žltú až k decentnej červenohnedej. Bývanie s atmosférou stredomoria vystihujú výrazné farby v spojení s transparentnými materiálmi a vzormi vychádzajúcimi z folklórnych tradícií tejto oblasti. Ovocie, kvety, morská fauna a flóra, to všetko v rafinovaných farebných kombináciách.{R1}
Klasický elegantný štýl pôsobí trochu nostalgicky. Využíva luxusné materiály a vzory inšpirované tradičnými anglickými interiérmi, v kolekciách sa prezentujú vyšívané záclony, luxusný hodváb s vypaľovanými vzormi, obojstranné krepy a taft s elegantným leskom. Novinkou sú art deco vzory tlačené na transparentné materiály. Retroinšpiráciu zastupujú výrazne farebné vzory v duchu pop-artu a op-artu, retroštýl osemdesiatych rokov minulého storočia prichádza s komixovou farebnosťou a celá škála týchto námetov sa premieta aj do materiálov slúžiacich na dekoráciu okien.
Moderné materiály
„Výrobcovia dnes dokážu napodobniť ľan a bavlnu tak dokonale, že vôbec nepôsobia umelým dojmom. V porovnaní s prírodnými materiálmi sa pritom lepšie udržiavajú a pri praní a čistení sa nezrážajú. Skvelým a veľmi súčasným materiálom je napríklad polyester,“ hovorí bytová dizajnérka Zuzana Juppeová. Moderné látky vynikajú jednoduchou údržbou, rôzne úpravy ich chránia proti ušpineniu a mávajú aj celý rad ďalších praktických vlastností (napríklad nehorľavú úpravu, čo znamená, že záclona sa v ohni nevznieti, ale iba zoškvarí). Ak máte krásny výhľad a nechcete sa oň pripraviť, odporúča odborníčka zakryť okno jemnou a priehľadnou záclonou z organzy. Kto naopak potrebuje viac súkromia, môže siahnuť po voálových záclonách – sú to zväčša hladké, nie veľmi priehľadné textílie, ktoré môžu byť dekorované tlačenými či vyšívanými vzormi. Miestnosť sa pritom záclonami a závesmi nielen preteplí, ale zlepší sa aj jej akustika. Najmä v moderných minimalistických interiéroch, kde je väčšina stien holých a podlahy sú bez kobercov, záclony nielen zmäkčia ich výraz, ale tiež tlmia odrážajúce sa zvuky. „Na akustiku miestnosti má vplyv aj dĺžka záclon. Záclony s dĺžkou až po zem sú dnes moderné a interiér tak pôsobí jednotným, úhľadným dojmom, a zároveň je v miestnosti viac mäkkých materiálov, ktoré pohlcujú zvuky, a tak je jej akustika príjemnejšia,“ odporúča Zuzana Juppeová.