Zdroj: iStock

Neviete, čo s malým balkónom? Týchto 5 nápadov ho premení na miesto, kde budete radi tráviť čas

31. 03. 2021
Zdieľať

Aj malý mestský balkón sa dá využiť omnoho príjemnejšie, ako len na vešanie bielizne. Urobte z neho príjemný priestor. Niekedy stačí málo – dekorácia, závesná hojdačka, sieť alebo menšie pohodlné kreslo so stolíkom, a aj chvíľka na balkóne pri dobrej knihe vás nabije pozitívnou energiou.

Obklopte sa rastlinami

Aj na menších balkónoch sa môžete cítiť ako v záhrade. Vytvorte si príjemné sedenie a zasaďte viacero ozdobných a úžitkových rastlín. Vyskúšajte stojanové kontajnery na vysokých nohách, ktoré zaberajú menej priestoru na podlahe. Dajú sa v nich pestovať rôzne rastliny od dekoratívnych až po kríčkové paradajky, bylinky, uhorky, jahody alebo kríkové ovocie, napríklad čučoriedky. Na maličkom balkóne využite stenu, na ktorej môžete pestovať rastliny vertikálne na viacerých úrovniach.

Prečítajte si tiež
Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!
Malá záhradka na balkóne

Zdroj: iStock

Pohrajte sa s farbami

Balkón nemusí byť len sivý či inak nenápadný. Známy „colour bloking“ preniká aj do outdoorového dizajnu. Vyberte si dve farby, ktoré sa k sebe skvele hodia a ktoré sa vám páčia. Jednu použite na stenu, druhú na podlahu a doplňte ich treťou neutrálnou farbou. Použité farby opakujte aj na dekoráciách či kvetoch, ktoré si vyberiete na spríjemnenie prostredia.

Žlté kreslá a veľký kvetináč

Zdroj: iStock

Jednoduchá elegancia

Máte radšej striedmosť a minimalistický štýl? Zemité farby v kombinácii s prírodnými materiálmi a svetlými textíliami vytvoria jemnú nedráždivú atmosféru. Efekt útulnosti zvýšite drevenou podlahou alebo imitáciou dreva – podľa toho, čo si vo vašich podmienkach môžete dovoliť. Na oživenie pridajte krásnu rastlinu olivovníka a vychutnajte si pohodlie.

Raňajky na balkóne

Zdroj: iStock

Chráňte si svoje súkromie

Súkromie si vytvoríte zástenou z kvitnúcich popínavých rastlín – ako základ použite kovovú alebo drevenú mriežku, ktorú dôsledne uchyťte, aby sa vplyvom poveternostných zmien neuvoľnila. Dekoratívne na balkóne pôsobia rôzne druhy vysokých tráv – budete sa cítiť ako na dovolenke. Ak máte väčší balkón alebo terasu, jednu časť zábradlia môžete skryť za hustý živý plot, prípadne viacero tesne vedľa seba zasadených väčších rastlín. Výborným nápadom je sadenie do veľkých kontajnerov na kolieskach, vďaka ktorým si vytvoríte doslova mobilnú lúku. Rastliny môžete premiestňovať podľa vašich potrieb (aj ich preferencií) a stále budete mať iné balkónové riešenie.

Prečítajte si tiež
Vypestujte si doma či na balkóne vlastné bylinky
popínavé kvetiny na balkóne

Zdroj: iStock

Znásobte pohodlie hojdacím kreslom a umením

Stačí jednoduché drevené hojdacie kreslo, ešte lepšie, keď sa vám podarí zrenovovať staré – a máte nový príjemný doplnok balkóna. Pri nedostatku priestoru je dobrým nápadom skladací bočný stolík. Ak máte blízko k umeniu, nezabudnite si na balkón umiestniť sošku alebo inú dekoráciu, ktorá podporí vašu relaxáciu, meditovanie či fantazírovanie. Výborným nápadom je vonkajšia fontánka alebo jazierko, vyžaduje však často viac priestoru, ako je zvyčajne na bežných sídliskových balkónoch k dispozícii.

Kvetinové dekorácie na balkóne

Zdroj: iStock

Prečítajte si tiež
5 trendy drobností, ktoré premenia váš balkón na hygge raj

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Relax
Tagy: balkón dekorácie lodžie rastliny na balkóne
Zdieľať článok

Diskusia