Ako vysiať trávnik

Ako vysiať trávnik

02. 07. 2010
Zdieľať

Marec je ideálny aj na založenie nového trávnika. Krásnu súvislú zelenú plochu si môžete založiť buď výsevom (lacnejšia, ale prácnejšia alternatíva), alebo položením hotového trávneho koberca – mačinovaním (drahšia alternatíva, no s okamžitým efektom).

Trávnik treba zakladať vždy na vyčistenej a jemne pohrabanej ploche, ktorá je obohatená o špeciálny trávnikový substrát. Ak ho budete zakladať výsevom, dajte si záležať na výbere kvalitného osiva. Táto investícia sa rozhodne vyplatí. Pri výbere pritom treba prihliadať najmä na podmienky daného miesta (trávne zmesi do sucha, tieňa a podobne).

Ak máte v trávniku takzvané lysiny a chcete ho len obnoviť, postačí vyrezať poškodené časti, nasypať na prázdne miesta kvalitnejší substrát a rozhodiť špeciálnu trávnu zmes (napríklad Obnova), prípadne zmes s väčším podielom mätonoha, pretože tento druh trávy rastie mimoriadne rýchlo. Zakrátko sa aj nepekná časť trávnika zazelená. Zapojenie do existujúceho susedného porastu je skutočne veľmi rýchle a miesta niekdajších lysín takmer nebude vidno.


Ako vysiať trávnik

271347
Daniel Košťál

Jar je ideálnym obdobím aj na rôzne zmeny: Čo tak zmeniť tvar alebo veľkosť trávnika? Ak máte vidiecku záhradu, trávnik by mal mať skôr voľné, mierne zvlnené okraje, v mestách a moderných záhradách sa zasa viac uplatnia jednoznačnejšie geometrické tvary. A netreba sa báť ani netradičných riešení, napríklad kruhov či oválov, alebo zatrávnenia rozličných nevyužitých plôch. Tráva sa môžete stať aj vašou naturálnou podložkou na sedenie alebo príjemným ležoviskom.

 


Ako vysiať trávnik

271365
Daniel Košťál


Ako vysiať trávnik

271363
Daniel Košťál

 

Najdôležitejšia je príprava podložia. Zanedbať ju sa naozaj nevypláca! V prvom rade by ste mali pôdu zbaviť koreňov burín, krov či stromov, a tiež prípadného stavebného odpadu a podobne. Potom treba plochu zrotavátorovať alebo ručne zrýľovať a následne jej povrch vyrovnať – najskôr nahrubo a nakoniec pohrabať do jednej úhľadnej roviny. Výsledkom by mal byť rovný povrch s drobnohrudkovitou štruktúrou. Až potom môžete začať s výsevom. Najlepšie je zakladať nový trávnik za bezveterného počasia, ideálne keď je zamračené. Osivo sa dá rozhodiť ručne, lepšie však je využiť aplikačný vozík. (V poslednom období dostať aj špeciálne lopatky na výsev.) Po výseve osivo jemne zapracujte do pôdy (napríklad hrabľami), celú plochu povalcujte a zavlažte. Tráva vyklíči asi za týždeň, budúci trávnik však treba aspoň mesiac intenzívne zavlažovať – ak neprší a je teplá jar, aj trikrát denne. Čas na prvé kosenie nastane asi po 8 týždňoch.


Ako vysiať trávnik

271348
Daniel Košťál

 

Náradie na starostlivosť o trávnik
 kosačka: pri starostlivosti o trávnik sa bez nej nezaobídete
• vyžínač: je praktický, ak máte veľa zle prístupných miest
• vertikutačné hrable alebo elektrický vertikutátor: možno nimi rýchlo odstrániť z trávnika mach
• ručný aerifikátor: pomocou tohto zariadenia sa zlepší príjem vody aj živín a ku korienkom tráv sa dostane vzduch
• švédske hrable: sú ideálne na zhrabávanie menších a ľahších nečistôt – listov, kvetov, konárikov. Ak majú zaguľatené hroty, zhrabú aj ťažšie nečistoty
• trávnikové hrable: slúžia pri zakladaní trávnikov a tiež na odstránenie väčších nečistôt z väčšej hĺbky trávnika, napríklad z povrchu pôdy
• zarovnávač okrajov: je nevyhnutný pri orezávaní okrajov trávnika
• vyrývač buriny: dobre poslúži pri likvidácii burín s kolovitými koreňmi
• aplikačný vozík: využijete ho pri zakladaní trávnika výsevom aj pri prihnojovaní
• nožnice na trávu: slúžia na strihanie trávy v menej dostupnom a členitom teréne a možno nimi zarovnávať aj okraje trávnika
• valec: slúži pri výseve trávnika a na stuženie trávnych drnov
• akumulátorové nožnice: sú praktickým pomocníkom pri údržbe okrajov trávnika

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: trávnik záhrada
Zdieľať článok

Diskusia