Divotvorná záhrada namiesto močiara
Predstava záhrady na mieste niekdajšieho močariska zrejme pre väčšinu z nás nie je vôbec lákavá. Lenže práve miesta s vlhkou pôdou môžu byť kľúčom k jej originalite a atraktívnosti. Ak je teda pôda na vašom pozemku príliš vlhká, nezúfajte, rozhodne to nie je dôvod zavrhnúť myšlienku na krásnu záhradu – možno budete prekvapení, ako niektoré kvety milujú vlhko. Ešte predtým, než sa pustíte do práce, máme však pre vás jednu naozaj vlahú inšpiráciu z Veľkej Británie.
Túto skutočne sviežu záhradu navrhol dizajnér Thomas Hoblyn pre prestížnu anglickú záhradnícku výstavu a našli by ste ju pri dome jednej ekologicky zmýšľajúcej britskej rodiny. Cieľom bolo vytvoriť niečo originálne, „iné“, a zohľadniť pritom charakter daného prostredia – vlhkú pôdu, časté zrážky, veterno. {R1}
Keďže majitelia záhrady pravidelne cestujú medzi Anglickom a Severnou Karolínou, chceli mať v záhrade aj miesta, ktoré by im pripomínali prírodu v Amerike. Bránili sa pritom myšlienke, že by na pozemku za ich domom vznikol uhladený trávnik s nalinajkovanými záhonmi. Podľa ich predstáv mala záhrada pripomínať voľnú prírodu, krajinu. Zároveň však mala byť aj decentne trendová, nenásilne obohatená o niektoré moderné prvky a chceli tiež, aby im poskytovala priestor na relax. Evidentné je, že záhradnému dizajnérovi sa dielo podarilo.
Záhrada je vybudovaná v prírodnom štýle, použité sú v nej najmä prírodné materiály – drevo a kameň, ale aj kov. Vkusná drôtená plastika v rohu záhrady akoby zasnene hľadela na hladinu sčerenú drevenými vlnami.
Jazierko v centre pozornosti
Ústredným prvkom záhrady je pomerne veľké, prírodne poňaté jazierko v jej strede. Aby pri relaxovaní mohli lepšie pozorovať život vo vode a okolo nej, nechali si pri ňom majitelia vybudovať mólo z tropického dreva. Tu sa stoluje, vítajú tu hostí alebo jednoducho len relaxujú v ležadlách, ktoré si prinesú a odnesú podľa potreby.
Celú záhradu charakterizuje striedma, príjemne pôsobiaca farebnosť – pre svojich užívateľov je malým rajom, miestom pokoja, kde môžu kedykoľvek načerpať novú energiu, k čomu im môže pomôcť nielen voda v jazierku, ale aj rastliny v rôznych odtieňoch zelenej (pohľad na zelenú farbu vraj upokojuje oči i dušu). Rušivé podnety neprichádzajú ani z okolia, pretože v susedstve záhrady je už iba les s mohutnými drevinami.
Mólo nad vodnou hladinou, zhotovené z dreva tropických stromov, poskytuje ideálne možnosti na relax a posedenia so známymi. Dizajnér si dal záležať aj na výsadbe jeho okolia – rastú tu okrem iného tiež mäsožravé rastliny (saracénie), ktorých svietivožlté krčiažky súperia s trávovitými listami ostatných vlhkomilných rastlín.
Pozemok ohraničuje múr natretý svetlozelenou farbou – presne v duchu základnej farebnosti, ktorá sa objavuje aj v záhrade, na listoch aj kvetoch rastlín. Múr, ktorý tvorí decentnú kulisu pre zeleň pred ním, má zároveň jednu zvláštnosť – na jeho vrchole je vysadený úzky trávnatý pás, ktorý, čím je vyšší (nezastrihnutý), tým dramatickejšie a zaujímavejšie pôsobí.
Záhony mäsožravých rastlín
Záhrada je naozaj zaujímavo vysadená – vidno, že záhradný dizajnér si dal záležať najmä na detailoch a nápaditých kombináciách. Keďže na pozemku prevláda vlhká pôda, v prvom rade sem vybral rôzne vlhkomilné rastliny – trvalky (menej druhov, zato však z každého viac exemplárov) aj dreviny. Nájdete tu množstvo veľmi pekných a dokonca aj vzácnych druhov, zastúpené sú tieňomilné papraďorasty, sibírske kosatce, rôzne trvalky s okrasnými listami, trávy aj cibuľoviny, ba dokonca aj mäsožravé rastliny (saracénie) s netypickými svietivožltými krčiažtekmi – vďaka tejto skladbe je záhrada viac či menej atraktívna po celý rok. V záhonoch sa uplatňuje princíp „protiklady sa priťahujú“ – aj keď sú zastúpené výlučne len vlhkomilné rastliny, dizajnér kombinoval druhy s kontrastnými kvetmi či absolútne odlišnými tvarmi listov.
Záhrada je vybudovaná v prírodnom štýle, použité sú v nej najmä prírodné materiály – drevo a kameň, ale aj kov. Vkusná drôtená plastika v rohu záhrady akoby zasnene hľadela na hladinu sčerenú drevenými vlnami. | Záhradu charakterizuje rozmanitá výsadba v prírodnom štýle, pričom jednotlivé rastliny nie sú príliš obmedzené v raste. To, čo uhynie, nahradí zasa niečo nové. Zadné partie pripomínajú les s vyššou trávou, ktorý výborne zapadá do celkového konceptu záhrady. |
Vysadili tu tiež stromy, ktoré rastú aj v Severnej Karolíne – tým, že v jednej časti záhrady je ich viac, vznikol dojem malého lesíka. Práve cezeň sa možno dostať od domu k jazierku a mólu. A nechýba ani trávnik, samozrejme, má však skôr prírodný charakter – dizajnér doň umiestnil aj kvitnúce trvalky, vďaka čomu pôsobí skôr ako zakvitnutá lúka. Takýto trávnik nie je náročný na pravidelné kosenie, aj tu si však musia domáci dávať pozor na to, aby im neprerástol cez hlavu.
Jednou z požiadaviek majiteľov totiž bolo aj to, aby sa o záhradu nebolo treba veľmi starať a aby ani nepôsobila príliš udržiavane. Mala mať skôr uvoľnený, prírodný charakter. Zároveň tu všetky vysadené rastliny mali mať dostatok miesta na ďalší rast – najmä dreviny, ak majú okolo seba väčší priestor, sa po rokoch predvedú v celej svojej kráse.
Vďaka vlhku a tieňu niekoľkých vyšších stromov sa tu darí mnohým veľmi pekným a nie celkom bežným rastlinám. | Pozemok ohraničuje múr, ktorý farebne dokonale ladí s okolitou výsadbou. V záhrade inak nie je zastúpených veľa farieb. |
Divožienka v divozáhrade
V záhrade sú citlivo použité najmä prírodné materiály – drevo a kameň. Zaujímavým prvkom vytvoreným z dreva sú abstrahované vlny, ktoré akoby pod poryvom vetra sčerili pokojnú hladinu jazierka, aby sa nakoniec upokojili do hladkej plochy móla. Aj týmto netradičným, pomerne nápadným kúskom sa záhrada líši od bežného štandardu a radí sa do kategórie výnimočných.
V tieni stromov, medzi kameňmi, rastú zaujímavé druhy papraďorastov, napríklad tento vlhkomilný adiant.
Atraktívnym prvkom, ktorý spoľahlivo priťahuje pohľady, je aj vodná víla – takmer nehmotne pôsobiaca plastika ženy zhotovená z drôtu. Otočená smerom k jazierku akoby chcela nadviazať očný kontakt s tým, kto sedí na móle. Rozhodne zaujímavý nápad hodný ocenenia, ktorý, ak len trochu chcete, dokáže posunúť atmosféru záhrady do krajiny rozprávok.
ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.