Ako sa zbaviť komárov v záhrade? Toto urobte ako prvé, radia entomológovia
Nejde len o to, že sú otravné a ich štípance nepríjemne svrbia. Komáre môžu prenášať aj rôzne nebezpečné choroby a parazity. Svojím piskľavým bzukotom dokážu znepríjemniť nejednu oslavu či peknú chvíľu trávenú vonku. Čo môžete urobiť pre to, aby ste ich mali na záhrade čo najmenej? Odborníci v tom majú jasno.
1. Nedajte im šancu sa liahnuť
Entomológovia (odborníci na hmyz) sa zhodujú, že najúčinnejšou formou ochrany pred komármi je prevencia. Znemožnite im preto množiť sa vo vašej záhrade. Komáre strávia prvé tri vývinové štádiá svojho života vo vode. Potrebujú pokojnú vodu, aby larvy mohli nerušene dýchať pod hladinou. V stojatej vode sa navyše kumulujú organické zvyšky, riasy a baktérie, ktoré predstavujú pre larvy komára hlavný zdroj potravy.
Zlikvidujte preto čo najskôr akékoľvek miesta a predmety so stojatou vodou, kde by mohli komáre klásť vajíčka. Voda sa môže zdržiavať aj na miestach, ktoré by vám možno na prvé zamyslenie ani nenapadli. Pozor na rôzne hračky, vedierka, prázdne kvetináče a misky pod ne, vázy, krhly, kontajnery, prenosné kovové ohniská, staré pneumatiky, gumáky a pod.
Vodu z nich vylejte a ak je to možné, skladujte ich obrátené hore dnom. Pravidelne kontrolujte aj vodu na pitie v miskách pre zvieratá a vo vtáčích napájadlách. Prezrite aj okná, parapety a balkóny, či ste tam niečo nezabudli.
2. Ochráňte stojaté vodné plochy
Je prirodzené, že na záhrade máte aj stojaté vodné plochy, ktoré nechcete alebo nemôžete odstrániť. Môže ísť o okrasné jazierka, zberné nádoby na dažďovú vodu, sudy na polievanie či napájadlá pre hospodárske zvieratá. V tom prípade máte niekoľko možností.
V prvom rade, ak je to možné, nádoby s vodou zakryte vekom alebo poklopom. Použiť môžete aj sieťku proti hmyzu či netkanú textíliu, ktorá je priedušná a vodopriepustná, ale komáre sa cez ňu nedostanú.
3. Zabezpečte pohyb
Odplašiť komáre pomôže, aj ak je voda v pohybe. Použite vodné čerpadlo alebo vytvorte fontánu. Vírenie, pretekanie či prúdenie vody komárom sťaží kladenie vajíčok a znemožní larvám dýchanie pod hladinou.
4.Zmeňte pH vody
Ak je to vzhľadom na ďalšie využitie vody možné, zvážte pridať do vody soľ alebo ocot. Zmena pH a zvýšenie osmotického tlaku v prostredí lariev naruší osmotickú rovnováhu ich buniek. To spôsobí ich dehydratáciu a následne ich zahubí.
5. Extra tip navyše: Použite BTI
Na trhu sú dostupné biologické prípravky s obsahom BTI baktérie (Bacillus thuringiensis israelensis). Je to účinný a ekologický spôsob boja proti komárom. BTI je pri odporúčanom dávkovaní šetrná k životnému prostrediu a neškodná pre ľudí, zvieratá a vodné organizmy. Používa sa vo forme tabliet, granúl alebo prášku. Môžete ju pridať napríklad do jazierok, sudov či iných nádob s vodou. Keď baktériu larvy požijú, uvoľní do ich tela toxíny, ktoré narušia trávenie a do 24 až 48 hodín spôsobia ich úhyn.
Čo ešte môžete urobiť?
6. Pravidelná údržba záhrady
Komáre sa radi skrývajú v hustej tráve a krovinách. Dbajte preto na to, aby bola vaša záhrada pokosená a upravená. Neželaný hustý porast pravidelne odstraňujte. Pomôže aj dobré odvodnenie pozemku, aby sa nikde netvorili zbytočné kaluže a močariská.
Minimálne dvakrát za rok, na jar a na jeseň, skontrolujte aj odkvapy. Vyčistite ich od nánosov machu, lístia či iných usadenín, aby mohla dažďová voda plynule odtekať a nehromadila sa v žľaboch.
7. Prírodná bariéra
Pomôcť si môžete aj prírodou. Záhradní experti radia v blízkosti miest, kde sa v záhrade najčastejšie zdržiavate, vysadiť aromatické rastliny a byliny, ktorých vôňa komáre prirodzene odpudzuje. Je to napríklad dobre známa mäta, bazalka, levanduľa, rozmarín, cesnak či citrónová tráva. Komárom nevoňajú ani kocúrnik, aksamietnica alebo eukalyptus.
Tieto rastliny môžete vysadiť aj do črepníkov a ozdobiť nimi svoje záhradné posedenie. Budú tak ľahko prenosné, čo oceníte aj v prípade druhov, ktoré potrebujú v našich podmienkach v zime prezimovať.
Tieto bylinky však majú len obmedzený účinok, preto je vhodné kombinovať ich aj s ďalšími spôsobmi ochrany proti komárom.
8. Prirodzené predátory
Ak máte okrasné jazierko, môžete doň nasadiť niektoré druhy rýb, ktoré sa živia larvami komárov – karasy, gupky, živorodky. Prirodzenými predátormi lariev komárov sú aj nymfy vážok a rôzne vodné chrobáky.
9. Dodatočná ochrana
Na odpudzovanie otravných komárov môžete použiť aj repelentné citronela sviečky. Na strategické miesta rozmiestnite aj pasce a lapače komárov a vymeniť môžete aj vonkajšie osvetlenie. Komáre láka jasné biele svetlo, ktoré vydáva teplo. Vhodnejšie sú nepriehľadné LED svetlá s teplým žltým, oranžovým alebo červeným odtieňom.
10. Úsmevný, no praktický tip
Komáre sú slabí letci, preto pri večernom posedení s rodinou a priateľmi nechajte pustený ventilátor. Okrem osvieženia splní aj účel odháňania komárov.
Zdroje: myjournalcourier.com, homesandgardens.com homesandgardens.com, homesandgardens.com, myhometurf.com.au, naturalcarepestcontrol.com