Zdroj: Vladimir Konstantinov/Shutterstock

5 účinných spôsobov, ako vyhubiť burinu zo škár či trávnika. Sú jednoduché a nestoja skoro nič!

29. 04. 2025
Zdieľať

Burina v trávniku či v špárach dlažby potrápi občas každého, kto vlastní aspoň malú záhradu. Nie vždy však musíte siahať po silnej chémii. Vyskúšajte domácu pomoc z kuchyne a zbavte sa jej jednoducho a bez veľkých nákladov.

Aj keď sa o okolie svojho domu staráte poctivo, burina si vždy nájde svoju cestu. Obzvlášť potrápi na miestach, kde by ste ju chceli najmenej. Ak sa jej však chcete zbaviť rýchlo a šetrne bez použitia agresívnych prípravkov, pomôcť si môžete jednoduchými domácimi riešeniami. Tu je 5 spôsobov, ako sa zbaviť buriny v trávniku či v špárach zámkovej dlažby

1. Domáci postrek na burinu

Prísady na prípravu tohto účinného postreku nájdete v každej domácnosti. Zmiešajte štyri šálky octu s polovicou šálky bežnej kuchynskej soli a pridajte dve lyžice saponátu. Premiešajte, aby sa jednotlivé zložky rozpustili a prepojili. Prelejte do rozprašovača a aplikujte najlepšie počas slnečného dňa.

Prečítajte si tiež
Vyhnite sa týmto chybám pri polievaní v záhrade a udržte choroby aj burinu na uzde!

Po uplynutí 24 hodín by mala byť burina zahubená. Pri väčších rastlinách je možné, že postrek budete musieť zopakovať. Roztok je pomerne silný, preto buďte opatrní, aby ste ním nezasiahli aj rastliny, ktoré zničiť nechcete. Pre precíznejšiu aplikáciu môžete použiť aj mäkký štetec alebo špongiu.

Striekanie postreku na burinu rastúcu zo škár dlažby.

Účinný postrek proti burine získate zmiešaním soli, octu a bežného saponátu na riad. Aplikujte počas slnečného dňa. Zdroj: Shutterstock

2. Vriaca voda

Tento spôsob vás nestojí skoro nič a zafunguje takmer okamžite. Navyše je ekologický a nenáročný. Burinu jednoducho obaríte vriacou vodou. Hodí sa najmä na ničenie mladých rastliniek. Pre zvýšenie efektu môžete do vody pridať lyžicu soli.

Treba však mať na mysli, že táto metóda zvyčajne zlikviduje len vrchnú časť rastliny a burina môže z koreňa zase dorásť. Takisto odporúčame vriacu vodu liať skôr do špár zámkovej dlažby a chodníkov, než na trávnik, aby ste si v ňom nevypálili žlté fľaky.

Ničenie buriny horúcou parou.

Burinu odstránite aj tak, že ju obaríte vriacou vodou. Zdroj: Shutterstock

3. Vodka

Alkohol tiež spôsobuje vysušenie buriny. V záhrade si vystačíte aj s obyčajnou lacnou vodkou. Použiť ju môžete buď priamo na burinu v nezriedenom stave, alebo si z nej pripravte postrek do rozprašovača. 

Zmiešajte dve šálky vody s 30 ml vodky a pridajte pár kvapiek saponátu. Striekajte ideálne za slnečného počasia, aby vám slnko dopomohlo k spáleniu buriny. V tieni tento roztok fungovať nebude.

Prečítajte si tiež
Osvieži bielizeň, zbaví šmúh na oknách, vyčistí škvrny na koberci. 9 praktických tipov, pri ktorých sa vám v domácnosti zíde vodka (a nie sú to drinky)

4. Citrón

Ďalším spojencom v boji s burinou sa vám môže stať aj citrón. Vytlačte šťavu z niekoľkých kusov a nalejte ju priamo na burinu. Prípadne ju zmiešajte s trochou vody a aplikujte rozprašovačom. Zamerajte sa hlavne na stonky. Kyselina citrónová obsiahnutá v šťave hubí účinne najmä mladé rastliny. Ak chcete zničiť tie väčšie a silnejšie, pridajte k citrónovej šťave ocot.

Detail na striekanie postreku na púpavu rastúcu z chodníka.

Burinu môžete postriekať aj vodkou alebo citrónovou šťavou. Spálite jej listy a do dvoch dní by mala uschnúť. Zdroj: Shutterstock

5. Soľ a sóda bikarbóna

Tieto dve suroviny sa používajú na prípravu domácich postrekov proti burine, ale v sypkom stave ich môžete nasypať priamo na ňu. Využijete najmä na malé plochy, kde potrebujete presne zacieliť na škáry a na hlbšie, ťažšie dostupné miesta.

Lopatka so soľou a jedlou sódou pri záhradke.

Priamo na burinu môžete nasypať aj sódu bikarbónu alebo kuchynskú soľ. Ideálne pre škáry a hlbšie, ťažšie dostupné miesta. Zdroj: Shutterstock

Skúste si však predtým pozrieť predpoveď počasia, aby do 48 hodín neprišiel silný vietor či prudký dážď. Soľ aj sóda bikarbóna po rozpustení ovplyvnia pH pôdy, čo môže do budúcna zabraňovať ďalšiemu rastu buriny. Zmena pH však nemusí byť žiaducim javom v prípade, že v blízkosti pestujete kvety či ovocie alebo zeleninu.

Text: Lenka Kollarčíková
Foto: Shutterstock

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: trávnik zámková dlažba
Zdieľať článok
Pýtali ste sa odborníčky: Kedy je najvhodnejší termín na hnojenie trávnika?Záhrada

Pýtali ste sa odborníčky: Kedy je najvhodnejší termín na hnojenie trávnika?

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?Záhrada

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásadZáhrada

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásad

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosťZáhrada

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosť

Diskusia