Zdroj: iStock

Vyhnite sa týmto chybám pri polievaní v záhrade a udržte choroby aj burinu na uzde!

18. 08. 2023
Zdieľať

S letom a vyššími teplotami prichádzajú okrem iného na rad aj rastliny, ktoré v tomto období potrebujú pravidelné polievanie. Mnohí záhradkári sa pýtajú, čo a ako často polievať. Ukážeme si preto zlaté pravidlá zavlažovania, ktoré udržia vašu záhradu v skvelom stave.

Ušetrite náklady na vodu

Naším prvým tipom je zachytávanie dažďovej vody – robte to však správne. Investujte do dobrého suda alebo vodnej nádrže, kde budete zberať túto vodu. Týmto spôsobom ušetríte nielen planétu, ale aj vlastné účty za energie.

Pri voľbe suda na zber vody máte na výber z množstva dizajnov a tvarov. Uprednostnite však veľkosť vhodnú do vašej záhrady (menší kompaktný sud či vysokovýkonný určený na maximalizáciu úspory vody).

Zachytávanie dažďovej vody v záhradnom sude

Zdroj: iStock

Nepolievajte počas najväčšieho tepla

Hovorí sa, že polievanie počas najväčšej horúčavy dokáže spáliť rastliny. Nie je to celkom pravda, no napriek tomu by ste nemali polievať, keď je slnko vysoko na oblohe. Voda sa totiž vyparí skôr, ako by sa mala dostať až ku koreňom rastlín.

Urobte tak radšej počas chladného rána alebo večerov – vtedy je väčšia pravdepodobnosť, že kvapky budú mať viac času na vsiaknutie do pôdy. Ak už musíte poliať rastliny počas najhorúcejšej časti dňa, zalejte kompost alebo povrch pôdy.

Zavlažovanie rastlín v úžitkovej záhrade

Zdroj: iStock

Kvalitná pôda predstavuje základ úspechu

Uistite sa, že pôda vo vašej záhrade vždy obsahuje vrstvu kvalitného mulču – kompostu, pokosenej trávy alebo sena. Tento základ pôdu ľahko nevysuší a udrží ju dlhodobo v zdravom stave.

Takisto kôpka kompostu či trávy poskytuje rastlinám živiny a drží burinu na uzde. Keď potom zalievate, mulč skôr zabezpečí, že sa voda nevyparí, ale vsiakne rovno do zeme.

Prečítajte si tiež
3 základné pravidlá kvalitného kompostu. Vytvorte si ho, aj keď so záhradou iba začínate

Vody nesmie byť ani prebytok, ani nedostatok

Najväčšou chybou pri polievaní je preliatie rastlín – to znamená, že plodina sedí vo vode a je priamo ohrozená hnilobou či plesňovými ochoreniami. Je potrebné preto nájsť zlatý stred – dopriať radšej dostatok závlahy na to, aby sa rastlinám dobre darilo. Ak si vytvoria hlboké korene, výživu dostanú aj z hlbších vrstiev zeme. To je napríklad výhodou pri pestovaní ovocia alebo zeleniny, ktoré budú produkovať chutnejšie plody.

Na druhej strane nedostatok vlahy rastlinám taktiež škodí – prispieva k ich úhynu. Pred polievaním je preto vhodné vopred skontrolovať vlhkosť pôdy vlhkomerom alebo prstom. Pamätajte si, každá plodina má špecifické potreby. Vhodným pomocníkom sú napríklad črepníky s drenážnymi otvormi, ktoré zabraňujú hromadeniu vody na dne kvetináča.

Správne množstvo vody pri polievaní záhrady

Zdroj: iStock

Zalievajte korene, nie listy

Ďalšou chybou je nedbanlivé polievanie listov a nie koreňov rastlín. Pri niektorých plodinách sa to ukazuje ako fatálna chyba – napríklad paradajky, uhorky či tekvice sú náchylné na múčnatku a takéto polievanie jej vznik iba podporuje.

Snažte sa preto, aby lístie ostalo suché s dostatočnou cirkuláciou vzduchu. A hoci to múčnatke celkom nezabráni, môžete aspoň oddialiť jej nástup a predĺžiť sezónu chutnej zeleniny.

Prečítajte si tiež
10 tipov, ako šetriť vodou v záhrade

Poznajte svoju záhradu

Ak ste záhradník – začiatočník, urobte si najprv malý výskum. Zistite, aké v záhrade pestujete rastliny a koľko vody potrebujú. Levanduli napríklad stačí málo vody, nie všetky byliny sú však také skromné.

Najviac smädné budú sadenice, odrezky alebo rastliny v skleníkoch – paradajky, uhorky či mladé plodiny. Je potrebné ich polievať každý deň, prípadne každé dva dni.

Tip

Nepravidelné polievanie dokáže rastlinám spôsobiť stres. Najlepšie je preto vytvoriť si návyk – polievajte pravidelne, buď skoro ráno alebo večer (pokiaľ nebude v ten deň pršať).

Ďalšia zelenina, ako napríklad hlávkový šalát, zeler, špenát alebo kapusta vyžaduje zavlažovanie raz týždenne kvôli plytkým koreňovým systémom. Treba tiež dbať iba nevyschla.

Ovocné stromy, prípadne ruže sa o seba dokážu postarať aj sami. V prípade dlhodobého sucha ich však polejte raz za dva týždne.

Polievanie sadeníc paradajok

Zdroj: iStock

Nápad – pomalé zavlažovanie (takmer) bez práce

Na internete nájdete v súčasnosti množstvo ,,vychytávok“, napríklad aj v súvislosti so zavlažovaním. Jedna z nich hovorí o použití väčšej plastovej fľaše s objemom 2 litre, do veka ktorej pomocou vŕtačky navŕtate dve malé dierky.

Fľašu otvorte, naplňte vodou, zatvorte viečko a otočte hore dnom. Voda z fľaše by takýmto spôsobom mala pomaly vytekať, celý obsah sa vyprázdni za približne 20 minút. Ak voda vyteká pomalšie, jednoducho navŕtajte ešte ďalší otvor.

Pomalé zavlažovanie pomocou plastových fliaš

Zdroj: iStock

Text: Natália Turcovská
Foto: istock.com

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: dažďová voda pestovanie rastlín polievanie zavlažovanie
Zdieľať článok
Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektkyZáhrada

Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektky

Pozrite sa, ako ešte môžete vašu záhradu vylepšiť: Z týchto nápadov si určite vyberiete!Urob si sám

Pozrite sa, ako ešte môžete vašu záhradu vylepšiť: Z týchto nápadov si určite vyberiete!

Zelené oázy rozdelia 60-tisíc eur na skrášlenie verejných priestorov. Aké projekty sa o ne môžu uchádzať?ASB.sk

Zelené oázy rozdelia 60-tisíc eur na skrášlenie verejných priestorov. Aké projekty sa o ne môžu uchádzať?

Modro-zelená infraštruktúra v Škandinávii: Ako sa industriálne mesto Malmö premenilo na ekologickejšieASB.sk

Modro-zelená infraštruktúra v Škandinávii: Ako sa industriálne mesto Malmö premenilo na ekologickejšie

Diskusia