Zdroj: M Gl/Shutterstock

Takto sa záhrade môžete zavďačiť aj v zime: Ktoré stromy a oplatí orezať a ako chrániť trávnik v mrazoch?

10. 01. 2024
Zdieľať

Po náročnej sezóne nastáva obdobie vegetačného pokoja. Pochmúrne a chladné zimné dni môžete využiť na zaslúžený oddych, ale aj na doplnenie záhradníckych informácií či plánovanie novej záhradnej sezóny. Už teraz si môžete stanoviť, akú podobu budú mať kvetinové alebo úžitkové záhony v najbližšej sezóne, a máte možnosť s predstihom si pripraviť nákupné zoznamy semien a rastlín. Na čo nezabudnúť? 

Zimné zavlažovanie

Ihličnanom, vždyzeleným kríkom, vresom, vresovcom a mladším stromom doprajte vlahu aj počas zimných týždňov. Je to dôležité hlavne v slnečných a teplejších zimných dňoch a najmä v období bez snehu. Rastliny totiž aj v takýchto dňoch odparujú zo svojich listov vodu a ďalšiu musia prijať. Keď je však pôda dlhšie zamrznutá, získanie vlahy je pre túto zeleň zložitejšie. Neraz sa potom stane, že takéto rastliny uhynú.

Prečítajte si tiež
Vyhnite sa týmto chybám pri polievaní v záhrade a udržte choroby aj burinu na uzde!

Ohrozenejšie bývajú aj zakrpatené dreviny, ihličnany aj listnáče, ktoré máte vysadené vo vegetačných nádobách. Vo voľnej pôde sa to týka nedávno vysadených a ešte slabo zakorenených mladších jedincov. Ohrozenejšie rastliny preto treba občas zaliať, a to v dňoch, keď nemrzne, je slnečno a suchšie. Vyhnite sa však dlhodobému premokreniu substrátu.

Polievanie zasadeného ihličnatého stromu.

Aj počas zimy treba stromom dopĺňať vlahu, obzvlášť počas teplejších dní a v období bez snehu. Zdroj: Shutterstock

Práce v ovocnom sade

V zime môžete zo záhrad odstrániť všetky nežiaduce ovocné stromy a kry, uvoľníte tak miesto iným rastlinám. Z okolia stromov, ako aj krov stromčekových ríbezlí a egrešov odrežte nežiaduce výhonky, tzv. vlky. Priebežne kontrolujte aj stav kmeňov ovocných stromov, poškodenia spôsobené mrazom alebo zverou vyčistite a zatrite štepárskym voskom.

Prečítajte si tiež
Zimné orezávanie stromov: Pre ktoré dreviny je vhodné a ako pri ňom postupovať?

Ak to počasie dovolí, môžete sa pustiť do rezu ovocných stromov, napríklad jabloní, ale aj hrušiek. Najskôr odstráňte všetky suché, poškodené alebo navzájom sa križujúce výhonky a tiež tie tenké rastúce nahor, vždy na konárový krúžok. Do ovocných sadov sa vyplatí rozviezť aj kvalitný kompost a rozmiestniť ho na pôdu k jednotlivým stromom.

Žena počas zimy orezáva strom na záhrade.

Ak to počasie dovolí, môžete sa pustiť do orezávania niektorých ovocných stromov. Zdroj: Shutterstock

Rozvešanie kŕmidiel

V období silnejších mrazov alebo v dňoch, keď záhrady pokryje snehová perina, nezabudnite poskytnúť potravu aj vtáctvu. Nainštalujte si do záhrad vtáčie búdky a začnite s prikrmovaním.  Hodia sa na to olejnaté semená, najmä slnečnicové, ľanové, konopné a tiež mak, pšenica či ovsené vločky a drobné jabĺčka. Dbajte nielen na prísun potravy, ale aj na pravidelné čistenie vtáčích kŕmidiel.

Detail na vtáčiu búdku so sýkorkou v zime.

Pozorovanie života okolo kŕmidiel vždy zaujme aj deti. Zdroj: Shutterstock

Rozmnožovane krov

Počas zimy si môžete jednoducho rozmnožiť kvitnúce kry, a to pomocou drevnatých bezlistých odrezkov. Odoberajú sa až po opadaní listov, teda počas zimy, v období od novembra do januára. Najkvalitnejšie odrezky získate zo silných jednoročných a zdrevnatených výhonov a mali by byť dlhé 15 – 30 cm. Dôležité je odlíšiť horný a dolný koniec odrezka. Korene sa totiž vytvoria len na pôvodne spodnom konci.

Prečítajte si tiež
Najkrajšie kvitnúce stromy do záhrady, ktorým na kráse neuberie ani jeseň či zima

Odrezky napichajte kolmo do nezamrznutej pôdy na záhone alebo v prázdnom parenisku. Vždy tak, aby vonku zostali aspoň dve očká. K pozapichovaným odrezkom potom nahrňte suché lístie. Týmto spôsobom si rozmnožíte zlatovku, budleju, trojpuk, štedrec, pajazmín, okrasné ríbezle, tavoľníky, kalinu obyčajnú alebo vajgelu.

Ochrana trávnikov

Na trávnik nevstupujte, keď mrzne. Dochádza totiž k poškodzovaniu a lámaniu zmrznutých trávnych stebiel a plochy, po ktorých prejdete. Tie zostávajú pošliapané, stlačené a neskôr na nich môže dôjsť k rozvoju chorôb. Trávniky, po ktorých sa v zime často prechádza, bývajú viac ohrozované plesňou snežnou. Táto pleseň sa však vyskytuje aj v trávnikoch, ktoré boli dlho pokryté vyššou vrstvou snehu. Stúpaniu na trávnik sa vyhnite aj počas slnečných a teplejších dní, keď dochádza k rýchlemu topeniu a rozmrazovaniu pôdy.

Záhrada so stromami a krami v zime pod snehom.

Na trávnik v zime podľa možností nestúpajte, môže byť tak náchylnejší na snežnú pleseň. Zdroj: Shutterstock

Príprava skleníka

Využite slnečné zimné dni a pustite sa aj do upratovania skleníka. Vždy po niekoľkých rokoch sa vyplatí vymeniť pôdu, pretože sa intenzívnejším pestovaním vyčerpáva. Vrchnú časť pôdy naberte do fúrika a vyvezte von. Namiesto toho sem navezte novú zeminu alebo kvalitný pestovateľský substrát, môže byť aj univerzálny záhradnícky.

Skleník sa vyplatí aj vydezinfikovať, vnútorné plochy a zariadenia umyť dezinfekčným roztokom alebo použiť sírne sviece.

Ktoré dreviny rezať v zime?

1. Pajazmín vencový

Zasnežený pajazmín vencový.

Pajazmín vencový. Zdroj: Shutterstock

V slnečných zimných dňoch odstráňte všetky najstaršie konáre a tie mladšie mierne skráťte tak, aby posledné ponechané puky smerovali von z kra.

2. Vistéria čínska

Orezávanie konárov vistérie čínskej.

Vistéria čínska. Zdroj: Shutterstock

Všetky najnovšie výhonky počas zimy skráťte na dĺžku asi 5 cm, podporíte tvorbu kvetov. Príliš prehustené porasty môžete zredukovať.

3. Hortenzia kalinolistá

Detail na hortenziu kalinolistú.

Hortenzia kalinolistá. Zdroj: Shutterstock

Počas zimy odstráňte len zvyšky suchých súkvetí, a to až po prvé silné puky. Odrezať môžete aj veľmi staré konáre, no tie mladé nechajte.

4. Pavinič trojlaločný

Detail na pavinič trojlaločný.

Pavinič trojlaločný. Zdroj: Shutterstock

Husto prerastené a príliš rozšírené porasty tejto popínavky môžete v zime, keď nemá listy, výrazne zredukovať alebo zmladiť.

Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: kvitnúce kry ovocné stromy skleník trávnik zavlažovanie
Zdieľať článok
Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?Záhrada

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásadZáhrada

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásad

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosťZáhrada

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosť

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pesZáhrada

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pes

Diskusia