Vysaďte si do záhonu tieto jahody, zarodia ešte aj začiatkom jesene! Ako z nich získať bohatú úrodu?
Na ich drobných a voňavých plodoch si môžeme pochutiť počas celého leta a ešte aj začiatkom jesene. Na ideálnych stanovištiach bývajú vysoko úrodné a uplatnia sa dokonca aj v okrasných výsadbách. Ako správne tento tradičný ovocný druh pestovať?
Vypestovať si mesačné jahody (Fragaria vesca var. semperflorens) môžeme veľmi jednoducho zo semien. Tie bežne dostať kúpiť v predajniach so záhradkárskymi potrebami, no vysievať musíme veľmi skoro na jar, ideálne koncom zimy. Semená klíčia v teple a mali by byť vysiate na povrch substrátu. Osvedčená je na pestovanie v záhradách tradičná odroda Rujana.
Vypestovanie jahôd zo semien trvá asi 10 týždňov. Ak však vieme o niekom, kto tieto jahody v záhrade má, môžeme ho požiadať o zopár mladých rastliniek a tie si môžeme v druhej polovici leta alebo začiatkom leta vysadiť do voľnej pôdy. Pestovať túto rastlinu môžeme aj vo vegetačných nádobách, napríklad aj na balkóne či terase, dokonca ako podsadbu pod vyššími drevinami s kmienkom.
Nároky na stanovište
Ak chceme, aby sa mesačným jahodám darilo a aj bohato zarodili, doprajme im slnečné miesto. Dariť sa im bude aj v polotieni, hoci nebudú až tak úrodné. Ocenia humóznu, kyprú, mierne vlhkú a nevysychavú pôdu. Neprosperujú v piesočnatej ani štrkovitej pôde.
Silné a bohato olistené rastliny z výsevov si môžeme vysadiť s celistvým koreňovým balom aj počas leta. Vysadené jedince však musíme pravidelne zavlažovať, aby sa čo najskôr dobre zakorenili. Vyplatí sa okolitú pôdu nastlať aj vhodnou organickou nástielkou, napríklad hrubším kompostom alebo drevnou štiepkou.
Možnosti využitia
Výhodou tejto rastliny je okrem nenáročnosti aj to, že nezaberie príliš veľa miesta. Vysadiť si ju môžeme na okraje hriadok s úžitkovými rastlinami, pred skupiny krov, k chodníkom, do vyvýšených záhonov, dokonca medzi okrasné rastliny, napríklad trvalky, a do prírodných výsadieb či bylinkových partií.
Ideálne je vytvoriť si z mesačných jahôd väčší porast, poskytne nám vyššiu úrodu plodov, ktoré je najlepšie skonzumovať za čerstva. Počítajme však aj s tým, že tieto rastliny bývajú najúrodnejšie v prvom a druhom roku po výsadbe, priebežne je preto vhodné porast obnovovať. Cenné na tejto rastline je aj to, že dokáže vytvoriť súvislý pokryv pôdy a dokáže na danom mieste zabrániť rozrastaniu buriny.
Výsadbou mesačných jahôd môžeme potešiť aj deti, pre ktoré budú dozrievajúce plody veľkým lákadlom. Na starostlivosť je táto rastlina nenáročná. V horúcejších letných dňoch však ocení doplnkovú zálievku a to platí pre jedince vysadené vo voľnej pôde a aj v kvetináčoch. Každoročne na jar je tiež vhodné porast prihnojiť vyzretým kompostom alebo iným prírodným hnojivom.