Zdroj: TUMA INVEST

Palmy do slovenskej záhrady

27. 02. 2024 Zdieľať

Tiež vás oslovila exotická atmosféra s nádychom stredomoria priamo vo vašej záhradke na Slovensku?

A prečo nie, vôbec to nie je nič zložité či nemožné, práve naopak. Kto miluje prírodu a rastliny, kto má zodpovednosť a starostlivé srdiečko, iba vrelo odporúčame, aby si doprial svoj stredomorský sen priamo doma na Slovensku.

Čo k tomu potrebujeme?

Správne, prioritne kúsok záhradky, kde palmu vysadíme. Optimálna je orientácia s celodenným slniečkom, chránená od severu akoukoľvek veternou prekážkou. Ak máme záhradu, ktorá bola používaná na výsadbu, zrejme bude mať i pôvodnú mäkkú zem, ornicu, ktorá nie je ubitá a plne vyhovuje i palme. Ak však máme ubitý stavebný pozemok, navážku či iný druh pozemku, ktorý nebol kultivovaný pre rast zelene, je vhodné vykopať jamu vždy minimálne o tretinu hlbšiu, ako vyžaduje koreňová sada našej palmy. Do hĺbky cca 30cm uložíme najskôr kyprú a vzdušnú vrstvu ornej pôdy a až na túto vrstvu osadíme zakorenenú palmu. Po stranách je opäť vhodné jamu vykopať o tretinu širšiu pre doplnenie pôdy a nerušené prekorenenie palmy v novom prostredí. Z výkopu rušivé nečistoty vrátane veľkých kameňov odstránime.

Akú palmu?

Neľahká otázka, všetky palmy sú krásne. Ale ak si určíme priority, výber bude jednoduchší.

1. Odolnosť voči mrazom

Z najznámejších paliem máme na výber trachycarpus fortunei -14/-17° (odolnosť sa udáva vždy hraničná = koruna listov/kmeň, korene), trachycarpus wagnerianus -14/-17°C, phoenix canariensis -5/-10°C, butia capitata -5/-12°C, brahea armata -8/-12°C, jubaea chilensis -12/-14°C, chamaerops humilis -8/-14°C, washingtonia robusta -5/-10°C (filifera -6/-12°C) atď. Naša voľba bude pochopiteľne vychádzať z toho, aké najnižšie teploty sú charakteristické pre našu záhradku, aby sme sa vyhli náročnému zimovaniu. Omnoho ľahšie sa bude rozhodovať občan žijúci v Podunajskej nížine, ako občan z Popradu či Oravy.

2. Vzhľad, výška, ostne, toxicita, nároky na pestovanie

O vzhľade sa musí každý rozhodnúť individuálne, keďže všetky palmy sú fascinujúce. Niektoré krásou svojej koruny, iné krásou kmeňa, ale i kvetom a plodmi a pod.

Výška je závislá od rýchlosti rastu, väčšina paliem má ročný prírastok cca 15 – 30 cm, sú však i pomaly rastúce palmy, ktoré sú pod uvedenou hranicou, a rýchlo rastúce, ktoré ju prekračujú. I tu stojí za zváženie, ako naša palma bude vyzerať o 5 či 10 rokov. Či chceme pod ňou chodiť, stolovať, alebo máme dostatok miesta pre jej korunu ktorá má šírku napr. 6 metrov. Je potrebné brať na vedomie, že mladé palmy vysadené v záhrade sa vetvia bohato už od spodného kmeňa. Staršie kmene rastú ako solitér s holým kmeňom a korunou v hornej časti.

Ostnetoxicita sú nebezpečné pre domáce zvieratá a malé deti.

Nároky na pestovanie vychádzajú z požiadaviek konkrétnej palmy z pohľadu vlhkosti vzduchu, dažďov, dostatku vlahy, odolnosti voči suchu, priamemu slnku, teplotného šoku, hnojenia, substrátu a v konečnom dôsledku i škodcom.

3. Akú má naša palma kondíciu

Predovšetkým je to stav, v ktorom sa práve palma nachádza. Základom je to, čo obvykle nevidíme – zdravé prekorenenie – koreňová sada. Sekundárnym výsledkom zdravej koreňovej sady je krásna koruna. Pomôckou pre zistenie stavu sú najmä spodné otvory na kontajnery. Ak sa nám tlačia korene do otvorov, máme istotu, že palma je dobre zakorenená. Ak nie, treba mierne zamávať kmeňom, či pevne drží zeminu, alebo je kmeň úplne voľný. Podľa stavu koruny a tiež nových listov zo stredu srdiečka primárne vidíme, či je palma v kondícii. Rozhodne je veľkým rizikom nákup paliem za nízku cenu v koreňovom bale. Prečo? Palmy na Slovensku vzhľadom na klímu zakoreňujú cca 3 roky a viac. Nie každá palma sa ujme. Často sa stáva, že kúpa nezakorenenej palmy skončí jej úhynom. Rozdielom je, či kúpite palmu s osekaným koreňovým balom so šírkou 35 cm, alebo 70 cm so zeminou a funkčnými koreňmi. Je to iba záležitosťou nastavenia rozety pri výkope na plantáži.

Záber na nezakorenené palmy.

Príklad paliem v koreňovom bale nezakorenené. Zdroj: TUMA INVEST

Záber na palmy v kvetináčoch.

Koruny paliem nezakorenených Zdroj: TUMA INVEST

Detail na korene palmy po vytiahnutí z kvetináča.

Príklad koreňovej sady zakorenenej. Zdroj: TUMA INVEST

Pohľad na palmy rastúce pri plote.

Koruny paliem zakorenených. Zdroj: TUMA INVEST

Konečné rozhodnutie

Výber je na vás, ak si dáte poradiť, pre začiatočníkov určite trachycarpus fortunei, prípadne jej krásna kompaktná varieta – wagnerianus. Overená palma, najpredávanejší druh v palmovom svete, vhodná s minimálnymi nárokmi i do mierneho pásma. Potom už stačí iba záhradný gril, sedenie, prípadne malý bazén a váš exotický raj máte vo vlastnej záhradke.

Potrebujete odborne poradiť, vidieť na vlastné oči, dodať rastliny až k vám  domov?

Neváhajte sme tu pre vás. Vaša Exotická záhrada TUMA Bánovce nad Bebravou.

Zdroj: PR článok TUMA INVEST, spol. s r.o.

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: exotické rastliny pestovanie rastlín záhradníctvo
Zdieľať článok
Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?Záhrada

Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?

Ak chcete oživiť kvetinový záhon menej tradičným kvetom, vysaďte si tigrídie. Ako na to?Záhrada

Ak chcete oživiť kvetinový záhon menej tradičným kvetom, vysaďte si tigrídie. Ako na to?

Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návodUrob si sám

Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návod

Ktoré odrody hurmikaki sú vhodné do okrajových oblastí? Tieto odporúča ovocinárZáhrada

Ktoré odrody hurmikaki sú vhodné do okrajových oblastí? Tieto odporúča ovocinár