Kalendár záhradkára: Údržba záhrady po zime
Záhrada celú zimu odpočívala, ale teraz už nastáva čas prebudiť ju k novému životu. Správny záhradkár sa už nemôže dočkať, až po prvý krát zaborí motyčku do slniečkom vyhriatej hliny. Pred zahájením jarných prác je samozrejmosťou sa tiež uistiť, či máte vhodných pomocníkov. Čo teda záhradkárov čaká na začiatku jari?
Omladenie stromov
Máte poslednú možnosť využiť pár zostávajúcich chladných dní na prerezanie kríkov a stromov. Zimným rezom v období vegetačného pokoja omladíte strom, vytvarujete korunu a podporíte rast výhonov. Na odstránení tenších konárikov postačia jednoručné záhradné nožnice, na strihanie silnejších konárov budete potrebovať nožnice pákové – tie lepšie majú prevodový mechanizmus, ktorý zvyšuje strižný výkon. Na odstránenie ešte hrubších konárov potom poslúži prerezávač alebo stará dobrá pílka.
Suché konáre môžete spracovať v drviči či štiepkovači na mulč alebo nakálať sekerou na zakúrenie v krbe. Pri jej výbere pozerajte hlavne na dobrú ergonómiu a kvalitu spracovania. Dôležité je aj zamýšľaný spôsob použitia. Veľkú štiepaciu sekeru použijete na spracovanie polien, menšie univerzálne zvládnu triesky, ale hodia sa aj na bežné tesárske práce. Najmenšie sekery sú ideálne na prípravu triesok.
Okopanie záhonov
A už sa dostávate ku svojim milovaným záhonom. Pri teplotách okolo 3 ˚C môžete zasiať špenát, mrkvu, petržlen či reďkovku. Skôr ako začnete sadiť, musíte prevzdušniť pôdu po dlhom odpočívaní pod snehovou perinou. Okopanie prospeje aj viacročným rastlinám – aj keď to na nich ešte nie je veľmi vidieť, vnútorné biochemické pochody sú v plnom prúde, korene sa predlžujú a miazga prúdi. V tomto období sa stane Vašim obľúbeným pomocníkom motyčka kombinovaná s kultivátorom. Určite si užijete aj malé hrabličky, kolík na sadenie a iné drobné záhradné náradie. Pri jeho výbere pozerajte v prvom rade na násadu. Musí byť ľahká, príjemná a odolná. Moderné kompozitové násady majú všetky tieto vlastnosti a vydržia veľa rokov v perfektnom stave.
Pokiaľ dávate prednosť klasickým prírodným materiálom, oplatí sa zvoliť kvalitné záhradné náradie s násadou z tvrdého dreva, napríklad lakovaného jaseňa. Pracovná časť by mala byť vyrobená z nerezovej ocele alebo z kovu s povrchovou úpravou ako je napr. špeciálny fluóro-plastový povlak Xylan. Ten má veľmi nízky koeficient trenia a pritom vysokú ochranu proti korózii, výkyvom teplôt a slnečnému žiareniu. Samozrejmosťou je pri náradí všetkého druhu dôkladné remeselné spracovanie. Ruka v ruke ide aj dobrá ergonómia. Náradie musí „sadnúť“ do ruky, aby sa pohodlne držalo. Úlohu zohráva aj hmotnosť: čím menšie, tým dlhšie vydržíte pracovať bez únavy.
Jarné upratovanie
Máte prerezané, okopané a možno už aj zasiate. Zostáva len upratať, kým prepukne tá pravá jar. Zametanie cestičiek a terás sa nezaobíde bez metly alebo bez trendy fukárom. Pri upratovaní ale určite využijete aj hrable – zhrabete nimi neporiadok po zime a upracete drobné úlomky konárikov po prestrihávaní. Vhodné sú hrable s kovovou hlavou, ktoré dokážu tiež zarovnať záhon alebo skypriť pôdu.
A potom si stačíte len na chvíľku oddýchnuť, kým udrie jar v plnej sile, vyrastie prvá tráva a po prvom kosení nastane čas na vertikutáciu trávnika. Môžete si v tom čase rozmyslieť, aké náradie či stroje vo Vašej kôlni ešte chýba. Či už ide o rýľ, lopatu, motyku a vidly alebo hrable či metlu, prípadne drobné jednoručné náradie, oplatí sa vsadiť na renomované značky. Keď vyberiete tie správne druhy, poradia si na záhradke so všetkým a naviac dobre vyzerajú!
Tipy, ako vyberať náradie
Pri záhradnom náradí je veľmi dôležitá násada. Musí byť ľahká a pritom odolná a samozrejme aj pohodlná na držanie. To zaručia moderné plastové, ergonomicky tvarované násady, ako má napríklad rad záhradného náradia Patriot, ktorý predáva spoločnosť Mountfield.
Pokiaľ preferujete klasiku v podobe prírodných materiálov, je ideálne zvoliť záhradné náradie s násadou z tvrdého dreva, napríklad z lakovaného jaseňa, ktorý je typický pre produkty známej anglickej značky Kent & Stowe. Pracovná časť každého náradia by potom mala byť zhotovená z nerezovej ocele alebo aspoň z kovu s antikoróznou úpravou, aby ste mohli pracovať aj s mokrou zeminou.
Čo by nemalo vo vašej kôlni chýbať?
Žiadna záhrada sa nezaobíde bez rýľa a rycích vidiel. Na nakladanie zeminy a iných materiálov potom budete potrebovať lopatu, na prehadzovanie kompostu sú vhodné kompostové vidly; na pletie, okopávanie a kyprenie pôdy zase motyčka. Kovové hrable nájdu uplatnenie pri zarovnávaní či kyprení pôdy, švédske hrable so širokým záberom sú ideálne na hrabanie lístia alebo trávy.
S drobným náradím si na záhrade užijete najviac zábavy. Či už to sú plečky, kultivátory, motyčky, lopatky či hrabličky, mali by mať pracovnú časť z kvalitnej nerezovej ocele a antikoróznu povrchovú úpravu. Vďaka zmäkčenému protišmykovému návleku z termoplastickej (TPR) gumy sa náradie pohodlne drží: nešmýka sa a nechladí.
Pri upratovaní cestičiek a terasy sa nezaobídete bez metly. Prenášanie väčšieho množstvo materiálu umožní ľahký záhradný fúrik. A nezabudnite na zavlažovanie! Menšiu záhradu zvládnete poliať s krhličkou s obsahom 5 až 10 litrov, na väčšie plochy už budete potrebovať záhradnú hadicu.
Ak chcete ušetriť miesto v kôlni, predstavuje zaujímavú alternatívu záhradné náradie, ktoré umožňuje ľubovoľne meniť nástavce (hrable, motyka, metla, plečka a mnoho iných) na jednej násade, čo výrazne ušetrí miesto.
Údržba sa oplatí
A keď už budete mať doma kvalitné náradie, mali by ste sa o neho dobre starať – základom je očistenie od zvyškov zeminy. Kôlňa, kde sa skladuje, by mala byť suchá a ideálnom prípade aj temperovaná, každý kus náradia by v nej mal mať svoje miesto na poličke alebo na háčiku na zavesenie.
Nemali by ste tiež odkladať drobnú údržbu: brúsiť ostrie, kontrolovať pevnosť spojenia hlavy a poriska, vymývať použité nádoby, nechať vyschnúť zavlažovacie hadice. Kovové časti nástrojov je potrebné aspoň jeden krát za rok (na konci sezóny pred uložením na zimu) natrieť olejom a pogumované držadlá glycerínom. Nie je to zbytočné, údržba sa rozhodne oplatí – predĺži sa životnosť náradia a tým aj Vaša radosť z práce na záhrade.
Viac informácií na www.mountfield.sk.
Zdroj: PR článok Mountfield a.s.