Na tieto veci nezabudnite, ak chcete mať krajšiu záhradu! Ktoré letničky sa už oplatí vysiať a čo odložiť do mája?
Slnečné aprílové dni sú ako stvorené na zveľaďovanie záhrady, dvora, terasy alebo predzáhradky. Teraz je ten správny čas napríklad na prípravu jazierka, rozmnoženie trávy či v zakladaní zeleninových výsadieb.
Využite príležitosť vysadiť si novú zeleň, prípadne presadiť na vhodnejšie miesta tú, ktorú už máte. Nezanedbajte nevyhnutnú jarnú údržbu zelene a snažte sa pritom dodržať odporúčané termíny. Myslite napríklad na jarnú očistu, prihnojenie, prevzdušnenie a prerezanie trávnika. Dokončite rez ruží a okrasných vŕb.
Vysádzajte ihličnany
V priebehu celého mesiaca si môžete do záhrady dopĺňať novú zeleň. Využite na to hlavne dni pred avizovanými zrážkami, vlaha podporí lepšie a rýchlejšie zakorenenie. Začiatok mesiaca je ako stvorený na výsadbu ihličnanov a vždyzelených drevín, ale len s koreňovým balom. Vysadené dreviny nezabudnite výdatne zavlažiť a aj v ďalších dňoch dbajte na to, aby mali dostatok vlahy.
Počas celého mesiaca môžete do voľnej pôdy vysádzať aj trvalky, okrasné trávy, ruže, skalničky, papraďorasty a bylinky. Pri výsadbách skúste použiť aj mykorízne huby. Urýchlia zakorenenie a rastliny podporia v ďalšom raste.
Príprava jazierok
Na začiatku jari, najneskôr začiatkom apríla, dobre prezrite aj brehy jazierok. Odstráňte suché nadzemné časti vlhkomilných rastlín, podľa potreby zvážte rozsadenie alebo úplnú likvidáciu priveľmi rozrastených druhov. Zredukovať môžete aj porasty vodných rastlín. V rámci jarnej očisty odstráňte aj nánosy zvyškov minuloročného lístia, bahno a iné nečistoty. Do jazierok potom už len dopustite čistú vodu. Pristúpiť môžete aj k výsadbe vodných a vlhkomilných trvaliek, s výsadbou lekien počkajte do mája.
Rozmnoženie tráv
Vyššie, stredne vysoké a aj nižšie druhy okrasných tráv si na začiatku sezóny ľahko rozmnožíte delením starších trsov. Staršie a do šírky rozrastené jedince, ktoré na to chcete využiť, najskôr vyberte aj s koreňmi z pôdy. Vyššie a stredne vysoké druhy by mali mať odrezanú suchú nadzemnú časť. Ostrým rýľom alebo pílkou potom trsy rozdeľte na niekoľko samostatných častí. Každá by mala mať zdravé korene a silné výhonky. Potom ich už len vysaďte na nové miesta. V nasledujúcich dňoch nezabudnite vysadené trávy primerane zavlažovať, aby sa čo najrýchlejšie ujali.
Úžitková záhrada
Pokračovať môžete vo výsevoch zeleniny, najmä mrkvy, hrachu, mangoldu, šalátov a cvikly. Koncom mesiaca je už vhodný čas aj na výsev cukiet, patizónov, tekvíc, tyčovej a kríkovej fazule. V teplejších lokalitách si koncom apríla môžete do voľnej a kvalitne pripravenej pôdy v hriadke či vo vyvýšenom záhone vysadiť otužené priesady hlúbovín, šalátov a zeleru. S výsadbou priesad teplomilnej zeleniny počkajte až na máj.
Využite aj príležitosť vysadiť si kríky drobného ovocia. Drobné ovocie sa vojde do každej záhrady, pestovať sa dá dokonca aj v nádobách na balkónoch či terasách. K základnému sortimentu drobného ovocia patria ríbezle, egreše, jahody, maliny a černice. Zaraďujú sa sem aj rôzne krížence medzi týmito druhmi, napríklad josta (kríženec egreša a ríbezle čiernej) či malinočernica (kríženec maliny a černice). Vysádzajte vždy s koreňovým balom.
Vysievajte letničky
Do pareniska si začiatkom mesiaca môžete vysiať astrovky, cínie, krasuľku, aksamietnice, slamihy, slamihovky, nízke georgíny a ďalšie druhy. Výsevy zavlažujte a parenisko počas slnečných dní vetrajte. Mladé rastliny si neskôr od začiatku mája vysadíte do vonkajších záhonov, nižšie druhy aj do kvetináčov. Priamo do pripravených hriadok si môžete v tomto mesiaci vysiať černušku, suchokvet, kapucínku, slncovku, okrasný mak, godéciu, slnečnice alebo nocovku.
Čo vysadiť v apríli?
1. Mečíky
Vynikajú kvetmi rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Hľuzy vysádzajte koncom mesiaca do skupín alebo radov asi 10 cm hlboko.
2. Georgíny
V ponuke je mnoho odrôd s nižším alebo vyšším rastom a nádhernými kvetmi. Hľuzy vysádzajte koncom mesiaca do hĺbky 10 cm.
3. Ľalie
Voňavé kvety ľalií si ľahko dopestujete aj v záhrade. Cibule vysaďte začiatkom apríla na slnečné stanovištia.
4. Montbrécie
Vyznačujú sa dlhým obdobím kvitnutia, pútajú oranžovými kvetmi. Hľuzy vysaďte koncom mesiaca do hĺbky 10 cm.
Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom