jazierko pod stromami, lekná na hladine

Váš tip: Starostlivosť o jazierko v tieni. Čo k nemu vysadiť?

Galéria (6)
Zdroj: iStock
18. 06. 2023
Zdieľať

Opýtali ste sa redakcie: Po rodičoch sme zdedili zanedbanú záhradu. Radi by sme ju oživili. Je tam aj jazierko. Nevyzerá lákavo. Asi aj preto, že je veľkou časťou v tieni. Ako sa máme oň starať? Aké rastliny/kvety môžeme vysadiť do okolia? Toto poradil odborník.

Jazierko je aj pre tienistú záhradu veľkým prínosom, a to najmä tým, že láka rôzne druhy užitočných živočíchov. Existuje pár trikov, vďaka ktorým bude aj jazierko v tieni esteticky príťažlivým prvkom.

Vyberte vhodné miesto

Vyberte preň miesto, kde je najviac svetla. Najlepšie, ak si jazierko vybudujete na ploche, ktorá je pol dňa kvalitne osvetlená. V jazierku, ktoré sa celý deň nachádza v úplnom tieni, sa nebude dobre dariť vodným rastlinám a ani tie pobrežné nebudú príťažlivé. Aj ony totiž na svoj rast potrebujú aspoň trochu svetla.

jazierko v záhrade

Zdroj: iStock

Ak je lokalita, kde plánujete jazierko vybudovať, obklopená vyššími stromami a krami, oplatí sa preriediť časť konárov na južnej strane.

K jazierku vpustíte viac svetla a to vám umožní pestovať široké spektrum zaujímavej zelene. Ak ide o veľmi rozkonárené, staršie či poškodené dreviny, zvážte ich úplné odstránenie.

Prečítajte si tiež
Záhrada v tieni, ale aj na slnku: Čo do nej zasadiť? Pozrite, ako to vyriešili odborníci

Uprednostnite dažďovú vodu

Jazierko dopĺňajte vždy len dažďovou vodou zo zbernej nádoby a vyhnite sa použitiu čerstvej vody z vodovodu. Dažďová voda je hodnotnejšia a prijateľnejšia pre vodné rastliny aj živočíchy.

Ak takúto možnosť nemáte, použite vodovodnú vodu a jazierko napúšťajte pomocou hadice. Napúšťajte ho však veľmi pomalým prúdom, vďaka tomu sa voda okysličí a zminimalizuje sa narušenie ekologickej rovnováhy v jazierku.

jazierko v záhrade, skaly, kvety, trávy

Zdroj: iStock

Každoročne na jar skontrolujte pH vody. Ideálna je neutrálna reakcia. Pozor, odtok z betónu môže spôsobiť zásaditosť, rašelina zo substrátov zasa vyššiu kyslosť vody.

Odstráňte napadané listy

V prípade, že vaše jazierko zatieňujú mohutnejšie stromy a kry, padajúce lístie sa môže na jeseň hromadiť na vodnej hladine a postupne klesne na dno, kde sa začne rozkladať a produkovať množstvo živín.

záhradné jazierko s bujnou vegetáciou

Zdroj: iStock

Môže to viesť k matnej zakalenej vode a rozvoju rias. Keď chcete, aby voda v jazierku zostala čistá, z hladiny pravidelne odstraňujte napadané lístie. Nezabudnite na to hlavne počas jesene.

Zabezpečte jazierku povrchový kryt

Čiastočný tieň je pre jazierko blahodarný, pretože bráni tvorbe rias. Zároveň je vhodné umiestniť do jazierka rastliny, ktoré svojimi drobnými listami postupne pokryjú vodnú hladinu, zatienia vodu a poskytnú útočisko pre niektoré živočíchy.

jazierko s vodnými ľaliami

Zdroj: iStock

Osvedčilo sa, keď rastliny zakryli aspoň 50 percent vodnej plochy.

Ak chcete v jazierku udržať čistú vodu, základom úspechu je dosiahnutie rovnováhy, pokiaľ ide o svetelné pomery a obsah živín.

5 rastlín pre tienisté jazierko

Zjemnite okraje jazierka, zatraktívnite ich zeleňou a vytvorte unikátne biotopy pre užitočné živočíchy. Pomôžu vám v tom aj vhodne vybrané vlhkomilné rastliny.

Osmunda

Má veľké perovité listy, ktoré pôsobia sviežim dojmom. Majestátna osmunda (Osmunda regalis) ponúka na jeseň aj červenohnedé sfarbenie. Darí sa jej v hlbokom tieni, dobre znáša chladnú a vlhkú pôdu.

v × š: 150 × 100 cm

Prečítajte si tiež
Nechajte balkón rozkvitnúť: Ktorým rastlinám sa na ňom bude dariť?

Kornútovka

Tieňomilná kornútovka (Zantedeschia aethiopica) skrášli okraje jazierka počas sezóny, pred zimou ju treba preniesť dnu. Má mohutnejšie listy a elegantné biele kvety. Obľubuje vlhkú pôdu alebo plytkú vodu. Kvitne v lete.

v × š: 90 × 60 cm

Kosatec

Výrazné fialové kvety tohto japonského kosatca (Iris ensata) rozžiaria okraje tienistého jazierka. Darí sa mu v bahnitej pôde, ale počas zimy potrebuje suchšie podmienky. Kvitne od mája do júla.

v × š: 90 × 30 cm

Funkia

Ponúka množstvo druhov a kultivarov s rôznymi listami aj peknými kvetmi. Darí sa jej vo vlhkej, ale priepustnej pôde, v úplnom alebo čiastočnom tieni. Kvitne v júli až v auguste.

v × š: 80 × 80 cm

Záružlie

Žlto kvitnúce záružlie močiarne (Caltha palustris) potrebuje cez deň trochu slnka, ale zvládne aj čiastočný tieň. Je to nenáročná a husto olistená rastlina. Kvitne od apríla do mája.

Pripravili: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
Foto: iStock
Zdroj: časopis Môj dom

 

 

Kategória: Vaše tipy Zo života rastlín
Tagy: jazierko vodné prvky vodné prvky v záhradnej kompozícii vodné rastliny záhradné jazierko
Zdieľať článok
Riasy v jazierku: Takto predídete ich premnoženiuZáhrada

Riasy v jazierku: Takto predídete ich premnoženiu

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosťZáhrada

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosť

Martin Čurda radí: 3 kroky, ako správne zazimovať jazierko s rastlinami a rybamiZáhrada

Martin Čurda radí: 3 kroky, ako správne zazimovať jazierko s rastlinami a rybami

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?Záhrada

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?

Diskusia