Zdroj: MoravoSeed

Obdobie výsevu paradajok je tu

25. 03. 2024 Zdieľať

Veľká netrpezlivosť prenasleduje asi každého, kto podľahol nejakému záujmu či koníčku. A tak sa už od začiatku roka na sociálnych sieťach objavujú otázky: „Kedy už budete vysievať?“ či „Komu už semienka vzchádzajú?“ Ako hovorí príslovie – trpezlivosť ruže prináša. A platí to, samozrejme, aj pre výsev zeleniny vrátane paradajok.

Hoci tej netrpezlivosti rozumieme, musíme si povedať, že pokiaľ nemáme vykurovaný skleník, niet sa kam ponáhľať. Pri príliš skorom výseve mladé rastlinky trpia nedostatkom svetla a vyťahujú sa „do nití“, ktoré je potom zložité zachraňovať.

Skorý výsev nie je ideálny ani v prípade, keď môžeme rastlinkám prisvietiť. Keď sa im bude dobre dariť, kým môžeme sadenice presunúť von alebo do nevykurovaného krytu, vyrastú nám z nich aj 50-centimetrové obry, s ktorými sa zle manipuluje a hrozí ich polámanie.

Preto odporúčame vysievať paradajky „okolo Jozefa“ (19. marca), samozrejme, s prihliadnutím na miestne podmienky. V teplejších oblastiach môžeme o niečo skôr, v tých chladnejších alebo vo vyšších nadmorských výškach radšej počkáme do konca marca alebo začiatku apríla.

Paradajka tyčková datľová MANDAT F1

Paradajka tyčková datľová MANDAT F1 Zdroj: MoravoSeed

Odrody paradajok

Aké odrody paradajok tento rok pestovať? Všetci máme svoje „stálice“, na ktoré nedáme dopustiť, ale tiež nás láka „niečo nové“. Dovolíme si niekoľko tipov. Vlani nám veľkú radosť urobilo hneď niekoľko noviniek posledných rokov. Úspech nášho šľachtenia je o to väčší, že pestovatelia si nepochvaľujú len niektorý z typov paradajok, ale spokojnosť zaznamenávame pri odrodách všetkých tvarov a veľkostí paradajok.

Dostali sme mnoho pozitívnych ohlasov na oranžovú cherry paradajku APRIKOLA F1, ktorej sladké plody sa tešili veľkému úspechu na ochutnávkach pri Prehliadkach odrôd zelenín, ktoré organizujeme na našich šľachtiteľských staniciach. Na jej vijanoch dozrieva 18 – 20 plodov s hmotnosťou 23 g.

Paradajky tyčkové cherry APRIKOLA F1

Paradajky tyčkové cherry APRIKOLA F1 Zdroj: MoravoSeed

Drobnoplodé paradajky sú v posledných rokoch veľmi obľúbené vďaka svojej príjemnej chuti a konzistencii, ale predovšetkým okamžitej „pripravenosti na jedenie“. Nie je potrebné ich krájať, ale môžeme ich „zobať“ priamo z kríka alebo z misky. K tým najobľúbenejším patria paradajky datľové s oválnymi plodmi. V našom sortimente nájdete červené aj oranžové.

MANDAT F1 je skorá, veľmi plodná odroda datľovej paradajky, ideálna na pestovanie na poli aj v krytoch. Drobné valcovité plody sú červené a veľmi sladké. Dlhé vijany nesú 20 – 25 pevných plodov, ktoré nepraskajú ani nepadajú. Hmotnosť plodu sa pohybuje medzi 10 – 15 g. Odroda je rezistentná proti tobamovírusom, fuzarióze a verticíliovému vädnutiu a odolná proti cladospóriu.

Tyčková paradajka ODAT F1 predstavuje ranú odrodu datľovej paradajky s atraktívnymi plodmi, opäť vhodnú na pestovanie na poli aj v krytoch. Plody sú drobné, oranžové a veľmi sladké. Vijany nesú 20 – 25 plodov s hmotnosťou 15 – 19 g. Aj táto odroda je rezistentná proti tobamovírusom, fuzarióze a verticíliovému vädnutiu a odolná proti cladospóriu.

Paradajka tyčková datľová ODAT F1

Paradajka tyčková datľová ODAT F1 Zdroj: MoravoSeed

Oválne plody má tiež stredne skorá odroda tyčkovej lahôdkovej paradajky TAIKO. Plody sú stredne veľké, pretiahnuté, banánovožltej farby. Vijany sú vetvené s veľkou násadou plodov. Hmotnosť jedného plodu je v priemere 30 – 40 g.

Pokiaľ ide o klasický typ „guľatej červenej“ paradajky, radi by sme odporučili odrodu PALAVA F1. Je to stredne skorá odroda typu LSL (zberané plody vydržia dlhšie pevné). Plody sú veľké, červené, guľovité až mierne sploštené bez rebrovania. Na jednom vijane dozrieva 6 – 8 veľkostne vyrovnaných plodov s hmotnosťou 140 – 160 g. Rovnako ako predchádzajúca je aj táto odroda rezistentná proti tobamovírom, fuzarióze a verticíliovému vädnutiu.

Paradajka tyčková PALAVA F1

Paradajka tyčková PALAVA F1 Zdroj: MoravoSeed

Ako poslednú musíme spomenúť NOVINKU roku 2023, ORANO F1 – kokteilovú paradajku s menšími, mierne oválnymi oranžovými plodmi. Odroda je určená na pestovanie na poli aj v skleníku. Na vijane dozrieva 12 – 14 plodov s hmotnosťou 30 – 40 g. Ako väčšina našich nových hybridov je aj odroda ORANO F1 rezistentná proti tobamovírusu, fuzarióze a verticíliovému vädnutiu.

Stručným výpočtom niekoľkých odrôd sa snažíme pomôcť s výberom semien na nadchádzajúcu sezónu. Rozsah článku dovolil spomenúť iba malú časť nášho sortimentu. Dovoľujeme si vás teda pozvať na náš facebook a do nášho e-shopu na www.moravoseed.cz, kde si môžete semená všetkých odrôd objednať.

Logo MoravoSeed

Zdroj: PR článok spoločnosti MORAVOSEED CZ a. s.

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: čo robiť v záhrade paradajky pestovanie rastlín
Zdieľať článok
Doprajte zelenine počas leta vzduch! Takto predídete aj hubovým chorobámZáhrada

Doprajte zelenine počas leta vzduch! Takto predídete aj hubovým chorobám

Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!Záhrada

Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!

Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovaniaZáhrada

Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania

Dôležitá starostlivosť o paradajky: Naučte sa, ako vylamovať zálistky a kedy odstrániť aj veľké listyUrob si sám

Dôležitá starostlivosť o paradajky: Naučte sa, ako vylamovať zálistky a kedy odstrániť aj veľké listy