Zdroj: Shutterstock

Podľa čoho vybrať vždyzelené rastliny do záhrady v zime a akej chybe sa vyhnúť?

11. 12. 2023
Zdieľať

Rastliny, ktoré na zimu nestrácajú listy a pýšia sa nimi aj v najchladnejších týždňoch roka, nájdete medzi drevinami, trvalkami, okrasnými trávami, papraďorastmi aj skalničkami či bylinkami. Záhradám dodávajú aj v zimnom období zeleň, farby (mnohé majú panašované či farebnejšie listy), no i zaujímavú štruktúru.

Vždyzelené rastliny sú najpočetnejšie zastúpené medzi drevinami. Sú to najmä ihličnany, listnaté kry a stromy. Už pomenej druhov so vždyzelenými listami nájdete medzi trvalkami, papraďorastmi či okrasnými trávami. Ale pozor! Hoci tieto rastliny často pôsobia dojmom odolnosti a nenáročnosti, nájdete medzi nimi aj také, ktoré sú citlivejšie a nevhodné napríklad do vyšších polôh. Vždyzelený totiž automaticky neznamená odolný.

Opatrne s množstvom

Vždyzelené rastliny vzbudzujú dojem dominantnosti a mnoho ľudí im preto vyčlení v záhrade priveľa priestoru. Nie je to však správne, záhradu by mali skôr dopĺňať než prepĺňať. Vždyzeleným druhom totiž chýba premenlivosť opadavej zelene, ktorá každoročne od jari do jesene umožňuje sledovať zaujímavé premeny. Na druhej strane, vždyzelené druhy do záhrad rozhodne patria, najlepšie v primeranom množstve.

Správny výber

Konkrétnych zástupcov si vyberajte vždy s ohľadom na podmienky svojej záhrady. Niektorým druhom a odrodám vyhovuje plné slnko, iným skôr polotieň a zopár ich znesie aj úplný tieň. Väčšie možnosti, pokiaľ ide o výber, ponúkajú nižšie polohy, no ani záhrady položené vyššie sa o takúto zeleň nemusia pripraviť. Vždy je preto dôležité zistiť si pred nákupným rozhodnutím aj to, či daná rastlina spoľahlivo odoláva nižším teplotám.

Prečítajte si tiež
V záhrade na strednom Slovensku sa budete cítiť ako v romantickom filme. Alexandra si ňou splnila sen

Okrem toho zvážte, či tejto zeleni dokážete ponúknuť vhodný typ pôdy. Mnohé druhy, napríklad rododendrony, ale aj pierisy, kalmie a ďalšie, žiadajú kyslejšiu zeminu, v inej porastú zle.

Zvážiť treba aj vlhkostné pomery. Viacerí zástupcovia tejto skupiny rastlín žiadajú aspoň mierne vlhké pôdy, sucho im nesvedčí. O vlahu sa im dokonca budete musieť postarať aj v zimnom období, v dňoch, keď je slnečno a nemrzne. Najviac sa to týka mladších vždyzelených drevín a výsadieb týchto rastlín v kvetináčoch. Nezabudnite si tiež zistiť výšku a šírku rastliny, ktorú ste si vyhliadli, v dospelom veku.

Kalina vrásčitolistá.

Kalina vrásčitolistá. Zdroj: Shutterstock

Uplatnenie v záhrade

Zeleň s celoročne dekoratívnymi listami sa uplatní vo forme živého plota (vavrínovec), zelených stien (akébia) a vyšších kulís (kalina vráskavolistá), ako solitér v trávniku, v predzáhradke, v skupinách s inými drevinami, ale aj v kvetinových záhonoch (bergénie, čemerice, heuchery), skalkách či ako súvislý pokryv pôdy (pachysandra, brečtan, zimozeleň, skalník) a vo vresoviskách (vresy a vresovce).

Prečítajte si tiež
Záhony pri chalupe bez starostí! Ako a čím vysadiť záhradu na mieste, ktoré navštevujeme len občas?

Listy však zďaleka nie sú jediným, čo tieto rastliny krášli. Niektoré z nich, hlavne tie z kategórie dreviny, prekvapia aj prekrásnymi kvetmi (rododendrony), zvláštnou arómou (skimia, sarkokoka) či dokonca plodmi (hlohyňa).

Solitérne vždyzelené rastliny by mali zároveň pôsobiť hodnotným, reprezentatívnym dojmom, predsa len budú viac na očiach. Môže ísť napríklad o pekný exemplár cezmíny alebo vavrínovca s kmienkom. Viaceré druhy budú prosperovať aj v kvetináčoch, k takýmto patria bršlen Fortunov, skalník, miniatúrne ihličnany, leucothoe. Veľa je aj takých, ktoré sú zaujímavé svojou výraznou farebnosťou (osmant, červienka) alebo exotickým šarmom (aukuba).

Červienka.

Vďačnou vždyzelenou drevinou je červienka. Zdroj: Shutterstock

Výsadba a ošetrovanie

Vždyzelené rastliny vysádzajte na jar alebo na konci leta. Sadia sa vždy len s neporušeným koreňovým balom a na dobré zakorenenie potrebujú pravidelnejšiu zálievku. Neskôr postačí už len počas veľmi horúceho a suchého letného obdobia. V prvých zimách ich chráňte netkanou textíliou a dospelým doprajte každoročne na jar kvalitné hnojivo.

Prečítajte si tiež
Najkrajšie kvitnúce stromy do záhrady, ktorým na kráse neuberie ani jeseň či zima

Najkrajšie vždyzelené dreviny

1. Skimia (Skimmia japonica)

Skimia (skimmia japonica).

Skimia (skimmia japonica. Nenáročná, kompaktne rastúca, vždyzelená drevina. Obľubuje polotieň a mierne vlhkú pôdu. Zdroj: Shutterstock

2. Cezmína (Ilex aquifolium)

Cezmína (Ilex aquifolium)

Cezmína (Ilex aquifolium). Prispôsobivá tvarovateľná drevina. Rastie aj v polotieni , ozdobou sú pekné plody, Zdroj: Shutterstock

3. Vresovec (Erica carnea)

Vresovec (erica carnea).

Vresovec (erica carnea). Tvorí nízke, husto olistené porasty. s ihlicovými listami. V zime bohato kvitne. Zdroj: Shutterstock

4. Bršlen (Euonymus fortunei)

Bršlen (Euonymus fortunei).

Bršlen (Euonymus fortunei). Vďačný, rýchlorastúci vždyzelený krík s panašovanými listami. Zdroj: Shutterstock

Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa, Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: december v záhrade okrasná záhrada pestovanie rastlín
Zdieľať článok
Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návodUrob si sám

Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návod

Spoznajte tajomstvá pestovania kvetín v závesných kvetináčoch: Takto budú kvitnúť celé leto!Urob si sám

Spoznajte tajomstvá pestovania kvetín v závesných kvetináčoch: Takto budú kvitnúť celé leto!

Vedeli ste, že z banánu dokážete vypestovať banánovník? Ukážeme vám, ako na to!Urob si sám

Vedeli ste, že z banánu dokážete vypestovať banánovník? Ukážeme vám, ako na to!

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívneUrob si sám

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívne

Diskusia