Príprava trávnika na zimu: Kedy pokosiť posledný raz a čomu sa vyhnúť, aby ho mráz nepoškodil?
Kosenie trávnika patrí u niektorých k obľúbeným činnostiam, ďalší už odpočítavajú dni, kedy si od tejto práce načas oddýchnu. Či už patríte k prvej skupine alebo druhej, posledné kosenie pred zimou so sebou nesie niekoľko aspektov, na ktoré treba správne dbať. Po poctivej jesennej príprave sa vám jar odvďačí hustým, zeleným a šťavnatým trávnikom.
Kedy poslednýkrát pokosiť?
Nad prípravou trávnika na zimné mesiace treba začať premýšľať už v jeseni. Hoci cez deň môže byť ešte pomerne teplo, noci bývajú čoraz chladnejšie a teploty neraz sa približujú k nule. Práve posledné týždne pred mrazivým počasím sa treba venovať údržbe trávnika svedomitejšie a nezanedbávať ju.
Vo všeobecnosti sa odporúča kosiť pravidelne od marca do októbra a prestať po prvom mraze. Pri našich klimatických podmienkach to však platiť nemusí. Rozhodnutie úzko súvisí aj s typom trávy či regiónom, v ktorom sa nachádzate. V kosení tak v zásade môžete pokračovať dovtedy, kým trávnik rastie.
Kedy definitívne prestať kosiť?
- ak trávnik prestane rásť
- ak sú teploty sú nižšie v noci aj cez deň
- nejaký čas po prvom mraze – treba odsledovať, či mráz rast trávy spomalil, alebo už zastavil
- koncom októbra alebo začiatkom novembra (v prípade teplej jesene)
Ako na posledné kosenie?
V súvislosti s touto otázkou je namieste dopredu vedieť, akú výšku by tráva na zimu mala mať. Príliš nízka tráva môže v zime dostať šok a podnietiť aj vznik snežnej plesne. Vysoká tráva sa taktiež neodporúča. Bude síce zelenšia, ale tiež sa ohýba a prepadáva pod snehovou nádielkou. Kratšia tráva je tuhá a odolnejšia voči poškodeniu ľadom či snehom.
Trávnik počas jesene skracujte postupne, nie naraz. Platí to aj v prípade, ak ste ho tohto roku zanedbali a je príliš dlhý. Prílišné skrátenie mu spôsobí zbytočný stres, takže radšej z neho uberať menej, ale častejšie – tento spôsob funguje aj v prípade zarastenej záhrady.
Pravidelne skracovaný trávnik nechajte pred posledným kosením narásť najprv na výšku 5 – 7 centimetrov. Potom ho skráťte na približne 3 – 5 centimetrov, čo je výška, pri ktorej aj prezimuje. Vyhnite sa jeho skalpovaniu, čiže koseniu blízko zeme, ktoré ho môže nenávratne poškodiť. Pri správnej výške zabezpečíte trávniku ochranu v čase chladu a pomôžete i predchádzať chorobám.
Trávnik a zimné mesiace
Okrem toho, že trávnik pred zimou patrične skrátite, uistite sa, že všetko napadané lístie či vetvičky budú pohrabané a pozbierané, v opačnom prípade by takýto neporiadok mohol prispieť k vzniku plesní. Takisto z trávnika odstráňte všetku pokosenú trávu, ktorú ste nechávali a používali ako ,,hnojivo“.
V zime si potom doprajte od kosenia prestávku. Keďže vtedy tráva nerastie, táto úprava ani nie je potrebná. Navyše kosbou v zime by ste narušili ochrannú bariéru pôdy, ktorá by potom nasiakla prebytočnou vodou. Podmáčanie môže mať za následok hnedé alebo odumreté miesta a trávnik bude mať na jar problémy s obnovou.
Zimným kosením tiež riskujete poškodenie trávy mrazom, čo by prispelo k chorobám a nárastu škodcov. Nehovoriac o škode, ktorú by ste takouto činnosťou zanechali na vlastnej kosačke.
Doprajte trávniku viac vzduchu
Pred príchodom zimy nezabudnite trávu dobre prevzdušniť. Vertikutácia pomôže odstrániť trávnu plsť a podporí aj odnožovanie trávnych koreňov. Zároveň tým trávniku vylepšíte prísun slnečného svetla a živín, zabezpečíte prúdenie vzduchu v pôde a podporíte jeho zahustenie.
Vertikutovať by sa mal starší, dobre zakorenený trávnik. Zároveň by mal byť pokosený, čo vykonávame dva dni pred samotným prevzdušňovaním. Vyhnite sa však vertikutácii príliš mokrého, ale aj príliš suchého trávnika. Ideálnym časom je na to dva dni po daždi.
Posledné úpravy pred mrazmi
Október je vhodne použiť aj na posledné hnojenie. V prípade pravidelného používania trávnikového hnojiva sa tráva hnojí koncom jari a na jeseň. Pozor však pri jeho výbere. Jesenné hnojivo by malo byť bohaté na draslík, ktorý dodá trávniku potrebné živiny a silu a umožní mu prežiť blížiace sa chladnejšie obdobie.
Kým pôda vplyvom nízkych teplôt nestuhne, máte čas aj na posledné úpravy terénu. Nezabudnite teda venovať pozornosť aj nevzhľadným výmoľom, hrboľom či jamám (napríklad po krtincoch), ktoré stačí upraviť rýľom či lopatou, prípadne zasypať zeminou.
Rada na záver
Ak na kosenie trávnika pred zimou použijete naostrené nože, zabezpečíte nielen jednoduchšie pokosenie, ale takýto ostrý ,,rez“ pomôže tráve udržať sa v dobrej kondícii na prezimovanie.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock