Kosačka na jesennom trávniku.
Zdroj: Shutterstock

Trávnik si zaslúži vašu pozornosť aj počas jesene. Ako sa oň postarať?

17. 10. 2023 Zdieľať

Jesenná starostlivosť o trávnik nie je len o hnojení. Aby bol trávnik na jar opäť v dobrej kondícii, potrebuje o čosi viac vašej pozornosti.

Voda nad zlato

Ak je stále slnečno a teplo, nezabúdajte trávnik stále zavlažovať. Objem vody však už nemusí byť taký intenzívny ako počas leta. Jeseň je vhodné obdobie na postrek selektívnym herbicídom na odstránenie burín. Pri jeho dávkovaní sa riaďte odporúčaním výrobcu. Pred aplikáciou nechajte trávu viac vyrásť, aby buriny mali čo najdlhšie listy, pretože postrek sa do rastliny dostáva práve cez ne. V tom čase trávnik pár dní nezalievajte. Ak sú burinové „mapy“ príliš veľké, po tomto zásahu ich budete musieť dosiať. Použite na to regeneračnú zmes, ktorá sa rýchlo zapojí.

Srdiečko na trávniku vyskladané zo žltých lipových listov.

Zdroj: Shutterstock

Vertikutácia trávnik zahustí

Ďalším dôležitým krokom je prevzdušnenie trávnika, tzv. vertikutáciou. Týka sa hlavne starších trávnikov, kde vrstva plsti môže byť hrubšia. Tá zabraňuje prístupu vzduchu a vody ku koreňom. Prerezaním zabezpečíte odstránenie plsti, ktorá môže výrazne vplývať aj na vznik hubových chorôb.

Vertikutáciu urobte tak, aby ste pôdu prerezali nožmi len do hĺbky 2 až 3 mm. Aj keď trávnik po tejto procedúre nebude pár dní vyzerať reprezentatívne, nemajte obavy – rýchlo sa zregeneruje a čoskoro zahustí. Vertikutácia totiž podporuje odnožovanie koreňov.

Sivé granulované hnojivo, ktoré sa sype z ruky.

Zdroj: Shutterstock

Potrebná výživa

Po vertikutácii je vhodné trávnik prihnojiť. Na jeseň používajte výlučne hnojivá určené na jesenné prihnojovanie. Obsahujú vyšší podiel draslíka, ktorý podporuje vyzretosť a pevnosť pletív a tým zabezpečuje lepšie prezimovanie tráv. Navyše sa trávnik stáva odolnejší voči hubovým chorobám. Rozhodne sa na jeseň vyhnite hnojivám s vyšším obsahom dusíka, aspoň tým s jeho rýchlejším uvoľňovaním. Dusík by spôsoboval nárast zelenej hmoty – nových stebiel a tá by nestihla do zimy vyzrieť.

V ponuke je dnes už veľké množstvo trávnych hnojív určené na jesenné hnojenie. Pri ich aplikácii je vždy potrebné riadiť sa odporúčaním výrobcu. Na prihnojenie nezabudnite hlavne vtedy, ak bol trávnik poškodený letným suchom.

Výhoda dlhodobo pôsobiaceho jesenného hnojiva je v tom, že ho môžete aplikovať už teraz a máte istotu, že trávnik bude mať dostatok živín až do konca vegetácie. Dusík sa totiž uvoľňuje sa len na základe teploty. Ak bude jeseň v podobnom duchu ako minulé roky, je možné, že posledné kosby sa budú robiť ešte v novembri. Pri použití tohto hnojiva máte istotu, že ste svojmu trávniku dopriali všetko, čo potrebuje.

Viac o starostlivosti o trávnik v októbri si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.

Kategória: Relax
Tagy: hnojenie trávnika zavlažovanie trávnika
Zdieľať článok
Tieto nápady na darčeky potešia záhradkárov aj milovníkov izbových rastlín!Urob si sám

Tieto nápady na darčeky potešia záhradkárov aj milovníkov izbových rastlín!

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónuZáhrada

Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónu