Tieto kvety vysaďte v septembri do záhonov, na jar nádherne zakvitnú! Ďalšími si zas skrášlite záhradu na jeseň
Doplňte si do záhrady atraktívne druhy okrasných tráv, vysaďte prvé jarné cibuľoviny, založte nový trávnik a záhony s jahodami.
Jedinečnú atmosféru septembrovej sezóny si môžete ešte zvýrazniť, a to výsadbou rozkvitnutých trvaliek a tráv na voľné miesta v kvetinových záhonových. Zaujímavou rastlinou babieho leta je aj jesienka. Jej cibuľovité hľuzy si môžete vysadiť ešte aj koncom leta.
Výsadba okrasných tráv
Okrasné trávy predstavujú mimoriadne pestrú skupinu okrasných rastlín. Uplatnia sa v moderných aj tradičných záhradách rôznych veľkostí a prosperovať budú aj v kvetináčoch, či už samostatne, alebo v rámci kombinovaných výsadieb. Ideálna na výsadbu týchto nenáročných rastlín je skorá jeseň, dôležité totiž je, aby sa stihli do zimy zakoreniť.
Z tráv si môžete vytvoriť napríklad peknú skupinku, ktorá bude pozostávať z vyšších, stredne vysokých a nižších druhov či odrôd. Na slnečné miesta s priepustnou pôdou sa hodí vyššia ozdobnica čínska alebo proso prútnaté, stredne vysoké perovec, metlica alebo bezkolenec a z nižších druhov kostravy alebo ostrice. V polotieni sa bude dariť najmä ostriciam.
Príprava na jar
Hoci do jari je ešte veľmi ďaleko, už teraz sa treba pripraviť. Konkrétne je vhodné nepremeškať správny čas na výsadbu jarných cibuľovín a hľuznatých rastlín. Ako prvé by mali ísť do pôdy druhy kvitnúce koncom zimy, teda snežienky, tavolíny a bledule, tiež kosatčeky a krókusy. Skoršia výsadba je prijateľnejšia aj pre narcisy a ľaliu bielu.
Jednotlivé cibule vysádzajte do kvalitne pripravenej a priepustnej pôdy na slnečných miestach, ideálne do košíkov, aby ste ich ochránili pred hlodavcami. Vysádzajte do menších a väčších skupiniek, nie jednotlivo a vždy do hĺbky odporúčanej pre daný druh či odrodu. Cibule a hľuzy si však nezabudnite včas zaobstarať, na začiatku jesene býva ponuka najbohatšia. Ostatné druhy si môžete vysadiť aj neskôr.
Nevyhnutné práce
Priaznivé septembrové počasie je ako stvorené na výsadby okrasných drevín, najmä ihličnanov a vždyzelených listnáčov. Vysadiť si môžete aj vresy, v tomto období je ponuka týchto vždyzelených kríkov mimoriadne pestrá a vyplatí sa ju využiť.
Nové rastliny si môžete doplniť i do trvalkových záhonov, a to napríklad japonské veternice alebo astry. Všetky tieto druhy však vysádzajte len s neporušeným koreňovým balom a po výsadbe im doprajte zálievku.
Začiatok jesene je výborná príležitosť aj na výsadbu pôdopokryvnej zelene na miesta, kde sa napríklad nedarí trávniku, pod stromy, na svahy a pod. Ak túžite po kvetinovej lúke či len novom trávniku, teraz je na to vhodný čas. Staršie trávniky zasa ocenia regeneráciu po lete.
Úžitková záhrada
Začiatkom mesiaca si môžete do uvoľnených záhonov vysiať špenát, zimnú cibuľu, reďkovku, osivo listových šalátov a určite nezabudnite ani na valeriánku. Pravidelne oberajte úrodu plodovej zeleniny a kolíkovým rajčinám zaštipnite vrcholy. Vegetačný vrchol odstráňte aj ružičkovému kelu, aby začal tvoriť malé ružičky. Počas teplejších a suchších dní doprajte zelenine a ovocným rastlinám vlahu. Do polovice mesiaca stihnete dokončiť aj výsadbu jahôd. Nezabúdajte ani na zber opadaného ovocia, pretože môže byť útočiskom škodcov a zdrojom chorôb.
Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom