Zdroj: JoannaTkaczuk/Shutterstock

Za tieto rastliny vyhadzujete v obchodoch zbytočné peniaze. Takto ich môžete mať doma pravidelne a za minimálne náklady

03. 05. 2025
Zdieľať

Každoročne na jar býva v záhradníctvach, hobbymarketoch a trhoviskách ponúkaná aj pestrá paleta byliniek a koreninových rastlín. Je to skvelá príležitosť nakúpiť si nové sadenice a doplniť si ich na voľné miesta do záhonov. Mnohé bylinky si však ľahko vypestujete aj svojpomocne. Ako na to?

Na jar si napríklad môžete bylinky vypestovať veľmi rýchlo zo semien. Ponúka je rozmanitá, v predaji bývajú bežne semená tradičných aj menej známych byliniek.

Ako pestovať bylinky zo semiačka?

Bylinky môžete vysievať už koncom zimy do malých kvetináčov alebo hrantíkov naplnených výsevným substrátom. Tie je potom najlepšie sústrediť na svetlý okenný parapet. Získať takto môžete za minimálne náklady vlastné sadenice niekoľkých odrôd bazalky, majoránu, tymiánu, trebuľku, perillu, pamajorán, šalviu alebo aj tradičnú levanduľu.

Sadenice byliniek na okennom parapete.

Ak si bylinky vysejete do kvetináčov sami, získate sadenice za omnoho nižšie náklady ako tie v obchode. Zdroj: Shutterstock

Výsevy pravidelne zavlažujte a priestor, kde bylinky predpestúvate, vetrajte. Snažte sa vyhnúť sa dlhšiemu premokreniu substrátu. Porast priebežne jednoťte, keď najsilnejšie ponechané jedince povyrastú, jednotlivo ich porozsádzajte do malých kvetináčov s bylinkovým substrátom, kde sa zakorenia. Ak budete mať možnosť, sústreďte ich do uvoľneného pareniska alebo na iné chránené, no svetlé miesto vonku. Dobre zakorenené a silné sadenice si môžete neskôr presadiť na miesto pestovania, teda do voľnej pôdy alebo kvetináčov.

Prečítajte si tiež
Pestovanie bazalky zvládnu aj úplní začiatočníci. Ako sa o ňu starať od semiačka a čo robiť pri častých problémoch?

V apríli až máji si môžete mnohé bylinky vysiať aj priamo do voľnej pôdy. Tá by však mala byť kvalitne pripravená, odburinená a urovnaná. Vyskúšať si takto vypestovať môžete kapucínku, divozel, kôpor, borák, saturejku, petržlen, pažítku alebo nechtík lekársky.

Žena držiaca debnu s predpestovanými bazalkami.

Predpestované sadenice byliniek môžete zasadiť do pripravenej pôdy v apríli alebo máji. Zdroj: Shutterstock

Z letných odrezkov

Počas leta si mnohé bylinky môžete rozmnožiť aj pomocou bylinných alebo polovyzretých odrezkov. Vhodné sú na to zdravé, silné a rovnomerne olistené výhonky. Odrezky nechajte dlhé asi 5-8 cm, zo spodných častí však dajte preč všetky listy a následne konce ponorte do práškového stimulátora vďaka ktorému prebehne zakorenenie rýchlejšie a kvalitnejšie. Pripravené odrezky potom už len pozapichujte do kvetináčov so substrátom, ktorý je určený na rozmnožovanie rastlín.

Prečítajte si tiež
9 jedlých kvetov a byliniek do kuchyne, ktoré si vypestujete v interiéri alebo na balkóne a nepotrebujú veľa priestoru!

Po napichaní odrezkov substrát zavlažte, kvetináče prekryte priehľadným igelitovým vreckom a sústreďte ich na svetlé miesto. Nové rastliny, ktoré vzniknú zo zakorenených odrezkov potom už len jednotlivo rozsaďte do kvetináčov naplnených substrátom pre pestovanie byliniek, kde spevnejú a vytvoria si pevný koreňový bal. Týmto spôsobom si ľahko rozmnožíte šalviu, levanduľu, rozmarín, tymian, estragón alebo yzop.

Rozmnožovanie rozmarínu.

Bylinky si ľahko rozmnožíte aj sami, pri niektorých druhoch stačí zasadiť odrezky. Vyčkajte si však až na leto. Zdroj: Shutterstock

Delením trsov

Skoro na jar alebo začiatkom jesene, v dňoch pred dažďovými zrážkami, si tiež môžete niektoré bylinky namnožiť delením starších rozrastených trsov. Stačí celé trsy opatrne vykopať z pôdy, ostrým rýľom alebo nožom ich rozdeliť na niekoľko samostatných častí a vysadiť na nové miesta s kvalitne pripravenou pôdou. Každá oddelená časť by však mala mať dostatok kvalitných a silných koreňov a tiež zdravú nadzemnú časť.

Prečítajte si tiež
Takto si vytvoríte jedlú záhradu s minimom starostlivosti, radí záhradný architekt. Záhon lenivého záhradníka zvládnu aj deti

Vysadené rastliny je dôležité zavlažovať, aby sa čo najrýchlejšie zakorenili. Delením získate celkom rýchlo nové rastliny medovky, ligurčeka, mäty, estragonu, echinacei, monardy alebo aj kostihoja.

Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa Shutterstock

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: bylinky pestovanie byliniek predpestovanie sadeníc
Zdieľať článok
Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?

Pestrec mariánsky: Liečivý bodliak, ktorý ochráni pečeň a posilní obranyschopnosť organizmuZáhrada

Pestrec mariánsky: Liečivý bodliak, ktorý ochráni pečeň a posilní obranyschopnosť organizmu

Ligurček, koriander, bazalka – aj týmto bylinkám sa venuje najnovšie vydanie podcastu ZáhradaZáhrada

Ligurček, koriander, bazalka – aj týmto bylinkám sa venuje najnovšie vydanie podcastu Záhrada

Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónuZáhrada

Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónu

Diskusia