Zdroj: istock.com

Oplatí sa investovať do samozavlažovacích kvetináčov v interiéri? Kedy sú dobrým pomocníkom a pre aké rastliny sú vhodné?

20. 12. 2022
Zdieľať

Samozavlažovacie kvetináče najčastejšie používame pri pestovaní plodín na terasách, balkónoch alebo na vonkajších parapetoch. Uvažovali ste už nad tým, či do nich neumiestniť aj vnútorné rastliny? Samozrejme, sú drahšie, ale v niektorých prípadoch prinesú osoh aj v interiéri.

Všetci poznáme estetické výhody rastlín v interiéri, ale mnohí zabúdame, že rovnako ako my, aj ony majú potreby, ktoré je treba uspokojiť. Aby sa izbovým rastlinám darilo, vyžadujú pravidelnú starostlivosť a neraz prísny plán zavlažovania.

Čo sú to vlastne samozavlažovacie kvetináče?

Ako už názov napovedá, samozavlažovacie kvetináče sú nádoby, ktoré zavlažujú rastliny s rezervou, takže sa o ne nemusíte tak pravidelne starať. Sú navrhnuté, aby odstránili dohady o potrebe a frekvencii zavlažovania pri starostlivosti o rôzne druhy rastlín.

Bez nadsadenia môžeme povedať, že sú záchrancom interiérovej zelene pre každého, kto zvykne na starostlivosť o rastliny zabúdať alebo má množstvo iných povinností. Na druhej strane, pomôžu aj vtedy, keď máte tendenciu rastliny prelievať – mnohé sú háklivé na veľké množstvo vody.

Sadenie rastlín do samozavlažovacích kvetináčov

Zdroj: istock.com

Ako fungujú samozavlažovacie kvetináče?

Samozavlažovacie kvetináče majú v dizajne zabudovaný priestor na uskladnenie vody, ktorú si rastlina dokáže „potiahnuť“, keď je smädná. Používajú takzvané podvlažovanie, to znamená, že vodu zo zásobníka na dne kvetináča posielajú priamo ku koreňom rastliny prostredníctvom hrubšieho knôtu. Táto šnúra nasiakne vodu a dá ju k dispozícii rastline. Zároveň nepremokrí zeminu a nehrozí hniloba koreňov.

Výsledok? Rastliny vydržia bez zalievania týždeň alebo aj dlhšie – podľa veľkosti nádoby, pritom nie sú ani smädné, ani nemajú zmáčanú pôdu.

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

Ako často treba samozavlažovací kvetináč naplniť vodou?

Ani ten najkvalitnejší samozavlažovací kvetináč vás úplne nezbaví zodpovednosti nad zdravím a krásou rastlín. Je potrebné dozrieť na to, aby v zásobárni vždy bola voda, ináč nebudú fungovať.

Ako často treba dopĺňať vodu do zásobníka? To závisí od samotného kvetináča, rastliny v ňom a podmienok prostredia. Zvyčajne stačí vodu doplniť raz za dva až tri týždne, takže rastliny bez obáv vydržia aj vašu dovolenku, ak kvetináče tesne pred odchodom naplníte vodou.

Červený indikátor v samozavlažovacom kvetináči

Zdroj: istock.com

V lete a v zime v teplých prekúrených miestnostiach budete pravdepodobne musieť vodu pridávať častejšie – našťastie je to jednoduché odsledovať. Zavlažovacie kvetináče majú otvor a pipetu na meranie hladiny vody v zásobárni alebo indikátor, ktorý ukazuje, či je nádrž plná, poloplná alebo prázdna.

Kedy sú tieto kvetináče dobrým pomocníkom?

Samozavlažovacie kvetináče určite oceníte, ak častejšie chodievate mimo domácnosť – pracovne alebo na dovolenky a výlety. Je to spôsob, ako si môžete byť istí, že vašim domácim rastlinám nič nehrozí ani vtedy, keď sa pár dní o ne aktívne nestaráte.

Sú tiež dobrým pomocníkom pre zaneprázdnených ľudí a pre niektoré rastliny je tento druh kvetináča skutočne životne dôležitý. Napríklad pre figovník lýrovitolistý, ktorý je ťažké udržať nažive bez pravidelnej zálievky.

NÁŠ TIP

Samozavlažovací kvetináč si môžete aj vyrobiť sami. Vyskúšajte napríklad tzv. knôtové zavlažovanie.

Vlastný samozavlažovací systém pomocou knotového zavlažovania

Zdroj: istock.com

Samozavlažovací kvetináč ocenia všetky rastliny, ktoré milujú vlhkejšie prostredie, napríklad rôzne druhy papradí, ale potešia sa mu aj bylinky, najmä petržlenová vňať a mäta. Určite však do nich nesaďme sukulenty.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny kvetináče pestovanie rastlín zavlažovacie systémy zavlažovanie
Zdieľať článok

Diskusia