Zdroj: iStock

Nenáročné rastliny pre tých, ktorí nemajú záhradu. Dobre sa im darí aj v kvetináči

27. 04. 2023
Zdieľať

Pestovanie zelene v rôznych typoch vegetačných nádob je jedným zo spôsobov moderného záhradníčenia. Ak nemáte k dispozícii záhradu, ale len väčší balkón či terasu, prípadne si chcete spestriť exteriér ďalšími rastlinami, pre ktoré už nemáte miesto, je to ideálna voľba. Rozhodnúť sa môžete pre okrasné aj úžitkové druhy, domáce aj exotické.

Je na vás, pre akú alternatívu sa rozhodnete. V kvetináčoch môžete rastliny pestovať dočasne, teda počas jednej sezóny, alebo trvalo, počas niekoľkých nasledujúcich rokov.

Ako vybrať kvetináč, v ktorom sa rastlinám bude dariť?

Dôležité je vybrať správne druhy, často aj konkrétne odrody, a tiež vhodné vegetačné nádoby. Tie by mali byť dostatočne stabilné, aby sa neprevrhli počas veterných dní, materiálovo aj štýlovo vhodné do vášho exteriéru, musia mať tiež na dne drenážny otvor. Okrem toho sa vyplatí staviť na kvalitný pestovateľský substrát aj s hnojivom s postupným uvoľňovaním živín. Vďaka tomu môžete predísť mnohým neskorším pestovateľským problémom. Voľba tohto hnojiva vás zároveň odbremení od povinnosti neustále myslieť na prihnojovanie. Rastliny budú silné, vitálnejšie a odolné, nebudete musieť čeliť likvidácii škodcov či chorôb.

begónie v kvetináči

Begónia Zdroj: isifa/Shutterstock

Begónia hľuznatá

Begonia tuberhybrid, 35 × 35 cm

Begónie sú vytrvalo kvitnúce sezónne hľuznaté rastliny, ktoré ozdobujú exteriér od začiatku leta až do prvých mrazov. Vybrať si môžete z množstva odrôd, trváce a krehko pôsobiace kvety majú najčastejšie plné, biele, žlté, oranžové, ružové, červené alebo lososové. Kvitnú dlho a okrem kvetov sú tieto begónie zaujímavé aj väčšími tmavozelenými listami, ktoré majú u niektorých odrôd jemne bordový nádych. Begónie kvitnú na slnečných miestach, no výborne sa im darí aj v polotieni.

Prečítajte si tiež
Radíme, ako pestovať trvalky. Tieto zvládnu aj začiatočníci

V kvetináči ich môžete pestovať samostatne alebo v kombinácii s inými kvitnúcimi rastlinami. Doprajte im pravidelnú zálievku (krátkodobo znesú aj sucho) a prihnojovanie, hoci spoľahnúť sa môžete na formy s postupným uvoľňovaním živín. Inak nevyžadujú takmer žiadnu pozornosť.

jahody v kvetináči

Jahody Zdroj: isifa/Shutterstock

Jahody

Fragaria x ananassa , 20 × 20 cm

Ak nemáte v záhrade ideálne podmienky na pestovanie jahôd, úrodu chutných plodov si môžete pozbierať aj z rastlín, ktoré si vysadíte do kvetináčov či hrantíkov. Veľakrát sa im tu darí lepšie než vo voľnej pôde a aj starostlivosť o ne je jednoduchšia. Vhodná na pestovanie v nádobách je napríklad francúzska opakovane rodiaca odroda ´MAR DE BOIS´. Plody sú stredne veľké, ich dužina je arómou a chuťou podobná lesným jahodám. Predpokladom úspechu je humózny a mierne vlhký substrát, dôležité je aj slnečné a teplejšie miesto. Jahody si do kvetináčov alebo okenných hrantíkov môžete vysadiť na jar. Praktické pri pestovaní jahôd sú samozavlažovacie nádoby.

Koleus

Koleus Zdroj: isifa/Shutterstock

Koleus Blumeov

Coleus blumei, 40 × 35 cm

Jedna z najkrajších rastlín, ktoré sú okrasné listom, by nemala chýbať v žiadnej sezónnej výsadbe. Táto rastlina ponúka obrovské množstvo zaujímavých odrôd, každý rok tak môžete pestovať iné. Listy má v závislosti od konkrétnej odrody väčšie, menšie či zaujímavo štruktúrované a predovšetkým hýriace mnohými farbami. Koleus nie je náročný na starostlivosť, takmer ju nevyžaduje. Jeho pestovanie zvládnete aj vtedy, ak ešte nemáte žiadne pestovateľské skúsenosti. Obľubuje polotieň alebo tieň a stačí, ak ho občas zavlažíte a prihnojíte. Množstvo nových výhonkov podporíte tým, že sem-tam rastline zaštipnete vrhol. Za trochu pozornosti sa vám táto rastlina odmení vysoko reprezentatívnym vzhľadom a pestrosťou listov. Hodí sa moderného aj tradičného exteriéru.

Levanduľa

Levanduľa Zdroj: isifa/Shutterstock

Levanduľa úzkolistá

Lavandula angustifolia, 40 × 40 cm

Vďačná a nenáročná, typickou arómou presiaknutá levanduľa je ako stvorená na pestovanie v kvetináčoch. Vyskúšajte napríklad osvedčenú odrodu ´HIDCOTE BLUE´. Má prekrásne sýtomodré súkvetia a mimo obdobia kvitnutia rastlinu zdobia striebristé listy. Tvorí husto olistené a kompaktné kríky, dlhoveké a odolné proti chorobám a škodcom. Ak si navyše kvetináče s levanduľou umiestnite na balón alebo terasu, zbavíte sa otravného hmyzu. Táto bylinka potrebuje k svojmu životu veľa slnka a tepla, znesie aj sucho, hoci občas ju zavlažiť treba. Nebude jej prekážať ani vietor či slnečná páľava a ani to, že nebudete mať čas ju prihnojiť. Väčšie množstvo kvetov si však zabezpečíte jej ostrihaním v skorom jarnom období.

Muškát

Muškát Zdroj: isifa/Shutterstock

Muškát krúžkovaný

Pelargonium zonale, 35 × 35 cm

Muškáty patria k vďačným kvitnúcim rastlinám. Niekto ich vníma ako tradičné a nemoderné rastliny, no rozhodne to tak nie je, majú čo ponúknuť aj modernému exteriéru. Oslovia svojou pestovateľskou nenáročnosťou a vytrvalým kvitnutím až do prvých jesenných mrazov. Vybrať si môžete z ohromnej ponuky odrôd, každoročne sa vyplatí vyskúšať niečo iné. Kvety môžu byť biele, červené, ružové, lososové, bordové, jedno- aj viacfarebné. Ak muškátom doprajete dekoratívny kvetináč a umiestnite ich na slnečné a teplejšie miesta, odmenia sa vám bohatým kvitnutím. Potrebujú prísun vlahy a živín, no pestovanie týchto rastlín vám dokážu výrazne uľahčiť samozavlažovacie nádoby.

Prečítajte si tiež
Poznáte bambus šťastia? 5 izbových rastlín, ktorým stačí minimum starostlivosti

Tipy a rady, ako pestovať rastliny v kvetináčoch

  • Rastliny pestujte v priestrannejších kvetináčoch. V tých, ktoré sú príliš malé, vysychá substrát veľmi rýchlo a by budete musieť neustále myslieť na zalievanie. Vyskúšajte samozavlažovacie kvetináče, výrazne vás odbremenia.
  • Rastliny vyberajte podľa podmienok vášho exteriéru. Niektoré druhy potrebujú dostatok slnka, iné ocenia polotieň. Snažte sa vždy rastlinám splniť to, čo potrebujú.
  • V rámci jednej vegetačnej nádoby môžete pestovať len jeden druh aj viacero. Kombinované výsadby sú však zaujímavejšie a momentálne trendové.
  • V kvetináčoch sa bude dariť mnohým nenáročným letničkám, ale aj drevinám, bambusom, okrasným trávam, cibuľovinám, bylinkám, vybraným ovocným aj zeleninovým druhom a odrodám. Dôležité je však postarať sa o prísun vlahy a živín.

Text: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
Foto: isifa/Shutterstock, iStock

 

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: jahody jarné kvety kvetináče levandula muškáty
Zdieľať článok
Kde si v roku 2023 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!Záhrada

Kde si v roku 2023 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!

Čerkáč bodkovaný a 5 zaujímavých kvitnúcich rastlín, ktoré milujú júnové slnkoZáhrada

Čerkáč bodkovaný a 5 zaujímavých kvitnúcich rastlín, ktoré milujú júnové slnko

Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!Urob si sám

Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!

Vymeňte nezábudky za týchto dvojníkov. Netrpia múčnatkou a rozdiel ani nepoznáteZáhrada

Vymeňte nezábudky za týchto dvojníkov. Netrpia múčnatkou a rozdiel ani nepoznáte

Diskusia