Záhradné náradie, s ktorým sa s radosťou vrhnete do jarných prác!
Jar klope na dvere a je dobré sa uistiť, že ste na jarné práce dobre vybavení. Ak ste skrz-naskrz záhradník a Vaše záhradné záhony sú vašou pýchou a radosťou, potom oceníte prvotriedne záhradné náradie vyrobené z najkvalitnejších materiálov s dôrazom na remeselné spracovanie, ergonómiu, dizajn a nízku hmotnosť. Ako si ich však správne vybrať?
Či už ide o rýľ, lopatu, motyku a vidly, alebo hrable či metlu, prípadne malé jednoručné náradie, oplatí sa staviť na renomované značky. Ak si vyberiete správne typy, zvládnu v záhrade všetko – a navyše dobre vyzerajú!
Tipy, ako náradie vyberať
„Rukoväť je pre záhradné náradie veľmi dôležitá. Musí byť ľahká, ale zároveň odolná a samozrejme pohodlná na držanie,“ vysvetľuje Markéta Vocetková, produktová manažérka spoločnosti Mountfield. „To zaručujú moderné, ergonomicky tvarované plastové rukoväte záhradného náradia našej značky MTF v dvoch radoch Original a Elite,“ dodáva Markéta Vocetková.
Ak dávate prednosť klasike v podobe prírodných materiálov, ideálne je vybrať si záhradné náradie s rukoväťami z tvrdého dreva, napríklad z lakovaného jaseňa, ktorý je typický pre výrobky známej anglickej značky Kent & Stowe. Pracovná časť každého náradia by potom mala byť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele alebo aspoň z kovu s antikoróznym náterom, aby ste mohli pracovať s mokrou pôdou.
Čo by nemalo vo vašej kôlni chýbať?
Žiadna záhrada sa nezaobíde bez rýľa a vidiel. Budete potrebovať lopatu na nakladanie zeminy a iných materiálov, kompostovacie vidly na prekopávanie kompostu a motyku na pletie, okopávanie a kyprenie pôdy. Kovové hrable sú ideálne na zarovnávanie alebo kyprenie pôdy, zatiaľ čo švédske hrable so širokým dosahom sú ideálne na hrabanie lístia alebo trávy.
S drobným náradím je v záhrade najväčšia zábava. Či už ide o plečky, kultivátory, motyčky, lopatky alebo hrable, mali by mať pracovnú časť vyrobenú z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a antikoróznu povrchovú úpravu. Vďaka mäkčenej protišmykovej rukoväti z termoplastickej gumy (TPR) sa náradie pohodlne drží: nešmýka sa a nechladí.
Pri čistení chodníkov a terás sa nezaobídete bez metly. Ľahký záhradný fúrik Vám umožní prenášať viac materiálu. A nezabudnite na vodu! Menšie záhrady môžete polievať pomocou krhly s objemom 5 až 10 litrov, ale na väčšie plochy budete potrebovať záhradnú hadicu.
Údržba sa vyplatí
A keď už máte doma kvalitné náradie, mali by ste sa oň dobre starať – čistenie od zvyškov pôdy je nevyhnutné. Kôlňa, v ktorej je uložené, by mala byť suchá a ideálne temperovaná a každé náradie by malo mať svoje miesto na poličke alebo závesnom háčiku.
Nemali by ste odkladať ani drobnú údržbu: nabrúsiť nôž, skontrolovať pevnosť spojenia medzi hlavou a vrchnou časťou, vymyť použité nádoby, nechať vyschnúť zavlažovacie hadice. Kovové časti náradia by sa mali aspoň raz ročne natrieť olejom (na konci sezóny pred odložením na zimu) a pogumované rukoväte glycerínom. Nie je to zbytočné a údržba sa rozhodne oplatí – predĺži životnosť náradia, a tým aj Vašu radosť zo záhradkárčenia.
Viac informácii nájdete na www.mountfield.sk.
Zdroj: PR článok Mountfield a.s.