Zdroj: iStock

Máte všetko pripravené na jeseň? Tieto veci nezabudnite vyčistiť pred príchodom chladných dní

20. 09. 2023
Zdieľať

S príchodom septembra sa začína meniť počasie a teplejšie dni striedajú chladnejšie. Kým nastane definitívne jeseň, máme čas na malé upratovanie. Využite ešte zvyšné letné chvíle na to, aby ste dali domácnosť, dvor aj záhradu do poriadku. Predsa len mnohé z vecí budete potrebovať zrejme až o rok a nechať ich zanedbané tak dlho, by im určite neprospelo.

Začíname v záhrade

Leto, ktoré je pomaly za nami, bolo obdobím plným oddychu a relaxu. A  najideálnejším miestom je na to záhrada. Teraz je však ideálny čas na to, aby ste všetko náradie a príslušenstvo, ktoré ste počas leta využívali, dobre umyli. Okrem toho dôkladne očistite i vonkajšie vankúše na sedenie a spolu s nimi aj všetky letné dekorácie a vonkajší nábytok, ktorým by veterné a sychravé počasie mohlo ublížiť. Pravidelným čistením viete záhradnému nábytku predĺžiť život.

Zelená plastová záhradná krhla, položená na tráve v záhrade, o ktorú sa opiera záhradné náradie, ako hrable a lopatky rôznych veľkostí.

Záhradné náradie, ktoré už nebudete používať, vyčistite a odložte na jeseň. Zdroj: iStock

Plastový či kovový nábytok vyčistíte jednoducho mäkkou handričkou či hubkou namočenou v saponáte. Ratanový stôl a stoličky, naopak, príliš nenamáčajte – postačí odprašovacia kefa. Drevený nábytok môžete zas v prípade potreby prelakovať. Zabezpečte, aby bol suchý skôr, než ho uložíte na chladnejšie mesiace do interiéru.

Vonkajšie textílie, ako sú vankúše a podsedáky, pokojne vyperte v práčke. Opäť však dbajte na to, aby pred odložením poriadne vyschli, inak chytia pleseň. Nezabudnite ani na vyčistenie grilu.

Prečítajte si tiež
Postup: Ako vyčistiť záhradný gril tým, čo máte v kuchyni a špajze

Pokračujeme kozubom

Či už máte kozub v interiéri, alebo v exteriéri, aj ten je dôležité pred príchodom jesene očistiť. Najprv povysávajte popol, prach a nedohorené zvyšky špeciálnym krbovým vysávačom (pri jeho výbere a kúpe odporúčame osloviť napríklad kachliarsku firmu). Pomocou kefy odstráňte hrubé usadeniny vnútri kozubu. Pri dvierkach vyčistite ich sklenenú časť z oboch strán, na čo vám bude stačiť teplá voda a biely ocot. Upracte tiež okolie kozubu. Železné prvky vyčistite vlhkou utierkou a šmuhy odstráňne papierovým obrúskom. Na záver ešte očistite krbové náradie.

Osoba umýva sklenené dvierka na kozube z vnútornej strany.

Kozub treba dobre vyčistiť od prachu, popola aj nedohorených zvyškov. Zdroj: iStock

Nasleduje posteľ

Ak sa vám zdá, že vnútri budete mať práce najmenej, presvedčíme vás o opaku. Leto totiž dalo z hľadiska teploty najviac zabrať práve posteľnej bielizni, ktorá ostala prepotená. A i keď ju často meníte, využite príležitosť pred začiatkom chladného obdobia na to, aby ste ju vyčistili dôkladne.

Začnite matracom, umiestnite ho vonku do teplého počasia, aby ste z neho ,,vyvetrali“ nahromadené prachové častice, choroboplodné zárodky či alergény. Matrac, aspoň väčšinu z nich, viete aj povysávať. Poťah z neho vyperte pri vysokej teplote, prípadné škvrny odstráňte pomocou handričky a zmesi saponátu a vody. Zápach zas môžete eliminovať jedlou sódou, ktorú treba nasypať na matrac a nechať pôsobiť niekoľko hodín.

Mladá žena premieňa svetlú posteľnú bielizeň v spálni.

Posteľnej bielizni dalo leto zabrať, je načase ju vymeniť aj vydezinfikovať. Zdroj: iStock

Pokojne pokračujte v praní aj samotných perín a vankúšov. Ak máte letnú perinu, vyperte ju a vymeňte za zimnú. Väčšinu vankúšov viete ľahko prať v práčke s použitím bežného pracieho prostriedku a pridaním bieleho octu. Ten nielen bielizeň vydezinfikuje, ale zabezpečí aj jej mäkkosť a čerstvosť.

Náš tip: Ak ste boli v lete na dovolenke, vyperte všetky plážové osušky, plavky a letné oblečenie, na ktorom sa môžu nachádzať zvyšky opaľovacieho krému. Opäť ich nechajte poriadne vysušiť, až tak ich odložte do skrine – kde ich budete hľadať zas o rok.

Kúty na koniec

Keďže v lete sa často vetrá, cez otvorené okná či dvere sme umožnili vstúpiť dovnútra drobným tvorom, ako hmyz či pavúky. Teraz je najvyšší čas, aby ste si s nimi poradili.

Prečítajte si tiež
Ako na účinnú kontrolu hmyzu a iných škodcov v záhrade?

Sústreďte sa na rohy miestností, kde sa tieto tvory často zhromažďujú. Ide najmä o pavúky, nevítaných hostí, ktorých najlepšie vyženiete vysávačom. Predlžovacou hubicou prejdite rohy každej izby a všetky nahromadené pavučiny odstráňte. Urobte tak aj v prípade vonkajších priestorov, ako sú balkóny, terasy či altánky. Hneď sa vám bude lepšie bývať.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Nábytok
Tagy: posteľná bielizeň škodce záhradné grily záhradné náradie
Zdieľať článok

Diskusia