Japonská záhrada na streche ako umelecké dielo
Na zeleň by sa malo nájsť miesto vždy. Hlavne v mestách, kde je jej často žalostne málo. Samozrejme, nie každý má možnosť starať sa uprostred mesta o záhradku. Pekné výsadby, hoci miniatúrne, však môžu zatraktívniť aj balkóny či terasy, prípadne aj strešné záhrady, ktorých budovanie je teraz veľmi trendové. Mnohé z nich sú dokonca také zaujímavé, že predstihnú tie klasické. Do jednej takej vás teraz pozývame...
{R1}
Moderná strešná záhrada, ktorou vás tento mesiac prevedieme, sa nachádza v Európe, no dýcha atmosférou ďalekého Japonska – málokto by povedal, že nejde o výsadbu na niektorej z moderných budov v ázijskom veľkomeste. O jej príťažlivý vzhľad, ktorý je zároveň príznačný aj netypický, sa zaslúžili dvaja japonskí záhradní dizajnéri Tomoko Osonoe a Kei Iwata.
Dominantou je bonsaj
Na pomerne malom priestore vytvorili dizajnéri prekrásnu zelenú, a treba zdôrazniť aj reprezentatívnu oázu. Kompozícia je druhovo aj farebne rozmanitá, prehľadná, prakticky riešená, celoročne príťažlivá a čo je podstatné, jej tvorcovia maximálne zohľadnili podmienky danej lokality – veterno, vlhko a veľa slnka, ako aj časté extrémne klimatické výkyvy. Majitelia tejto neveľkej strešnej záhrady majú veľkú záľubu v japonskom záhradnom umení, dokonca do Japonska vycestovali a niekoľko záhrad tam navštívili. Tej ich dominujú prekrásne, precízne tvarované bonsaje vytvorené z borovíc, ktoré sú najvzácnejšou súčasťou výsadby. Pohľadovým magnetom je však aj javor dlaňovitolistý (Acer palmatum Dissectum), ktorého purpurové listy zaujímavo kontrastujú s prevažujúcou zelenou. Jeho prevísajúce konáre zároveň dotvárajú kompozíciu rôznych rastových foriem, ktoré sú v záhrade zastúpené (krovité, stĺpovité, plazivé…).
Záhrada ako umelecké dielo
Tak, ako každá japonská záhrada – najmä ak je mimo územia Japonska, aj táto strešná je plná symboliky a odzrkadľuje hlbokú úctu Japoncov k prírode. Z bieleho štrku je tu vytvorený obraz rieky, ktorú prerušuje niekoľko ostrovčekov z nenáročných sukulentov. Kompozícia symbolizuje typickú japonskú krajinu a zároveň je príťažlivou možnosťou, ako zjemniť vzhľad strohej, slnkom rozpálenej dláždenej plochy. V takýchto podmienkach sa sukulentom darí najlepšie. V záhrade nechýbajú ani vytrvalé dreviny – zastúpené sú hlavne zakrpatenými ihličnanmi, a dokonca aj japonskými azalkami. Okrem rastlín s okrasnými listami je tu vysadených aj viacero pekných cibuľovín – najmä okrasných cesnakov, dlho kvitnúcich trvaliek a okrasných tráv. Tie sa v záhradách vybudovaných v japonskom štýle bežne neobjavujú, a hoci kvitnú množstvom pestrých sýtych farieb, nepôsobia tu rušivo. Naopak, originálne dotvárajú dielo šikovných záhradných dizajnérov.
Vstupujúc do tejto strešnej oázy má človek pocit, že sa pozerá na nádherný obraz, a musí sa pozastaviť nad jej precíznym usporiadaním. Rastliny sú tu vysadené v praktických vyvýšených záhonoch, vďaka čomu je starostlivosť o ne pohodlnejšia, a navyše sa tým zaujímavo rozčlení priestor. Záhony sú umiestnené pod moderne pôsobiacim, decentne dekorovaným sivým múrom, ktorý je ideálnou kulisou pre výsadbu a zároveň poskytuje záhrade príjemné závetrie a azalkám potrebný tieň. Dizajnéri pritom nezabudli ani na miestečko pre majiteľov, na ktorom si môžu posedieť a pokochať sa okolitou nádherou – umiestnili sem lavičku a mobilné drevené kocky, ktoré okrem príležitosti na sedenie poskytujú aj praktický úložný priestor. V záhrade je však dostatok miesta aj na rozloženie ležadla či záhradných kresiel a našlo sa aj na zaujímavú drôtenú plastiku. Hoci ani ona priveľmi nezapadá do tradičnej predstavy japonskej záhradnej kompozície, v tomto celku rozhodne nepôsobí rušivo. Aj japonské záhradné umenie sa skrátka mení a badať na ňom európske vplyvy.
Šarmantná krásavica
Za zmienku rozhodne stojí aj premyslené usporiadanie rastlín v tejto záhrade. Tam, kde je najviac slnka, rastú trvalky – pakosty, šalvie, maky, lupíny, kosatce a ďalšie. Tam, kde je slnka pomenej (napríklad pod drevinami či lavičkami), majú zas miesto papraďorasty a pôdopokryvné šalvie. A výborne sa im tu darí. To však možno povedať vlastne o všetkých rastlinách – aj vďaka tomu pôsobí táto strešná záhrada harmonickým dojmom, upravene, a vôbec nie všedne. Niet sa preto čo čudovať, že majitelia po nej povodia svojich hostí s náležitou hrdosťou, i keď, ako sami hovoria, stále majú pocit, že to ešte nie je ono. Záhrada má asi štyri roky a s pribúdajúcim vekom je čoraz pôvabnejšia. Ak si ale bude vyžadovať zmenu, majitelia sa jej vraj nebudú brániť.
Aké rastliny použili dizajnéri
Dreviny: Geranium tuberosum – pakost
Acer palmatum ‚Disectum‘ – javor Heuchera ‚Plum Pudding‘ – heuchera
Pinus sylvestris – borovica Lamium maculatum ‚White Nancy‘ – hluchavka
Wisteria floribunda – vistéria Panicum virgatum ‚Heavy Metal‘ – proso
Azalea ‚Squirrel’– azalka Polystichum setiferum – papraďovec
Rhododendron ‚Gomer Waterer‘ – rododendron Salvia nemorosa ‚Caradonna‘ – šalvia
Chamaecyparis Lawsoniana ‚Green Globe‘ – cypruštek
Hebe ‚Green Globe‘ – hebe Skalničky:
Arenaria verna – piesočnica
Trvalky, trávy a papraďorasty: Saxifraga – lomikameň
Anemone nemorosa ‚Bracteata Pleniflora‘ – veternica Sempervivum mixed – skalnica
Astrantia ‚Hadspen Blood‘ – jarmanka Sempervivum ‚Reinhardt‘ – skalnica
Athyrium niponicum – papraďka Sempervivum ‚Rosie‘ – skalnica
Festuca gautieri – kostrava