Júl v záhrade
K letu patrí nádherne zakvitnutá záhrada, grilovanie, leňošenie či kúpanie sa v záhradnom bazéne. Ak má byť vaša záhrada naozaj pekná, treba jej dopriať, čo si žiada – najmä dostatočnú zálievku a živiny, občas treba tiež skontrolovať, či je všetko v poriadku. A ak chcete mať okolo seba viac zelene, vyrazte do najbližšieho záhradníctva. Iste tam ešte všeličo zaujímavé nájdete.
{R1}
Krásna aj užitočná
Taká je echinacea ružová (Echinacea purpurea), asi meter vysoká a pomerne široko rastúca statná trvalka pôvodom z Ameriky, ktorá by nemala chýbať v žiadnom trvalkovom záhone. Najlepšie bude prosperovať na slnečnom mieste s výživnou pôdou. Po celé leto nádherne kvitne množstvom ružových či karmínových kvetov, širokých asi 10 cm, s tmavým terčíkom uprostred. (Existuje však množstvo rôzne sfarbených kultivarov – napríklad White Swan má kvety dokonca biele.) S pribúdajúcim vekom je na rastline čoraz viac kvetov a kvitne ešte bohatšie, ak sa tie odkvitnuté pravidelne odstraňujú. Z koreňov echinacey sa pripravuje tinktúra na posilnenie imunitného systému a jej kvety vám budú dlho robiť radosť aj vo váze.
Čo prospieva bazalke
S letom sa spája aj grilovanie či šaláty z čerstvých surovín. Padnú pritom vhod aj čerstvé bylinky, napríklad aromatická bazalka (Ocimium basilicum), jednoročná liečivá rastlina, ktorá pochádza z Indie. Bazalkovú vňať si môžete vypestovať v črepníku aj na záhone – základom úspechu je teplé, slnečné a chránené miesto s vlhkou, ale priepustnou pôdou. Ak chcete, aby vaša bazalka vytvorila pekný kríček, musíte ju pravidelne zastrihávať – vďaka tomu sa rozkonári a bude kompaktnejšia. Aby ste získali kvalitnejšiu vňať, vyplatí sa odstraňovať aj kvety, ktoré rastlinu zbytočne vysiľujú.
Leto v ovocnom sade
Ovocný sad za domom je krásne, romantické a zároveň užitočné miesto, znamená však po celý rok aj množstvo práce. V zime sa treba postarať o rez stromov, na jar prídu na rad základné postreky a v lete, keď sú ovocné dreviny obsypané plodmi, treba ich občas zavlažiť – ideálne skoro ráno, prípadne aj večer. Tiež je dobré pridať stromom výživu (napríklad prostredníctvom listových hnojív v postreku), odstraňovať suché konáre a zasiahnuť v prípade výskytu škodcov. Najmä ak má sad pôsobiť reprezentatívne, treba trávu pod stromami kosiť, prípadne aj zavlažovať a hnojiť. Hoci sa odporúča sadiť ovocné dreviny na jar či na jeseň, môžete tak urobiť aj v lete, avšak vždy len s koreňovým balom. Po výsadbe je nevyhnutná pravidelná zálievka
Dajte záhrade štýl
Jedným z najvýraznejších trendov v modernom záhradnom dizajne je budovanie relaxačných záhrad, ktoré vyjadrujú vkus, názory či životný štýl svojho majiteľa. Rovnako ako chceme dobre vyzerať či mať trendovo zariadený interiér, mali by sme si dať záležať aj na záhrade – vyberať rastliny, farebnosť, materiály a celý záhradný priestor premyslene usporiadať. V žiadnom prípade nekupujte rastliny bezhlavo, nesaďte ich tam, kde vám práve napadne, a nevytvárajte plochy a plôtiky z rôznych materiálov. Záhrada by totiž mala pôsobiť harmonicky a mať jasný štýl a myšlienku. Mala by byť miestom, kde načerpáte novú energiu alebo sa stretnete s priateľmi, preto by v nej nemalo chýbať miesto vyhradené na relax a, samozrejme, vhodný záhradný nábytok.
Exotický kútik
Aj v našich záhradách sa čoraz intenzívnejšie hlásia o slovo exotické rastliny. Na leto ich môžete sústrediť na jednom záhone (ideálne v polotieni), prípadne si môžete vytvoriť ostrovček s cudzokrajnou výsadbou v udržiavanom trávniku. Aj s črepníkmi zapustite do pôdy rôzne druhy – palmy, sukulenty, kaktusy či exotické cibuľoviny a doplňte ich kvitnúcimi subtropickými drevinami alebo letničkami (napríklad láskavcom či slncovkou kalifornskou). Rastliny rozmiestnite na záhone podľa výšky – vyššie do pozadia, nižšie do popredia, efektne pôsobia aj malé skupinky. V lete pre ne bude najdôležitejšia zálievka, dbajte však na to, aby substrát nebol príliš premočený. A ak máte deti či domáce zvieratá, dobre si zvážte, čo na záhradu vysadíte.
Záplava kvetov pri chodníku
Chodníky, najmä tie, ktoré vedú cez predzáhradku k domu alebo sa vinú prednou časťou záhrady, by mali byť praktické aj estetické a pekne lemované. O to sa môžu postarať napríklad dlho kvitnúce nízke druhy trvaliek – vďačné sú klinčeky, nižšie floxy, kocúrnik, zvončeky alebo devätorník (na obrázku). Devätorník kvitne mimoriadne bohato, najmä niekoľko rokov po výsadbe, takže v čase kvitnutia je naozaj atraktívny. Predpokladom záplavy rôznofarebných drobných kvietkov je slnečné a suchšie miesto – presne také býva okolie chodníkov. Všetky tieto rastliny môžete s koreňovým balom vysádzať aj v tomto období. (Nezabudnite pritom na pravidlo najmenej troch kusov z jedného druhu.)
V júli nezabudnite • Začiatkom mesiaca dokončiť výsevy trvaliek a dvojročných rastlín. • Vytvarovať živé ploty z listnatých drevín. • Prihnojiť trávnik, pravidelne ho kosiť a zavlažovať. • Zalievať ružové kry, odstraňovať odkvitnuté kvety a plané výhony a dôkladne kontrolovať, či sa na listoch neobjavili choroby a škodcovia. Na popínavých ružiach treba vyviazať nové a dlhé výhony. • Pravidelne zavlažovať a prihnojovať letničky pestované v nádobách na balkónoch a terasách. • Odstraňovať odkvitnuté kvety trvaliek. Povzbudíte ich tým k opätovnému kvitnutiu. • Prihnojiť vresy, vresovce a prípadne aj hortenzie hnojivom na kyslomilné rastliny. • Prihnojiť pivónie. O rok sa vám za to odvďačia bohatším kvitnutím. • Odrezkami rozmnožiť levanduľu a ďalšie bylinky, v pohári s vodou sa vám rýchlo zakorení aj rozmarín. • Vybrať, rozdeliť a opäť vysadiť trvalky kvitnúce na jar, ktoré vytvorili husté a málo kvitnúce trsy. Záhony si môžete zatraktívniť aj novými druhmi, vysádzajte ich však len s koreňovým balom. • Je najvhodnejší čas na presádzanie kosatcov, prebytky môžete darovať susedom. • Dopĺňať vodu v jazierku (najmä počas horúcich dní) a zbierať z hladiny vytvorené riasy. • Priebežne zberať a sušiť bylinkové vňate a kvety letničiek vhodné na sušenie. • Pravidelne zberať zo záhonov úrodu zeleniny a odstraňovať plody napadnuté plesňou či škodcami. |
ZDROJ: časopis môj dom JAGA Group, s.r.o.