Zdroj: Petra Schueller / Shutterstock.com

Dôkladná príprava počas jesene, je zárukou krásy a bohatej úrody na vašej záhrade

03. 09. 2021 Zdieľať

Záhrady boli za posledné roky jediným zdravým, krásnym a bezpečným prostredím, v ktorom sme prežili celé leto. Stali sa obľúbeným dovolenkovým rezortom, miestom na večerný relax pod holým nebom a oázou pokoja po náročnom pracovnom dni. Plnili všetky funkcie a pritom museli zostať krásne a schopné odolávať nezvyčajnému náporu či záujmu.

To všetko vďaka dôkladnej starostlivosti a príprave, ktorá sa nezačína iba s príchodom prvých jarných lúčov slnka. Veľký podiel na kráse tohto prostredia má predsa aj iná časť ročného obdobia. Rovnako veľké úsilie by sme mali venovať našej záhrade aj počas jesene. Poďte sa spolu s nami pozrieť na kroky, ktoré sú v tomto smere a období tou najväčšou istotou a nemali by ste na ne pred príchodom prvých mrazov zabudnúť.

Ruka s hnojivom nad záhonom

Zdroj: Irishasel / Shutterstock.com

Používajte účinné hnojivá

Pre dobrú úrodu a krásu vašej záhrady musíte podstúpiť veľmi veľa krokov. Hnojenie je jedným z tých najdôležitejších. Aj tá najlepšia pôda predsa časom a vplyvom okolitých podmienok stráca dôležité živiny. Mnohé z nich vyčerpajú samotné rastliny a plody, takže doplniť tento výživový deficit a poistiť si tak krásu jarnej záhrady, má zmysel.

Jesenné hnojenie je zároveň kľúčom k dobrej úrode a zvýšeniu zimnej odolnosti plodín alebo okrasných rastlín. Kvalitné a účinné hnojivo na jesennú záhradu by preto malo obsahovať veľa zložiek, ktoré na takúto ochranu a výživu myslia. Ako napríklad fosfor a draslík.

Jeseň je tiež skvelým obdobím, počas ktorého môžete využiť aj organické hnojivo, ktoré sa postupom času na vašej záhrade tvorilo v komposte. Samozrejme, závisí tiež od typu rastliny, na ktorú chcete konkrétne hnojivo použiť. Všetko by ste si mali vopred overiť.

Aplikujte efektívne prípravky proti škodcom

Aj neželaní hostia na našej záhrade môžu spôsobiť jej postupnú devastáciu. Bojovať proti nim nie je ale jednoduché, napriek tomu, že prípravky s obsahom chémie majú svoju silu. Je nutné sa s nimi najskôr zoznámiť.

Slimák s ulitou na liste

Zdroj: Jonas Vegele / Shutterstock.com

Pred samotným výberom treba poznať nielen typ vegetácie, ktorá bola napadnutá, ale aj samotných škodcov, ktorí sa rozhodli urobiť si z vašej záhrady pohostinstvo. Ale pozor, nie sú to len slimáky, ktoré si na chutnej zelenine s radosťou zgustnú.

Ak sa so všetkým potrebným informáciami zoznámite, potom stačí už len použiť správne a tie najlepšie efektívne prípravky proti škodcom. Katalóg insekticídov, akaricídov a postrekov je pestrý a veľký, takže na účinný boj nemusíte používať žiadne zdĺhavé alternatívne riešenia a zbaviť sa problému aplikáciou konkrétneho prípravku hneď, často aj priamo počas hnojenia.

Nezabudnite na kvalitný nábytok v záhrade

Krásu fauny a flóry v našej bezprostrednej blízkosti vytvárajú nielen živé kvety, stromy a rastliny, ale aj pevný nábytok v záhrade, pomocou ktorého si užívame komfort tohto prostredia plnými dúškami. Napriek jeho vysokej odolnosti, ktorú získal už vo výrobe, môže časom a vplyvom vonkajších podmienok na svojom lesku a sile stratiť. Preto si tento luxus a krásu poistite ešte pred príchodom prvých mrazov. Dôkladná starostlivosť
je základ.

Aby nábytok nestratil svoj vzhľad, utierajte ho každý týždeň vlhkou a potom suchou bavlnenou handričkou. Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú amoniak, abrazívne látky alebo rozpúšťadlá. A aby bol povrch lesklý, použite občas leštidlo. Závisí samozrejme od materiálu, ktorý by mal mať veľa spoločného s prírodou.

Drevený nábytok v záhrade chráňte pred mechanickým namáhaním, vlhkosťou a teplotnými zmenami, aby sa drevo nezdeformovalo. Pozor pritom na vykurovacie zariadenia, ktoré s príchodom jesene určite využijete. A nezabudnite ani na prístrešie, pod ktorým bude nábytku, napriek jeho vysokej odolnosti, vždy lepšie a vydrží vám tak verne slúžiť oveľa dlhšie.

Zdroj: Lacné postreky a Furnio

Kategória: Záhradný nábytok Zo života rastlín
Tagy: hnojenie hnojivá jeseň ochrana rastlín škodce údržba záhrada
Zdieľať článok