11. 04. 2006
Zdieľať

Pôsobivé osvetlenie záhrady a exteriéru domu zvýrazňuje celkový dojem z obytného priestoru a je ozdobou záhrady. Záhradné osvetlenie má však nielen estetický, ale predovšetkým praktický význam.

Osvetlenie záhrady treba riešiť komplexne, s ohľadom na jeho rôzne funkcie, pričom výber jednotlivých druhov svietidiel závisí od ich konkrétneho umiestnenia. Dnes nie je problém inštalovať do celej záhrady svietidlá z jednej série, tzv. rodiny, ktoré sa navzájom dopĺňajú tak, aby vytvorili aj estetický a funkčný celok.

Osvetlenie do rôznych častí záhrady

V záhrade pri rodinnom dome je najdôležitejšie komplexné riešenie osvetlenia všetkých exteriérových priestorov. Majiteľ záhrady by mal uprednostniť stabilne inštalované záhradné osvetlenie, pevne namontované na betónové základy, oporné múry alebo steny domu. Prenosné osvetlenie sa používa len vo výnimočných prípadoch.

Vstupná časť


Od súmraku do úsvitu

51226

Z praktického hľadiska je najdôležitejšie osvetlenie vjazdu a vstupu do domu, ale aj vjazdu do garáže. Svietidlá, ktoré priestor osvetlia jasným, avšak nie oslepujúcim svetlom, majú predovšetkým uľahčiť orientáciu v týchto miestach. Najlepšie sa sem hodia stabilne inštalované stojace alebo závesné lampy, prípadne svietidlá zapustené do terénu. Práve na miesta pred vstupom do domu či na pozemok sa ako doplnok ku svietidlám výborne hodia snímače pohybu, tzv. senzory. Lampy pri príjazdovej ceste, garážovej bráne alebo vstupných dverách sa tak môžu rozsvietiť presne vtedy, keď je to potrebné.

Moderné snímače dnes väčšinou fungujú na princípe infračerveného žiarenia a zachytia pohyb osôb, zvierat či automobilu v ich okolí, senzory však môžu rozsvecovať svetlá napríklad aj pri súmraku. Tie možno umiestniť buď priamo na jednotlivé svietidlá, alebo samostatne na vhodné miesta, nastaviť sa dá tak čas svietenia, ako aj citlivosť na pohyb a uhol snímania pohybu. Senzory, ktoré sa dnes ponúkajú, umožňujú spínať ľubovoľné spotrebiče až do 1 500W, čiže možno na ne pripojiť aj vodopád, fontánu či iný estetický záhradný prvok. Okrem svojej základnej funkcie môže osvetlenie vybavené snímačmi slúžiť aj ako dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý síce neodradí každého votrelca, avšak spoľahlivo upozorní majiteľa domu na možné nebezpečenstvo. Odpočinková časť


Od súmraku do úsvitu

51227

Typickými príkladmi odpočinkových či relaxačných zón záhrady sú predovšetkým rôzne terasy či okolie bazénov. Ich osvetlenie by malo byť nielen praktické, ale zároveň aj estetické, pričom forma aj funkcia svietidiel musia byť citlivo prispôsobené vzhľadu a spôsobu využívania jednotlivých funkčných plôch. Málokedy dokáže jediné svietidlo osvetliť celú terasu, a preto treba zvoliť radšej kombináciu viacerých svietidiel, ktoré však môžu mať rôzne funkcie. Na terasy sa hodia najmä nástenné alebo závesné svietidlá, funkciou ktorých je priestor nielen dostatočne osvetliť, ale zároveň majú vytvárať intímne prostredie vhodné na odpočinok. Do časti vyhradenej na stolovanie či čítanie sú vhodné závesné alebo stropné svietidlá v rovnakom štýle ako nábytok – napríklad ku kovovému záhradnému nábytku sa hodia kované lampy, k drevenému nábytku lampy, nosné časti ktorých sú z dreva, a k nábytku z prútia zase svietidlá s motívmi výpletov.

Okrasná časť záhrady

Pre okrasné časti záhrady sa používa iný typ svietidiel, ako pre odpočinkové zákutia. Ich funkciou je osvetľovať kry, kvety, vodné nádrže a rôzne architektonicky či inak zaujímavé miesta a vytvárať tak v záhrade atraktívne vizuálne efekty. Kvetinové záhony, skalky či vodné nádrže s rastlinami sa osvetľujú lampami, ktoré v určitom uhle vrhajú svetlo smerom dolu (1. typ). Tieto svietidlá môžu mať rôzny tvar, ale ich tienidlo by malo byť zhora nepriehľadné, aby usmerňovalo svetelný tok na požadované miesta. Vrchná časť svietidla by zároveň nemala svojím tvarom ani farbou pôsobiť rušivo ani cez deň, ani v noci. Lampy s priehľadnými tienidlami (2. typ), ktoré rozptyľujú svetlo do všetkých strán, sa používajú na osvetlenie spodných partií okrasných stromov a krov, ale sú vhodným doplnkom aj v časti záhrady s vodnými motívmi – a to nielen, keď svietia, ale aj cez deň.

Celok dotvárajú detaily


Od súmraku do úsvitu

51229

Tretím typom záhradných svietidiel sú lampy na osvetlenie detailov, ktoré usmerňujú svetelné lúče do úzkeho kužeľa. Kĺbové uchytenie telesa lampy umožňuje zamerať svetlo na zaujímavé stavebné či výtvarné detaily, ale aj na pôsobivé zoskupenia rastlín či záhradné scenérie. Reflektory sa dajú nastaviť vo všetkých smeroch a väčšinou je vhodné ukryť ich pred pohľadmi z inej časti záhrady. Takéto svietidlá sa hodia aj na osvetlenie zaujímavých častí domu, ako napríklad výtvarne vydarených štítov či chrličov vody a pod. Zatiaľ čo predchádzajúce dva typy lámp možno použiť vo všetkých typoch záhrad, reflektorové svietidlá sa hodia najmä na väčšie pozemky. Nasmerovanie svetelného kužeľa zosilní vnímanie priestoru a záhradu tak opticky ešte zväčší.

Osvetlenie pod hladinou

Vodné plochy či fontány možno osvetliť aj svietidlami umiestnenými priamo vo vode. Tu už však nejde o dekoratívne lampy, pretože to neumožňuje ich náročné technické riešenie. Inštalácia pod hladinou vody je technicky omnoho náročnejšia a aj bezpečnostné normy sú omnoho prísnejšie. Svietidlá musia byť dokonale izolované pred vodou a sklenené časti musia odolávať náročným podmienkam, kde sa zároveň zahrievajú zdrojom svetla aj ochladzujú vodou. Návrh aj inštaláciu takéhoto typu osvetlenia treba preto jednoznačne zveriť odborníkom.






RADY Z PRAXE

Ako vybrať vhodné záhradné osvetlenie

  • Hlavnou zásadou pri inštalácii záhradného osvetlenia je bezpečnosť!


  • Pred kúpou svietidiel si ujasnite koncepciu záhrady, spočítajte množstvo lámp, zvážte konštrukčné a tvarové druhy, odmerajte dĺžku vedenia a určite počet zásuviek.


  • Pred nákupom tovaru sa informujte na podmienky dodávky a údaje (napr. záručné podmienky) si pre istotu overte modelovou situáciou – zavolajte napr. do predajne a požadujte náhradný diel, napr. plastový kryt.


  • Všimnite si záručnú lehotu – niektorí výrobcovia poskytujú až trojročnú záruku. Polročná záruka stanovená zákonom stačí pre svietidlá určené do interiéru, ale v exteriéri, kde poveternostné podmienky pôsobia veľmi agresívne, je situácia iná!


  • O dôveryhodnosti predajcu či dodávateľa svedčí i balenie výrobku s návodom v slovenčine.


  • Dôkladne zvážte výber materiálu. Medzi plastovými a sklenenými krytmi sa rozhodujte nielen podľa ceny, ale aj podľa exponovanosti miesta, na ktorom bude svietidlo, nezabúdajte ani na možnosť odcudzenia či poškodenia vandalmi.


  • Pozorne si preštudujte detaily povrchu a presnosť vyhotovenia svietidla.
Typy záhradných svietidiel podľa napätia



Od súmraku do úsvitu

51230

Nízkonapäťové

Nízkonapäťové osvetlenie, ktoré slúži väčšinou na dotvorenie atmosféry v záhrade, využíva rozvody s napätím 12 alebo 24 V. Tieto typy svietidiel sú vhodné predovšetkým pre objekty, ktoré nie sú trvalo obývané, pretože tieto systémy možno ľahko uchrániť pred zlodejmi (dajú sa odložiť a zamknúť v chate alebo chalupe). Celý systém záhradného osvetlenia sa skladá z lámp, nízkonapäťového kábla, transformátora a sieťovej šnúry. Pritom nebezpečnými časťami sú len transformátor a sieťová šnúra, ktoré možno bez problémov umiestniť v dome tak, aby sa zabránilo manipulácii s nimi. Druhá časť systému – veľmi jednoduchý nízkonapäťový rozvod sa dá jednoducho inštalovať a ľahko demontovať. Preto je obľúbený najmä medzi chalupármi, ktorí ho môžu počas niekoľkých minút rozbaliť aj odložiť. Na stále používanie možno káble zakopať bez toho, aby ste potrebovali odborníka. (Svietidlá napájané nízkym napätím – najznámejšie sú tzv. halogénky – ani nepotrebujú schválenie štátnou skúšobňou.) Ak sa takýto elektrický obvod doplní časovým spínačom alebo senzormi, spĺňa aj podmienky účelového osvetlenia.

Sieťové

Sieťové osvetlenie využíva napätie 220 V, bežne dostupné z elektrickej siete. Z hľadiska bezpečnosti je jeho riešenie zložité a inštalovať ho musí odborník, pretože pri nedodržaní bezpečnostných zásad môžu by sa mohli ohroziť ľudské životy. Exteriérové svietidlá na 220 V musia byť konštruované tak, aby bolo ich vnútro dostatočne chránené pred nepriazňou počasia. Ako zdroje svetla sa odporúča používať energeticky úsporné žiarovky, a to najmä tam, kde sa svieti po dlhší čas.

Solárne

S rozvojom polovodičových súčiastok klesli ceny niektorých produktov tak nízko, že dnes už nie je problém vybaviť samostatné svietidlá slnečnými batériami, ktoré menia energiu slnečného žiarenia (a, pochopiteľne, aj žiarenia oblohy bez potreby priameho slnečného svitu) na elektrickú. Tú počas dňa ukladajú do akumulátora, ktorý je súčasťou svietidla. Senzor citlivý na svetlo večer lampu rozsvieti, pričom potrebná energia sa počas noci odoberá zo zabudovaného akumulátora. Takéto svietidlá sa preto, pochopiteľne, zaobídu bez káblov a pripojenia na elektrickú sieť.

Materiál a tvary


Od súmraku do úsvitu

51235

V súčasnosti je ponuka výrobcov záhradného osvetlenia veľmi pestrá a môžete v nej nájsť svietidlá z rôznych materiálov a rôznych tvarov i cien, od najlacnejších plastových lampášikov až po ručne kované lampy alebo pôsobivé antikorové stĺpy. Svietidlá klasických tvarov, medzi ktoré patria najmä rôzne lampáše alebo kované lampy, ktoré veľmi pekne ukážu napríklad v kombinácii s neomietnutým tehlovým murivom, alebo v záhrade, kde sú plot, brána či iné doplnky kované alebo ohýbané zo železa. Ponuka moderných svietidiel je omnoho pestrejšia – aktuálne sú jednoduché tvary od gulí cez stĺpy či cigary až po spoty (bodové svietidlá) a zapustené zemné svietidlá. Pri ich výbere a rozmiestnení v záhrade sa fantázii medze nekladú, vždy však treba brať do úvahy praktickú i estetickú stránku osvetlenia.

Z materiálov sú dnes veľmi moderné najmä antikoro a meď, vo farebnosti dominujú rôzne odtiene šedej. Pri výbere však treba dať jednoznačne prednosť kvalitným materiálom, ktoré sú tvarovo i farebne stále, ako napr. spomínané antikoro či meď a rovnako aj hliník odlievaný pod tlakom, ktorý môže mať rôzne povrchové úpravy. Plastové svietidlá síce mávajú rôzne zaujímavé tvary a väčšinou aj dobre odolávajú poškodeniu, bývajú však často farebne nestále (najmä svetlejšie vyhotovenia).

Inštalácia

Pri inštalácii osvetlenia je nevyhnutné dodržať všetky platné predpisy a normy pre prácu s elektrickými spotrebičmi. Prívody k stabilným svietidlám sa vedú káblami uloženými v zemi v dostatočnej hĺbke, aby sa nemohli (napr. pri obrábaní pozemku) poškodiť. Ryha musí byť teda dostatočne hlboká, kábel sa ukladá na piesok a kryje tehlami, škridlami alebo podobným materiálom. Vlastné zapojenie a vyskúšanie celého elektrického rozvodu nechajte odborníkovi!






RADY Z PRAXE

Pravidlá na bezpečnú prevádzku:

  • Stabilitu svietidiel zaručíte vybudovaním betónových základov, do ktorých zasuniete stojany svietidiel. Zabránite tak poškodeniu svietidla, a aj vzniku nebezpečných situácií ohrozujúcich zdravie a život, ktoré by mohli zapríčiniť prerušenie prívodných káblov alebo pád svietidla do vody.


  • Vypracujete si podrobný plán uloženia elektrických rozvodov v zemi.


  • Na pripojenie prenosných lámp počítajte s inštaláciou rozvodnej skrine v záhrade. V tomto prípade je obzvlášť dôležité dodržiavanie platných noriem a predpisov – predovšetkým nezabudnite na vodovzdorné zásuvky!


  • Rozvody a osvetľovacie prvky musí inštalovať osoba, ktorá je vyškolená a má povolenie na prácu s elektrickými zariadeniami!

Kategória: Navrhovanie interiéru Záhrada a exteriér
Tagy: osvetlenie záhrada
Zdieľať článok

Diskusia