Trávnik pre nedočkavcov

Trávnik pre nedočkavcov

07. 05. 2009
Zdieľať

Za jediný deň sa dá stihnúť všeličo. Napríklad zmeniť holú zem pri dome na hustý zelený trávnik. Hotový trávny koberec privítajú netrpezlivci, ktorým sa nechce celý rok čakať na súvislú plochu zelene alebo nemajú chuť sa piplať s výsevom či starostlivosťou o rastúcu trávu. Má to však jeden háčik...


Trávnik pre nedočkavcov

194663

Každá záhrada získa vďaka trávniku reprezentatívnejší charakter – takáto plocha má aj množstvo ďalších predností. Ideálnym obdobím na založenie trávnika je jar, takže je najvyšší čas pustiť sa do práce. Položenie hotového trávneho koberca je drahšia alternatíva ako založenie trávnika výsevom, ale efekt je omnoho rýchlejší. Podľa veľkosti plochy ho môžete mať hotový za niekoľko hodín, pri zakladaní výsevom treba na aký-taký výsledok čakať aspoň rok. V našich končinách stále prevláda názor, že položenie trávneho koberca je príliš nákladný spôsob a zbytočný luxus, ale v západných krajinách ide o veľmi častý postup. Výhodou je nielen okamžitý efekt, ale aj skutočnosť, že trávne koberce majú rovnomernú farbu, rovnakú hrúbku, sú ošetrené proti chorobám, škodcom a burinám a tiež majú základnú zásobu živín. Akékoľvek hnojenie tesne po položení teda odpadá.

Tajomstvo úspechu je v príprave pôdy

Príprava pôdy na zakladanie trávnika sa nelíši od prípravy na výsev trávnika. Dôležité je dôkladné odburinenie (najlepšie kvalitným herbicídnym prípravkom), odstránenie stavebného či iného odpadu, kameňov, starých pňov a precízne prekopanie či prevzdušnenie. Vhodné sú ľahšie hlinitopiesočnaté pôdy s vyšším obsahom humusu. Ťažké pôdy môžete vylepšiť preosiatym kompostom a pieskom. Nie je na škodu rozsypať po povrchu aj kvalitný záhradnícky substrát. Táto investícia sa vyplatí. Do pôdy pridajte aj vlhčiace činidlo na lepšie zakoreňovanie trávnika. Povrch potom pohrabte, zbavte všetkých hrúd a jemným valcom povalcujte. Pôda by mala pred položením trávneho koberca zľahnúť, inak sa vytvoria vlny a preliačiny. Napriek tomu, že sa to dá, neodporúča sa v jeden deň upravovať terén aj pokladať trávne koberce. Opačný extrém je príliš zhutnená a uľahnutá plocha. Tá zasa môže spôsobiť pomalšie zakoreňovanie alebo žltnutie trávnika. Tráva obľubuje slnečné miesta a polotieň, celkom nevhodné sú plochy v tieni.
Trávnik pre nedočkavcov

194660


Trávnik pre nedočkavcov

194661

Trávne koberce bývajú zrolované do kotúčov. Dôležité je, aby ste ich začali ukladať ihneď po privezení na záhradu.    Práca s presne narezanými pásmi trávneho koberca musí byť precízna. Dajte si záležať, aby pri pokladaní nedochádzalo k zbytočným odchýlkam.


Trávnik pre nedočkavcov

194662


Trávnik pre nedočkavcov

194664

Po uložení kobercov plochu jemne povalcujte a vzápätí zavlažte. Mäkký zamatový povrch záhrady vykúzlite v priebehu jedného dňa, ak je pôda na pokladanie dostatočne pripravená. 


Položenie trávneho koberca


Trávnik pre nedočkavcov

194665

Ide to na rovine aj vo svahu. Presne narezané pásy trávneho koberca sú zvyčajne zrolované do kotúčov a k zákazníkom sa dostávajú zväčša na paletách. Trávnik musíte zakladať ihneď po zakúpení a dovezení domov. Palety s nepoužívanými trávnymi mačinami by mali byť v tieni, pretože na slnku sa rýchlo vysušia. Vždy je lepšie kupovať menšie množstvo, ktoré v daný deň položíte (to platí pre majiteľov väčších záhrad). Jednotlivé trávne koberce sú ťažké, preto si na ich prepravu nachystajte fúrik.

• Pred položením prvého koberca celú plochu jemne zavlažte. Dajte si na tom záležať, najmä pri suchších pôdach.

• Koberce začnite pokladať skraja, vždy najdlhšou stranou. Ukladajte ich natesno vedľa seba v rovných líniách, nikdy nie do oblúka. Ak by vznikli medzery, zasypte ich záhradníckym substrátom. Pri ukladaní na svahu pomôžu drevené kolíky – zabránia posunutiu kobercov dolu svahom.

• Po položenom trávniku zbytočne nechoďte, radšej si cezeň položte širšiu dosku a pohybujte sa aj s fúrikom po nej.

• Okraje trávnika upravte ostrým nožom či rýľom a to isté zopakujte, aj keď trávnik ukladáte okolo solitérnych stromov, studní či záhonov.

• Po položení kobercov plochu jemne povalcujte a zavlažte. Výdatná vlhkosť je potrebná aspoň počas 10 až 15 dní, ráno aj večer v závislosti od počasia. Ak je slnka alebo fúka vietor, zvýšte dávky vody.

• Začať prihnojovať môžete najskôr až po mesiaci.

• Trávne koberce sa zakorenia asi za 3 týždne a počas tohto obdobia po nich nekráčajte alebo ich extrémne nezaťažujte.

• Ak trávnik žltne, má pravdepodobne menej vlahy, preto ju dopĺňajte.

• Prvý raz by ste mali trávnik pokosiť asi po mesiaci na výšku 5 cm. S prerezávaním treba počkať aspoň do jesene.Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: trávnik
Zdieľať článok

Diskusia