Vidiecka romantika

Vidiecka romantika

04. 01. 2007
Zdieľať

Domček ako každý iný – s bezproblémovým vjazdom a nenápadnou fasádou, za ktorou sa skrýva poklad. Vstúpite a vzápätí zabudnete na okolitý svet. Očami začnete hltať mäkkosť zelených kontúr a farebná záplava kvetov vám na malý okamih dovolí podľahnúť ilúzii, že ste sa ocitli uprostred maliarskeho plátna. A vtedy viete, že ste v záhrade, ktorá má dušu.

Umenie premeny

Vytvoriť takmer z ničoho niečo, to dá zabrať. Ale vytvoriť z niečo harmóniu – to si vyžaduje viac ako len energiu, čas a peniaze. Vdýchnuť dielu, akým je krásna a príjemná záhrada, dušu možno len tak, že pri tvorení okrem fantázie vkladáte do práce aj kus seba, väčšinou tú lepšiu časť. Tak ako každá záhrada, aj táto prechádzala svojimi súkromnými metamorfózami, ktoré boli úzko spojené s rodinou.


Vidiecka romantika

74412
Dominik Vlaheko

Rodičovský dom majitelia prerobili tak, aby vyhovoval rozrastajúcej sa rodine. A popri ňom sa zviezla aj záhrada, ktorá kedysi slúžila čisto len na úžitok. Rozsiahly vinič, ovocné stromy a záhony so zeleninou majitelia postupne likvidovali a začali pozemok pretvárať podľa svojich predstáv (a rodinných potrieb) na okrasnú záhradu. Samozrejme, všetko postupne, bol to niekoľkoročný proces. „Keď boli deti malé,“ hovorí domáca pani, „nechýbalo tu pieskovisko s hojdačkou. Dnes detský kútik nahradila skalka. Cez leto sa deti hrávali pri bazéne, na ktorý som mala výhľad priamo z kuchynského okna, takže vždy som vedela, čo robia.“ Dnes sú dospelé deti aj záhrada – je z nej elegantná dáma, ktorá si potrpí na svoj zovňajšok.

Trojárový raj

Pozemok má tvar obdĺžnika. Vedľa domu je terasa s posedením, ktoré spríjemňujú rastliny v črepníkoch – vytvarované ťahavé muškáty, encián, kladivník, datura s veľkými listami, funkia a zimozel pri minijazierku a ružový ker obopínajúci plot. Odpočívadlo v jeho blízkosti okrem oddychu ponúka aj výhľad na záhradu. Črepníky s bylinkami majú svoje miesto na oknách pri terase, aby domáca pani po ne nemala ďaleko z kuchyne.


Vidiecka romantika

74405
Dominik Vlaheko

Pod mohutnou vŕbou, ktorá je dominantou záhrady, sa v objatí ibišteka a túžobníka, ktorého kvety pripomínajú chumáčiky vaty, krčí malý záhradný domček na náradie. Spoločnosť mu robí skalka s okrasnými trávami a betónový bazén, ktorý domáci pán vystaval aj obložil svojpomocne pred niekoľkými rokmi. „Robil to v začiatkoch nášho manželstva, no napriek tomu, že to chce rekonštrukciu, má toto miesto svoje čaro,“ hovorí majiteľka na margo zátišia pod vŕbou a svoj zrak upiera na záhradný murovaný gril. „Počas letných podvečerov sa zíde celá rodina a spoločne si opekáme. Vlasy smutnej vŕby, ktorá s nami rástla takpovediac od prútika, nám poskytujú príjemný chládok.“

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta


Vidiecka romantika

74401
Dominik Vlaheko

Záhrada je rozčlenená na slnečné a tienisté zóny. Kto sa chce vyhrievať na slnku, môže ležať v pohodlnom záhradnom ležadle neďaleko skalky, a kto si chce oddýchnuť v tieni, môže využiť lákavé volanie hojdacej siete v tieni vistérie za rohom domu. „Keď odkvitne, ostriháme ju. Do jesene dokáže narásť takmer o päť metrov. Keby sme ju nestrihali, možno by prerástla až k susedom,“ dodáva domáca pani s úsmevom a ja obdivujem zelenú šikmú strechu zahalenú do vistérie. O kúsok ďalej sa nachádza skupinka ihličnanov vytvarovaných do gule, krík tavoľníka, ktorý kvitne spolu s vistériou bielymi kvetmi, a bambus, ktorý na prvý pohľad pripomína skôr kukuricu. „Mali sme ich viac,“ hovorí domáca pani na margo bambusov, „ale vymrzli nám. Na zimu ich totiž nechávame v zemi a niektoré nevydržali tohtoročné tuhé mrazy. Našťastie sa táto rastlina rýchlo rozrastie, takže nemáme o ňu strach.“

Výsadba je rozmiestnená viac-menej po obvode pozemku, jeho vnútro pokrýva trávnik. Večer romantickú atmosféru dotvára solárne osvetlenie. Kde-tu možno nájsť aj záhradnú keramiku – modré gule z Modry či nenápadné krčahy.


Vidiecka romantika

74407
Dominik Vlaheko

Barbie záhradka

Napriek tomu, že zelenina vypestovaná vo vlastnej záhrade poteší chuťové bunky oveľa viac ako tá z regálov v super- a hypermarketoch, v súčasnosti prevláda trend striktne oddeliť, prípadne úplne sa vzdať zeleniny v záhrade. To platí najmä pre menšie pozemky. Hoci majitelia tejto záhrady pri jej pretváraní urobili viaceré nevyhnutné radikálne rezy, úplne nezavrhli úžitkovú časť a vyčlenili jej miesto na konci pozemku. Nenápadný roh so zeleným šalátom (z priesad od susedky), fazuľou, jahodami, rajčinami a niekoľkými druhmi štipľavých papričiek (ktorým sa na slnečnom stanovišti veľmi dobre darí) domáci volajú Barbie záhradka. Elegantne ju oddelili oblúkom husto obrasteným popínavými červenými ružami, ktoré už trikrát zmenili svoje stanovište. Po okraji stojí rad nízkych jabloní, ktoré vytvárajú akýsi živý plot. Trochu ďalej je nízkokmenný stromček, ktorý domáci nazývajú višňočerešňa – plody síce pripomínajú višne, ale nie sú také trpké. V opačnom rohu je niekoľko malých malinových, egrešových a ríbezľových kríkov, aby bolo čo zobnúť, keď sa domáci zatúlajú aj do tejto časti záhrady.Vidiecka romantika

74409
Dominik Vlaheko


Vidiecka romantika

74404
Dominik Vlaheko


Súčasťou Barbie záhradky je aj kompostovisko, ktoré je rozdelené na dve časti – jedna je pre čerstvo pokosenú trávu, v ktorej časom dochádza k tleniu, a druhá je určená na prehadzovanie vyzretej hmoty. Aby masa nepôsobila v okolí rušivo, domáci zvyknú navrch vysadiť tekvičky a cukety, ktoré spolu s pupencom ťahajúcim sa okolo kompostu plnia dekoračnú funkciu. A výsledok? Kompost nevyzerá ako kompost, ale skôr ako kopec s plazivou zeleninou, ktorej sa páči život na výslní.

Exotické chúťky


Vidiecka romantika

74413
Dominik Vlaheko

Hovorí sa – sto ľudí, sto chutí. Niekto sa vyžíva pri prezeraní svojej kolekcie známok, ďalšieho zase teší pohľad na pavúky v teráriu a podaktorí, ako napríklad domáci pán, majú v obľube exotické rastliny. Jednou z nich je aj bugénvilea, ktorá kvitne koncom júla a začiatkom augusta. Tento cyklámenový krík má síce svoj pôvod v Stredozemí, ale majiteľ si ju doniesol v ruksaku z Francúzska. „Hľadal som na internete aj v odborných knihách a časopisoch, a našiel som jedinú informáciu – že bugénvilea sa rozmnožuje ťažko,“ hovorí domáci pán. Napriek tomu táto rastlina krášli záhradu už niekoľko rokov. Na zimu sa spolu s ostatnými črepníkovými kvetmi presťahuje do podkrovia. Strecha je zasklená a zateplená, teplota ani v tých najtuhších mrazoch neklesne pod nulu, čo rastlinám vyhovuje. Samozrejme, okrem exotiky tu možno nájsť aj klasiku – tulipány, narcisy, šafrany, z letničiek zase margarétky či zvončeky. Toto rastlinné kadečo je zárukou toho, že záhrada je atraktívna počas celého roka.


Vidiecka romantika

74410
Dominik Vlaheko

Zelená pracovňa

Na otázku, aké sú nadštandardné pracovné podmienky na pracovisku, neexistuje jedna, ale celý rad odpovedí. Niekto si potrpí na klimatizovanú kanceláriu so všetkými technickými vymoženosťami, iný uprednostní veselý kolektív. Majiteľom tejto záhrady by však mnohí z nás určite závideli. A prečo? Predstavte si, že ste celý deň v kancelárii pri počítači, ste unavení od neustálych telefonátov a cítite potrebu aspoň na chvíľu vypnúť, vymaniť sa z pracovného kolotoča. Občas stačí na niekoľko minút zmeniť prostredie, ako to robia aj naši hostitelia. „Sme ekonómovia, celé dni sme pri počítači a občas, keď toho máme plné zuby, kedykoľvek vybehneme do záhrady zrelaxovať sa,“ hovorí domáca pani s úsmevom na tvári. Práca šľachtí, to je isté – a nielen ducha, ale v tomto prípade aj záhradu.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: rastliny záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia