Záhrada potrebuje vlahu
Záhrada bez vody sa o nejaký čas zmení na vyprahnutú púšť. Spoliehať sa len na dar z nebies v podobe blahodarného dažďa sa nemusí vyplatiť. Ak chcete mať istotu, že rastliny budú mať v teplých slnečných dňoch dostatok vody, musíte sa o jej pravidelný prísun postarať sami.
{R1}
Máte v podstate dve možnosti. Buď budete polievať ručne, pomocou hadice či klasickej krhly, alebo sa spoľahnete na automatický samozavlažovací systém, ktorý zaručí, že všetky rastliny budú stále svieže aj bez vašej námahy.
Stará dobrá klasika
Ak máte v záhrade kaďu na zachytávanie dažďovej vody a staráte sa len o malý zeleninový záhon, vystačíte si aj s klasickou krhlou. Keď potrebujete polievať väčšiu záhradu, lepšie sa vyplatí hadica. Trh ponúka skutočne veľké množstvo výrobkov, ktoré síce v obchode môžu vyzerať na prvý pohľad rovnako, no kvalitou sa diametrálne líšia. Všeobecne sa dá povedať, že priamo úmerne s cenou rastie aj kvalita hadíc. Pri kúpe novej hadice však zohráva úlohu mnoho faktorov.
Čo bude hadica polievať
Dôležité je mať od začiatku jasnú predstavu o budúcom využití hadice. Je rozdiel medzi hadicou na jednoduché ručné kropenie menšej plochy (napríklad záhonov) a hadicou, ktorou budete zalievať väčší trávnik. Hadica, ktorá bude napojená na zavlažovacie zariadenie, bude mať zasa väčšie nároky na prietok vody. V prípade kombinácie týchto potrieb vyberte hadicu s čo najväčším prietokom.
Materiál
Základom pri väčšine hadíc je PVC. Lepšie hadice sú vyrobené z niekoľkých vrstiev, z ktorých horná je silikónová, na ňu sa nelepia nečistoty. Vždy je lepšie voliť hadicu s väčšou hrúbkou steny. Na lacných hadiciach, pri ktorých sa okrem iného šetrí aj materiálom, nedržia ani tie najkvalitnejšie rýchlospojky – hadica sa pod tlakom vyvlečie, pretože nemá dostatočne silnú stenu.
Kvalitné hadice sa skladajú z piatich vrstiev:
1. Vonkajšia vrstva – nástrek SkinTech vrátane farebných pruhov, nezachytávajú sa na nej nečistoty, dobre kĺže, nepretáča sa.
2. Sivé PVC.
3. Dvojitý špirálový výplet tkanina Tricot alebo Kord, aj pod tlakom je tvarovo stála, pružná pri nízkych teplotách, neuzlí sa, priehľadná vrstva. Pri kúpe sa nedajte pomýliť; opletenie býva často len natlačené na povrchu hadice. Najlepšou kontrolou je prehliadnuť si rez na jej konci. Tu by pletivo ako jedna z vrstiev malo byť viditeľné.
4. PVC – zabraňuje tvorbe rias.
5. Hladký povrch – neprepúšťajúci svetlo zabraňuje usadzovaniu rias a znižuje odpor trením.
Žiadna z uvedených vrstiev neobsahuje ťažké kovy.
Pri nákupe je nutné vziať do úvahy aj tlak, ktorý by mala hadica vydržať. Tlak udávaný na obale hadice býva väčšinou nárazový. Udáva hodnotu, ktorú pri bežnej izbovej teplote, teda 21 ˚C, hadica vydrží počas niekoľkých sekúnd. Tento dynamický tlak možno napríklad prirovnať k hodnotám, ktoré pôsobia na koncové nástroje na hadici. Nie je to ale tlak, ktorý by hadica zvládala dlhodobo. Kvalitná hadica by mala mať dlhodobý, tzv. statický tlak okolo 12 barov.
Starostlivosť o hadicu
Počíta sa s tým, že hadica zostáva počas celej sezóny na záhrade. Väčšinu hadíc je ale na zimu nutné upratať. Pôsobením mrazu materiál krehne a môže dôjsť k jeho mechanickému poškodeniu. Pri prevencii proti poškodeniu mrazom by sa nemalo zabúdať ani na plastové koncovky, postrekovacie pištole, hadicové vozíky a podobne.
Hadicu musíte pripojiť k vodovodnému kohútiku. Je dôležité, aby prípojka zabraňovala jej zalamovaniu a pretáčaniu. Iba tak môže voda tiecť bez obmedzení a súčasne nedochádza k poškodeniu hadice. Na hadicu pripojenú do vodovodného rozvodu môžete pripevniť koncový postrekovač. Na to budete potrebovať kvalitnú rýchlospojku a stopspojku. Tie sú zárukou rýchleho a bezpečného pripojenia a pohodlnej výmeny príslušenstva na konci hadice. Šetria nielen vodu, ale aj čas, pretože nemusíte neustále chodiť púšťať vodovodný kohútik (napríklad pri výmene koncových zariadení).
Spoľahnutie na automatiku
Optimálnu závlahu docielite automatickým zavlažovaním, ktoré poskytuje vlahu rovnomerne na celom, presne vytýčenom priestore záhrady. Pomôže zabezpečiť polievanie aj v čase, keď nie ste doma alebo sa k zavlažovaniu nedostanete. Umožní kropiť napríklad v skorých ranných alebo vo večerných hodinách, keď je to účinnejšie, pretože odparovanie vody je menšie. Spotreba vody pri inzenzívnejšom odparovaní narastie až o 30 %.
Srdcom celého systému je zavlažovací počítač (prípadne zavlažovacie hodiny), ktorý riadi jednotlivé zavlažovacie cykly. Nasadzuje sa na vodovodný kohútik alebo priamo na zdroj vody. Možno na ňom naprogramovať začiatok a dĺžku zavlažovania, zavlažovacie cykly alebo napríklad individuálne dni na zavlažovanie. Aj pri automatickom zavlažovaní platí, že by využitie vody malo byť čo najefektívnejšie. Na zvýšenie úspory vody možno k zavlažovaciemu počítaču napojiť dažďový senzor alebo senzor pôdnej vlhkosti. Údaje z týchto prístrojov sa neustále vyhodnocujú a automatické zavlažovanie sa podľa vlhkosti pôdy môže prerušiť. Takáto prevádzka je veľmi úsporná.
Zostavenie automatického zavlažovania uľahčia rýchlospojky, stopspojky a kruhové alebo oscilačné postrekovače.
Postrekovače
V rámci automatického zavlažovania si môžete vybrať medzi nadzemnými a podzemnými systémami. Všeobecne možno povedať, že na malé a jednoduché trávnaté plochy možno použiť mobilný nadzemný systém závlahy, na väčšie a zložitejšie plochy je, naopak, vhodnejšia podzemná závlaha. Ak sa rozhodnete pre nadzemný spôsob, získate mobilný systém, ktorý môžete kedykoľvek rýchlo a ľahko premiestniť. Pri zostavovaní zavlažovania treba vybrať správny postrekovač. Ten zaručí, že zavlažovanie bude fungovať tak, ako má, a voda sa dostane tam, kde je to potrebné. Vybrať si môžete medzi štvorplošným, kruhovým a viacplošným postrekovačom. Možno ho nastaviť na rôzne typy vodného prúdu. Zatiaľ čo na už dobre zakorenené rastliny využijete plný prúd, na sadenice je lepšie nastaviť jemnejší hmlový postrek. Výhodou je, že postrekovače umožňujú ľubovoľne upraviť dĺžku, intenzitu a uhol postreku.
Zavlažovacie pištole
Veľkú pozornosť pri ich výbere treba venovať použitému materiálu, ktorý rozhoduje o tom, ako dlho vydržia slúžiť. Podstatne dlhšiu životnosť majú pištole s kovovým povrchom. Dôležitá je aj ergonómia, aby pišol správne padla do ruky a dobre sa s ňou pracovalo. Na výber sú také, pri ktorých môžete nastaviť prúd vody od jemnej hmly až po silný koncentrovaný prúd. Viacúčelové postrekovacie pištole ponúkajú širokú škálu postrekovacích režimov.