08. 02. 2007
Zdieľať

Vo februári nasleduje jeden chladný deň za druhým. Mráz, sneh a sem-tam aj slnečné lúče nerozlučne patria k tomuto mesiacu, keď príroda ešte spí. Ak vám zakvitnutá záhrada priveľmi chýba, môžete siahnuť po zaujímavej knihe so záhradkárskou tematikou. Taktiež si treba zaobstarať osivá letničiek a zeleniny. Ak bude počasie priaznivé, môžete radikálne rezať živé ploty a prehustené kry a koncom mesiaca aj zožltnuté trsy okrasných tráv.


Február v záhrade

78640

Rastlina mesiaca:
Nedočkavé vresovce

Začiatkom februára v záhrade môžete objaviť kvitnúce snežienky, tavolíny, bledule, šafrany alebo kosatčeky. Okrem nich kvitnú aj čemerice, jazmín nahý, hamamely a voňavé kaliny. Práve v tomto čase môžu vašu záhradu zatraktívniť aj kvitnúce vždyzelené vresovce (Erica herbacea). Ich ružové, biele alebo purpurové kvety nedočkavo vykúkajú spod snehovej pokrývky. Vresovce sú mimoriadne obľúbené najmä v Anglicku. V našich podmienkach sa uplatnia v skalkách, vo vresoviskách, na svahoch a pred skupinami vždyzelených krov. Vresovce si vyžadujú slnko, prípadne polotieň, pôdu s rašelinou a pieskom. Vysádzajte ich na jar.


Február v záhrade

78642

Záhrada:
Žiarivo červená kôra

Záhrada vôbec nemusí pôsobiť v zime pusto a nevľúdne. Práve naopak. Počas zimy sa môžete kochať pohľadom napríklad na sýtočervené konáriky svíba (Cornus alba „Sibirica“), ktoré vyniknú pred tmavším pozadím z ihličnanov a vždyzelených drevín. Tento nenáročný a pomaly rastúci ker rastie výborne na slnku aj v polotieni, zato horšie znáša sucho. Ideálna je preň primerane vlhká pôda. Občasný radikálny rez podporí tvorbu mladých konárov. A nezabudnite ho vysadiť tak, aby ste ho v zime videli aj z okien domu.

Detail:


Február v záhrade

78643

Rastliny a kamene

Pri tvorbe vlastnej záhrady môžete využiť rozličné netradičné prvky a objaviť zaujímavé kombinácie. Skúšali ste napríklad vysypať záhon jednofarebnými kameňmi? Súvislé kamenné plochy môžete prerušiť rastlinným druhom, napríklad takým, ktorý má farebné listy. Výsledok vás iste prekvapí.


Február v záhrade

78644

Interiér:
Čo kvitne počas zimy v bytoch

Napriek tomu, že práve teraz vonku vládnu najchladnejšie dni roka, v byte to môže farbami len tak hýriť. Práve totiž kvitne niekoľko zaujímavých rastlinných druhov. Do klasických interiérov si môžete vybrať kamélie (Camellia japonica), cyklámeny (Cyclamen persicum) alebo zornice (Hippeastrum), do modernejších zasa begónie (Begonia), azalky (Rhododendron simsii), lachenálie (Lachenalia), kalanchoy (Kalanchoë bossfeldiana), prvosienky (Primula) či rozličné druhy orchideí. Nezabudnite týmto rastlinám poskytnúť dostatok svetla a cyklámenom, azalkám, kaméliám a prvosienkam aj chladnejšiu miestnosť a dostatočnú zálievku. Farbu črepníka je ideálne zosúladiť s farbou kvetov danej rastliny.


Február v záhrade

78645

Balkóny a terasy:
Vymeňte staré črepníky za nové

Zimné obdobie je vhodný čas na plánovanie. Už teraz sa môžete rozhodnúť, aké kvety budete v prichádzajúcej sezóne pestovať, a takisto môžete porozmýšľať aj nad kúpou nových a zaujímavejších črepníkov, napríklad terakotových, ktoré sú vhodné na pôvodné aj modernejšie balkóny a terasy. Ak sú mrazuvzdorné, nemusíte ich potom na zimu schovávať, ale využiť napríklad pri výrobe zaujímavých dekorácií (poslúžia ako vázy pre farebné prútie a vetvičky ihličnanov). Okrem toho si zaobstarajte aj osivá letničiek, veď mnohé z nich už budete onedlho vysádzať. Muškátom a fuksiám, ktoré sa ukrývajú v pivnici, môžete postupne zvyšovať zálievku.


Február v záhrade

78646

Floristika:
Znovuobjavené klinčeky

Stará dobrá klasika, tak možno nazvať klinčeky, ktoré poprední svetoví floristi čoraz častejšie používajú pri aranžovaní. Nové nápady sú koncipované tak, aby nesklamali ani obyvateľa moderného bytu. Zásada číslo jeden je kúpiť niekoľko rôznofarebných klinčekov a nekombinovať ich s inými kvetmi. Keď kvety k sebe pritisnete, vytvoríte pestrofarebné vankúšiky. Potom podľa potreby zastrihnite stonky a kytičky dajte do vázy s vodou. Zo stoniek však odstráňte všetky listy a urobte cez ne hlboké zárezy ostrým nožom. Vodu vo váze by ste mali vymieňať každý deň.

Knižný tip:


Február v záhrade

78647

Robert Markley – Živé ploty

Vedeli ste, že už Rimania holdovali živým plotom? Angličania z nich robia doslova obdivuhodné umelecké diela. Živé ploty nielenže chránia pred nežiaducimi pohľadmi, ale aj delia priestor. O tom, koľko ďalších funkcií plnia, sa môžete dočítať v tejto 95-stranovej publikácii. Dozviete sa, ako správne založiť živý plot, aké rastliny sú vhodné, a taktiež čo-to o jeho strihaní a tvarovaní. Publikáciu, ktorú dopĺňa množstvo inšpiratívnych fotografií, vydalo v roku 2005 vydavateľstvo Rebo Productions CZ. Jej cena je 199 Sk.


Február v záhrade

78641

Záhrada:
Zakrpatené ihličnany

Ak ste milovníkmi ihličnanov, ale nemáte vo svojej záhrade na ne dostatok miesta, tak potom sa pokúste zaobstarať si niektorý zo zakrpatených druhov či kultivarov. Tie nenarastú do závratných rozmerov, často sú veľmi pekné, vyznačujú sa kompaktným rastom a hustým a pekne vyfarbeným ihličím. Pestovať ich môžete dokonca v predzáhradke, skalke alebo vo vegetačných nádobách. Medzi najkrajšie druhy patria jedľovce (Tsuga canadensis „Jedeloh“), vybraté druhy jedlí (Abies balsamea „Nana“), smrekov (Picea pungens „Nidiformis“, Picea abies „Echiniformis“, Picea abies „Pumila Glauca“), cypruštekov (Chamaecyparis obtusa „Nana Gracilis“) alebo tují (Thuja occidentalis „Globosa“).

Kategória: Záhradná technika
Tagy: februar záhrada
Zdieľať článok

Diskusia