Zdroj: Mountfield

Príprava dreva na zimu? Je čas začať

19. 10. 2022 Zdieľať

Spracovanie a príprava palivového dreva je v súčasnosti veľmi aktuálnou témou. Niektorým to môže trvať týždne, iní to zvládnu za jedno popoludnie. Záleží na tom, čo používate na palivové drevo.

Najbežnejším a najobľúbenejším nástrojom na túto činnosť je benzínová, elektrická alebo akumulátorová reťazová píla.

Prvá benzínová píla bola skonštruovaná v Nemecku v roku 1927. Vážil 58 kg a obsluhovali ho dvaja muži. Prvá konvenčná benzínová píla obsluhovaná jedným mužom bola predstavená v roku 1950. Za viac ako 70 rokov prešli tieto stroje neuveriteľným vývojom. Hmotnosť sa rapídne znížila, výkon sa mnohonásobne zvýšil a zaviedli sa rôzne technické prvky, ako napríklad antivibračný systém (prvý v roku 1964), reťazová brzda (1972), automatická reťazová brzda (1982), katalyzátor (1989) a ľahší štart vďaka pomocnej pružine (1991). Do segmentu reťazových píl neustále prenikajú najnovšie technológie, čo prináša dlhšiu životnosť stroja, vyšší výkon a komfort pri práci.

Čo konkrétne za tým stojí?

Pre dlhšiu životnosť: napr. tlakovo liaty valec motora s diamantom opracovanými a poniklovanými stenami, kľuková skriňa a kľukový hriadeľ z horčíkovej zliatiny, trojsegmentová spojka, kovaný kľukový hriadeľ, špičkový japonský karburátor Walbro, dva piestne krúžky pre lepšie tesnenie a funkciu stierača a mnoho ďalšieho. 

Pre vyšší komfort: sofistikovaný antivibračný systém na zníženie úrovne vibrácií (tvorený sústavou pružín a silentblokov), dokonalá ergonómia a perfektné vyváženie, jednoduché štarty vďaka dekompresnému ventilu alebo poloautomatickému sytiču, dvojitá zubová opierka, kované špeciálne karbidové lišty s vymeniteľným vrchom, priehľadná palivová nádrž, prepínanie na letnú a zimnú prevádzku atď. Záleží na každom jednotlivcovi, aké má požiadavky na pílu a aké funkcie chce. „Tí, ktorí pílu používajú často a spracovávajú veľké množstvo dreva, pretože je hlavným zdrojom tepla v ich domácnosti, by si mali vybrať vyššie modely s výkonom motora 2,5 kW a reznou lištou nad 40 cm. S takouto pílou môžete smelo vyraziť do lesa,“ hovorí Lukáš Bejlovec, odborník na motorové píly zo spoločnosti Mountfield. „Ak pílite drevo hlavne na záhrade, odporúčam vám pílu z kategórie poľnohospodárskych strojov. Sú výkonné, ľahšie a dokonale sa hodia pre príležitostných používateľov. Dokážu rozrezať drevo na polená a sú ideálne na odkôrnenie. Môžete ich použiť v záhrade, v sade, na farmách alebo aj v stavebníctve. Ich využitie je naozaj veľmi široké,” hovorí Lukáš Bejlovec.

Honeyview_20191024-IMG_7905_eRGB

Elektrická píla Patriot 240 PS. Zdroj: Mountfield

Oceníte aj nenáročnosť elektrických píl na údržbu. Musíte len sledovať hladinu oleja a kontrolovať, či je reťaz správne nabrúsená. Ďalším bonusom je, že napínanie a výmena reťaze je jednoduchá bez použitia náradia. Na trhu sú aj modely so zabudovaným systémom ostrenia reťaze s názvom Powersharp. Stačí pílu naštartovať, stlačiť páčku a reťaz je naostrená za niekoľko sekúnd.

AKU technika ide na batériu

Nechcete sa pri práci na záhrade zaoberať drahým benzínom a otravným káblom? Už vás nebaví začínať s káblom a hľadať elektrickú zásuvku? Potom by ste mali upriamiť svoju pozornosť na technológiu ACU, trend doby! V segmente motorových píl je už v plnom prúde. Technológia AKU funguje na modernej lítium-iónovej batérii a jej najväčšou výhodou je, že môžete použiť 1 batériu pre všetky stroje daného výkonového rozsahu. Môžete ho ľahko a rýchlo prepnúť z jedného stroja na druhý, napríklad z píly na kosačku, a pokračovať v práci. Technológia AKU je tichá, ekologická, úsporná a nenáročná na údržbu. Má dlhú životnosť (až 180 minút na jedno nabitie) a vďaka sériovej výrobe je už cenovo dostupný pre každého.

AKU píla Greenworks GD60CS40 60V

AKU píla Greenworks GD60CS40 60V. Zdroj: Mountfield

Medzi absolútnu špičku v tomto segmente patria stroje renomovanej značky Greenworks s ročnou produkciou viac ako 15 miliónov strojov. Reťazové píly tejto značky sú k dispozícii v 3 výkonových radoch: 60 V, 40 V a 24 V. Pre každú pílu je na výber niekoľko typov batérií, ktorých kapacita ovplyvňuje výdrž stroja. „Najmä v prípade píly by som odporúčal vybrať akumulátor s vyššou kapacitou, aby ste mali určitú rezervu energie. Ide o stroj, ktorý pracuje pri extrémne vysokých rýchlostiach a spotreba energie je logicky vyššia,” hovorí Karel Hromada, odborník na technológiu AKU. „Pri pílení však budete príjemne prekvapení, pretože dnešné AKU píly už majú výkon a dynamiku benzínových strojov,” dodáva Hromada. Aj pri súčasných cenách elektriny vás dobitie vybitej batérie do plného stavu bude stáť len niekoľko korún. Takže naozaj šetríte peniaze.

Konáre drví na malé kúsky

Máte v záhrade hromadu konárov a neviete, kam s nimi? Stačí použiť drvič alebo štiepkovač. Drviče ich rozsekajú na malé kúsky, ktoré môžete použiť ako kompostovací alebo mulčovací materiál. Ľahko si poradia s kôrou, konármi kríkov a stromov a iným záhradným odpadom. Štiepkovače potom rozsekajú konáre na trochu väčšie kusy, drevnú štiepku, ktorú môžete použiť na kúrenie v krbových kachliach. Na prvý pohľad ich od seba takmer nerozoznáte, hlavný rozdiel je vo vnútri.

Žena s drvičom v záhrade

Drvič Patriot PC 2800. Zdroj: Mountfield

Drviče sú vybavené nožmi z prvotriednej ocele, ktoré rozsekajú konáre na jemné drviny. Štiepkovače potom pomocou rezacieho kotúča (tiež vyrobeného z ocele) spracujú konáre na o niečo väčšie štiepky dlhé 2,5 – 5 cm. Drviče aj štiepkovače dokážu spracovať konáre s priemerom do 45 mm. Obsluha oboch strojov je veľmi jednoduchá a vďaka kolieskam je ich premiestňovanie veľmi jednoduché. Môžete si vybrať medzi elektrickými a benzínovými modelmi.

Metrové klady? Pre štiepačku hračka!

Máte objednaný kamión guľatiny a čakáte na jej štiepkovanie? Aj s dobrou sekerou je to nekonečná práca. Samozrejme, na tento druh práce je lepšie mať elektrickú štiepačku. Pre kratšie polená s menším priemerom si môžete vybrať horizontálny stroj. Je ideálny pre tých, ktorí potrebujú rozdeliť menšie množstvo paliva do krbu alebo kachlí.

Štiepačka Patriot 8t v záhrade.

Štiepačka Patriot 8t. Zdroj: Mountfield

Ak však kúrite v kotli a na zimu si priveziete obrovskú hromadu polien, bez rozmýšľania si kúpte vertikálnu štiepačku. S takýmto strojom môžete bez námahy štiepať polená s priemerom až 45 cm. Modely Patriot s hydraulickým tlakom do 14 ton sa osvedčili ako robustné, spoľahlivé a predovšetkým jednoduché na obsluhu. Za jedno popoludnie môžete naštiepať zásoby na celú zimu.

Viac na www.mountfield.sk

Zdroj: PR článok Mountfield a.s.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: AKU technika drevo kúrenie október v záhrade píla štiepkovač záhradné náradie
Zdieľať článok