Zdroj: Pumpa

Viete, aké čerpadlo vybrať pre malý alebo stredne veľký bazén?

28. 04. 2023 Zdieľať

Podľahli ste boomu domácich bazénov, ktorý Slovákov opantal s príchodom pandémie, alebo jeho kúpu ešte len zvažujete? S prevádzkou bazéna je spojená aj nutnosť filtrácie vody a k tomu je potrebné bazénové čerpadlo, ktoré zaisťuje obeh a prečerpávanie vody. Či už potrebujete čerpadlo vymeniť za nové alebo si ho práve prvýkrát v živote kupujete, poradíme, na čo sa pri jeho výbere zamerať.

Čoraz viac Slovákov túži mať na svojej záhrade bazén. Rôzne nafukovacie a nadzemné typy bazénov postupne nahrádzajú zapustené, ktoré síce vyžadujú väčšie počiatočné investície, ale ponúkajú výrazne vyššiu životnosť a komfort. Zastrešenie a ohrev vody solárnymi panelmi alebo tepelným čerpadlom dokážu predĺžiť prevádzkovú dobu bazéna od začiatku apríla až do konca októbra. Žiadny väčší bazén sa však nezaobíde bez bazénového čerpadla.

Cirkulácia a filtrácia vody

Kvalitné bazénové čerpadlo zabezpečue dostatočnú cirkuláciu vody v bazéne a jej prietok filtračnou nádobou s filtračným médiom. Bazénové čerpadlá majú zabudovaný predfilter na zachytenie lístia, vlasov a iných nečistôt, ktoré by ho v prípade nasatia mohli poškodiť. Mali by byť zhotovené z kvalitných plastov odolných voči korózii a poškodeniu pieskom a ich motor musí byť izolovaný od čerpanej vody.

Bazénové čerpadlo

Schéma bazénového čerpadla Zdroj: Pumpa

Voľbu bazénového čerpadla preto nie je dobré podceňovať. „Predovšetkým je potrebné brať do úvahy veľkosť bazéna, pre ktorý čerpadlo kupujeme a od toho sa odvíjajúci potrebný prietok čerpadla. To by malo prefiltrovať objem vody v bazéne najmenej raz za 5 hodín. Nezabúdajte na to pri plánovaní nového bazéna ani pri výmene dosluhujúceho, či zle fungujúceho bazénového čerpadla,“ radí Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa na predaj, servis a montáž čerpadiel, čerpacích systémov, vodární a nádrží špecializuje už od roku 1991.

Kľúčové kritériá – výtlak, prietok a teplota

Pri výbere čerpadla by ste okrem prietoku mali venovať pozornosť  aj výtlaku čerpadla. Odpor potrubia a filtra za čerpadlom je dôležitým kritériom výberu. V prípade bežnej technológie umiestnenej v blízkosti bazéna a zodpovedajúceho pieskového filtra je možné počítať s výtlačnou výškou do 6 metrov. Pri väčších bazénoch odporúčame konzultovať výtlačnú výšku sústavy s dodávateľom kompletnej technológie. Ďalším z parametrov je maximálna teplota čerpanej kvapaliny. Štandardne sú čerpadlá konštruované pre teplotu vody do 35 °C, do víriviek však vyberajte čerpadlá schopné čerpať vodu s teplotou až 60 °C.

Bazénové čerpadlo LEO XKP

Bazénové čerpadlo LEO XKP Zdroj: Pumpa, a.s.

„Našim zákazníkom ponúkame široký výber čerpadiel pre sladkú vodu, ktorá je vhodná do bazénov všetkých veľkostí. Máme však aj riešenia pre slanú vodu a vírivky,“ hovorí Martin Křapa a dodáva: „Skvelý pomer cena/výkon pre slanú aj sladkú vodu ponúka napríklad bazénové čerpadlo Leo XKP. Má prietok takmer 283 litrov za minútu, teda bezmála 17 kubíkov za hodinu , vďaka tomu je vhodné pre menšie a stredne veľké bazény.“

Zdroj: PR článok Pumpa

Kategória: Záhradná technika
Tagy: bazén bazénové čerpadlá
Zdieľať článok
Zamilovali ste sa do mini orchideí? S týmito tipmi budú kvitnúť celé rokyZáhrada

Zamilovali ste sa do mini orchideí? S týmito tipmi budú kvitnúť celé roky

Klasika, návrat do socializmu aj neobvyklá monstera: 3 popínavky do interiéru, ktoré vás rozhodne zaujmúZáhrada

Klasika, návrat do socializmu aj neobvyklá monstera: 3 popínavky do interiéru, ktoré vás rozhodne zaujmú

Čo robiť, keď starší plamienok (clematis) málo kvitne?Záhrada

Čo robiť, keď starší plamienok (clematis) málo kvitne?

Čo robiť, keď ste našli v záhrade májku? Môže vám skutočne ublížiť, alebo je šíriaci sa strach neopodstatnený?Urob si sám

Čo robiť, keď ste našli v záhrade májku? Môže vám skutočne ublížiť, alebo je šíriaci sa strach neopodstatnený?