Zdroj: Matej Hakár

Členitý dom na rohovom pozemku dokonale chráni súkromie domácich

29. 11. 2021
Zdieľať

Vytvoriť dostatok súkromia na rohovom (a ešte aj nepravidelne skosenom) pozemku nie je najľahšie zadanie. Architekti Filip Marčák, Andrej Olah, Matej Kurajda našli zaujímavé riešenie, ktoré nielenže poskytuje dostatok súkromia, ale vytvára rôzne funkčné zóny – vonkajšie i vnútorné.

Pozemok, na ktorom novostavba stojí, spája dve pôvodné parcely v pokojnej lokalite v blízkosti hrádze rieky. Okolo sa nachádza zástavba rodinných domov.

Dve prízemné stavby spojené záhradou a kamenným chodníkom

Stavbu netvorí len jeden celok – hlbšie v záhrade sa nachádza záhradný domček, umiestnený v osi hlavného domu. Obe stavby spája vydláždená cestička. Zdroj: Matej Hakár

Z požiadaviek budúcich obyvateľov domu vyplynula jednopodlažná forma novostavby, ktorá vďaka členitosti poskytuje pre každého obyvateľa dostatok súkromia a možnosť tráviť voľný čas podľa vlastných predstáv. Samozrejme, nechýba spoločenská zóna, kde sa rodina stretáva.

Prečítajte si tiež
Severská elegancia a vidiecky šarm: Jednopodlažný dom na Spiši vo vlastnej réžii

Dva vstupy, jasné členenie

Na prvý pohľad nenápadný biely jednopodlažný dom je ukrytý za gabiónový plot. Má dva vstupy – z jednej ulice je vstup pre peších, z druhej pre automobily, kde je hneď garáž pre štyri autá. Stavba je z oboch strán odsadená od cesty priestorom s vysadenou zeleňou. Keď vojdete vchodom pre peších, všimnete si jednoznačné členenie dispozície na dennú/spoločenskú a nočnú/súkromnú zónu.

Jednopodlažná vila s presklením a bazénom

Terasa obklopuje aj tri spálne orientované do súkromia pozemku. Na ňu nadväzuje vydláždený priestor s vonkajším bazénom a miestom pre ležadlá. Zdroj: Matej Hakár

Po pravej strane sa nachádza veľký otvorený priestor, ktorý zahŕňa kuchyňu, jedáleň a obývačku. Naň nadväzuje z troch strán chránené vonkajšie sedenie vo vyrezanej časti pôdorysu. Na ľavej strane sa nachádzajú spálne, kúpeľne, technické zázemie, domáca telocvičňa až nakoniec samotná garáž. V druhom výklenku, ktorý architekti „vyhryzli“ z pôdorysu na opačnej strane domu ako vonkajšie sedenie, je posadený strom.

Jednopodlažná vila s presklením a bazénom

Stavba nielenže poskytuje dostatok súkromia, ale vytvára rôzne funkčné zóny – vonkajšie i vnútorné. Zdroj: Matej Hakár

Bazén aj „záhradný domček“

Terasa obklopuje aj tri spálne orientované do súkromia pozemku. Na ňu nadväzuje vydláždený priestor s vonkajším bazénom a miestom pre ležadlá. Stavbu netvorí len jeden celok – hlbšie v záhrade sa nachádza záhradný domček, umiestnený v osi hlavného domu.

Prečítajte si tiež
Praktické riešenie jednopodlažného domu: Izby napojili na centrálnu os

Obe stavby spája vydláždená cestička. Záhradný domček však nie je len chatka na náradie, ako by sme si mohli predstavovať. Je to skôr minidom v záhrade. Má tri miestnosti a vlastnú kúpeľňu. Jedna časť slúži ako spoločenská miestnosť, druhá ako hosťovská izba a v treťom priestore je sklad.

Jednopodlažná vila s bazénom

Architekti nechávajú vyznieť samotnú štruktúru domu a hru svetla na čistých plochách. Zdroj: Matej Hakár

Čo hovoria o projekte architekti?

„Vytvorili sme členitý dom s kompaktnou strechou, ktorá v rôznej miere prekrýva átria. Na niektorých miestach sme ju zámerne vypustili. Vďaka svetlíkom sa nám podarilo do domu dostať prirodzené svetlo a vytvoriť tak ďalší dynamicky sa meniaci element.

Prízemná vila za kamenným a gabiónovým plotom

Na prvý pohľad nenápadný biely jednopodlažný dom je ukrytý za gabiónový plot. Zdroj: Matej Hakár

Stavba má rôzne zákutia a atmosféry, niekde sa viac otvára, inde sa zase introvertne uzatvára. Pracujeme s jednoduchou materialitou, nechávame vyznieť samotnú štruktúru domu a hru svetla na čistých plochách,“ opisujú výsledok práce architekti z ateliéru Grau Architects.

Prečítajte si tiež
Na prvý pohľad nenápadný jednopodlažný dom ukrýva viacero prekvapení

HOUSE Y

architektonický ateliér: Grau Architects

autori: Filip Marčák, Andrej Olah, Matej Kurajda

lokalita: Česká republika

realizácia: 2020

plocha: 420 m2

Sabína Zavarská

Foto: Matej Hakár

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium bazén drevené obklady jednopodlažné domy moderná architektúra otvorený priestor presklené fasády vily
Zdieľať článok

Diskusia