Ako a podľa čoho si vybrať záhradný bazén?
Kedysi bol záhradný bazén výsadou tých najbohatších. Dnes, vďaka moderným technológiám a materiálom, sú bazény podstatne cenovo dostupnejšie.
Existuje niekoľko základných typov – zapustený, čiastočne zapustený bazén, nadzemný bazén. V obľube sú aj bazény do malých záhrad. Aký druh bazéna a podľa čoho si vybrať?
Domáci bazén dnes nadobúda hodnotu zlata. V čase, keď je riskantné ísť na dovolenku do zahraničia – ideálne riešenie na voľné dni a víkendy. Bez nadsadenia sa dá nazvať investíciou do rodinnej pohody. Existuje mnoho alternatív, ako si takýto relax zabezpečíte. Nepotrebujete desiatky tisíc, ani priestrannú záhradu.
Ako si vybrať záhradný bazén ideálny pre vás
V prvom rade si urobte jasnú predstavu o tom, koľko chcete a môžete investovať. Nezabúdajte, že okrem samotného bazéna treba myslieť na filtráciu vody, čerpadlo, udržiavanie čistoty. Existujú tri základné typy záhradných bazénov.
Bazén zapustený do zeme
Zapustený bazén sa hovorovo nazýva aj vykopaný bazén. Spravidla ponúka bezkonkurenčný komfort. Je charakteristický vysokou odolnosťou. Do zeme zapustené bazény majú tú výhodu, že sa perfektne integrujú do záhrady – esteticky, ale aj technicky. Kvôli tomu, že sú takmer celé v zemi, sú stabilné, majú masívnu a odolnú inštaláciou.
Je to ideálne riešenie, ak chcete mať bazén väčších rozmerov. Zapustený bazén na pozemku výrazne zvýši aj hodnotu vašej nehnuteľnosti. Z tohto typu sa dá zastrešením (a vyhrievaním) vytvoriť celoročný bazén.
Čiastočne zapustený bazén
Aj tieto bazény sú zvyčajne robustné, oceníte aj ich estetickú stránku. Ako hovorí názov samotný, časť bazéna je zapustená do zeme, časť vytŕča nad terén.
Čiastočne zapustený bazén je vhodným riešením do náročnejších lokalít, kde dominujú svahy. Pokiaľ ide o finančnú náročnosť, zaplatíte zaň približne rovnako ako za zapustený bazén.
Nadzemný bazén
Najlacnejšia alternatíva záhradných bazénov. Postavíte ho bez zásahu do svojej záhrady či pozemku, dá sa tiež prevážať. Je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú dočasný bazén a bez toho, aby narušili vzhľad svojej záhrady alebo dvora. Kvôli množstvu tvarov a rozmerov je vhodný aj ako bazén do malých záhrad – stačí si správne vybrať.
Veľkosť bazéna
Existuje celá škála veľkostí a tvarov bazénov. Dôkladne si ich premyslite, podľa toho, na čo má bazén prioritne slúžiť – či len na relaxačné čľapkanie, pre malé deti alebo i na plávanie a cvičenie vo vode. Ak chcete trénovať plávanie alebo športovo plávať, potrebujete, aby váš bazén mal dostatočnú dĺžku alebo protiprúd. Ak chcete predovšetkým bazén na relaxáciu a ochladenie, stačí aj menší. Samozrejme, výber závisí aj od sumy, ktorú ste pripravení investovať.
Za bazén štandardnej veľkosti považujeme bazén s plochou okolo 32 m². Bazén, ktorý má menej ako 10 m² je mini bazén. Tradičný bazén na športové plávanie má dĺžku aspoň 10 metrov. Nezabúdajte na to, že aj hĺbka bazéna súvisí s účelom, na aký bazén chcete mať. Absolútnym architektonickým skvostom je „nekonečný bazén“.
Tvar bazéna
Nielen rozmery bazénov sú rôzne. Ešte rozmanitejšia je paleta ich tvarov. Po výbere typu zvoľte tvar, ktorý spĺňa vaše estetické i praktické predpoklady. Taký, ktorý sa najlepšie integruje do vašej záhrady a ponúka všetko, čo od neho očakávate.
Najobľúbenejšie druhy bazénov
- Oválny bazén: ľahko a harmonicky sa integruje do prostredia, umožňuje plávať na dĺžku, zároveň je v bazéne dobrá cirkulácia vody. Tento typ bazéna je vhodný aj pre športovcov.
- Bazén v tvare fazule: predstavuje viac-zónové riešenie, môžete si ho rozdeliť na priestor pre deti a priestor pre rodičov. V záhrade pôsobí vďaka oblinám veľmi esteticky.
- Obdĺžnikový bazén je klasikou, ktorú nikdy nič neprekoná: štýlový a nadčasový, vracia sa do minimalistických exteriérov.
- Bazén atypického tvaru: aktuálne sú obľúbené aj bazény atypického tvaru, ktorý je prispôsobený pozemku a jeho terénu. Preto ide najčastejšie o bazény úplne alebo čiastočne zapustené.
Starostlivosť o bazén a vodu
Výber bazéna nie je všetko. Nezabúdajte na údržbu, ktorá je nevyhnutná na to, aby ste mali vždy v bazéne čistú vodu a aby aj steny bazéna boli hygienické. Až 80 percent starostlivosti o bazén spočíva v správnej voľbe filtračného systému, 20 percent dokážu urobiť kvalitné výrobky na ošetrenie vody a bazéna. Filtrovanie vody a jej údržbu ovplyvňuje spôsob filtrácie a filtračný materiál.
K najobľúbenejším patrí:
– piesková filtrácia,
– mechanická filtračná vložka,
– vrecková filtrácia,
– filtrácia kremelinou,
– sklenená filtrácia.
Náš tip: Pokiaľ ide o filtračnú techniku a prípravky na čistenie vody i ošetrovanie bazéna, nechajte si poradiť od odborníkov konkrétneho výrobcu bazéna. Ten najlepšie vie, ktoré prípravky majú efekt a ktoré sú len zbytočnou reklamou a snahou vylákať z užívateľa peniaze navyše.
Doplnky k bazénu
Okrem nevyhnutných komponentov, ktoré potrebujete pre technické fungovanie bazéna a udržiavanie hygieny v ňom, si bazén môžeme spríjemniť mnohými doplnkami. Niektoré sú viac praktické a menej estetické, iné práve naopak. Patria sem: tepelné čerpadlá, prístrešky, kryty bazénov, ktoré predĺžia sezónu kúpania, alarmy. Dnes dokonca už existujú aj bazénové roboty a automatické zariadenia na úpravu vody, napríklad slané elektrolyzéry.
Sabína Zavarská
Foto: istock