Zdroj: Shutterstock

10 spôsobov, ako sa osviežiť v záhrade

29. 04. 2022 Zdieľať

Pre niekoho je relaxom pokojná hladina jazera, iného upokojí šum vodopádu, no a niekto si dokonalý oddych nevie predstaviť bez ponorenia hlavy pod hladinu.

Napájadlo pre operence

Patríte k milovníkom vtáčieho spevu? Malé spevavce počas horúcich dní ocenia vtáčie kúpalisko, fontánku či iné napájadlo. Nájdite mu miesto v pokojnejšej časti záhrady, najlepšie v blízkosti stromov s hustým lístím, aby sa vtáčiky cítili bezpečne. Misa s vodou by mala byť v polotieni, aby sa voda rýchlo neprehriala. Neumiestňujte vtáčí kúpeľ priamo pod konáre stromov, padajúce listy a vtáčí trus by vodu rýchlo znečistili. Napájadlo pevne ukotvite, aby sa nemohlo prevrátiť.

napajadlo pre vtactvo

Fontána pre relax

Jemne bublajúca voda pôsobí na naše zmysly veľmi upokojujúco. Malú záhradnú fontánku oceníte na terase alebo aj na balkóne. Často vídať žriedlové kamene a v poslednom čase sa v moderných záhradách čoraz viac objavujú jednoduché cortenové misy. Fontánku z takejto nádoby si môžete vyrobiť aj sami. Stačí upraviť misu prevŕtaním a v spojení s podzemným rezervoárom a čerpadlom ju nechať vodou prepĺňať zvnútra od dna – voda potom mierne preteká cez okraje nádoby a vracia sa späť do rezervoáru.

Fontánka v záhrade

Zdroj: Richard Rauso

Nádoba s rastlinami

Na vytvorenie dekoratívneho jazierka sa dá použiť veľký kvetináč, sud od vína, vanička alebo starý hrniec. Stačí vám fólia, ktorá zabráni unikaniu vody, zemina alebo štrk s kameňmi. O čistotu vody sa väčšinou rastliny postarajú samy – len čo začnú z vody odoberať svojimi koreňmi živiny, voda by mala zostať čistá. Keďže ide o stojatú vodu, problém môžu predstavovať larvy komárov. Na ich likvidáciu sa však dajú použiť ekologické prípravky, ktoré neuškodia vode ani rastlinám.

Veľké nádoby v záhrade

Zdroj: ANTHONY PAUL

NÁŠ TIP

Ak použijete malé vodné čerpadlo, ktoré zabezpečí cirkulovanie vody, s komármi nebudete mať žiadne starosti.

Hučiaci vodopád

Láka vás oživiť záhradu poriadnym vodopádom? Padajúca voda je jedným zo spôsobov, ako maskovať hluk z okolia, napríklad od rušných susedov či blízkej cesty. Okrem akustických výhod môže mať vodopád aj mnoho podôb. Od prírodne vyzerajúcich prvkov dotvárajúcich jazierka až po strohé oceľové či betónové riešenia v minimalistickom dizajne. Vodopád môže byť umiestnený tak, aby naň bolo vidieť priamo z domu, ale aj v záhradnom zákutí, kam si radi chodíte oddýchnuť. Vždy treba počítať s priestorom na posedenie, ktoré oceníte predovšetkým v sparných letných dňoch. Na jeho správne fungovanie potrebujete prívod elektrickej energie, čerpadlo a filter na zachytávanie nečistôt.

Vodopád v záhrade

Zdroj: Ateliér FLERA

Vodný kanálik

Poznáte ten pocit, keď si v sparnom lete namočíte nohy do studenej vody? Úzky kanálik osviežujúcej vody možno vybudovať v akejkoľvek záhrade bez ohľadu na jej štýl či veľkosť. Môže byť navrhnutý ako stojatý alebo tečúci, obohatený kaskádami či fontánou na konci. Úzke potôčiky sú plné pohybu a svetelných odrazov, spájajú alebo presúvajú vodu z jedného prvku do druhého, vytvárajú systém vzorov, ktoré okamžite upútajú pozornosť. Zvyčajne bývajú naplnené kamienkami, v širších potôčikoch môžu byť vysadené aj rastliny. V horúcich dňoch si v nich možno ovlažiť nohy a deťom vytvoria bezpečné miesto na nekonečné letné hry a zábavu.

Terasa s malým jazierkom v záhradke

Zdroj: JENNIFER HORN

VEDELI STE?

Záhradné potôčiky sú súčasťou záhradného dizajnu už po stáročia. Nájdeme ich už v starovekých perzských záhradách, no najznámejšie sú v maurských záhradách Alhambra v Granade v Španielsku.

Okrasné jazierko

Okrasné jazierka s rastlinami, v ktorých sa kde-tu preháňajú ryby, sú veľmi obľúbené pre svoj bohatý podvodný život i rozsiahlu vodnú hladinu. Ryby prinášajú do záhrady úplne nový prvok a tešiť sa môžete aj prítomnosti vážok, čmeliakov či obojživelníkov. Hoci väčšina vodných rastlín potrebuje dostatok svetla, na priamom slnku môžu začať rýchlo vysychať. Najlepším riešením je preto umiestniť jazierko do polotieňa. Jeho veľkosť závisí od počtu a veľkosti chovaných rýb. Pre väčšie ryby počítajte s rozlohou aspoň 10 m2. Čistú vodu vám počas sezóny zaistia filtračné súpravy pozostávajúce z čerpadla, UV lampy a biologického filtra. V koi jazierkach je potrebná výkonnejšia filtračná technológia, pretože kapry ryjú dno a ich výkaly značne znečisťujú vodu.

Šťastné deti v jazierku pri japonských rybách

Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Koi kapry si možno skrotiť natoľko, že sa po čase dajú kŕmiť z ruky, čo poteší najmä rodiny s deťmi.

Záhradná sprcha

Rýchle osvieženie na počkanie ponúkne jednoduchá vonkajšia sprcha, ktorú si môžete inštalovať napríklad v odľahlom kúte záhrady. V prípade solárnej sprchy zvoľte miesto, kde slnko svieti najdlhšie. Drevené lamely pod nohami nielen pekne vyzerajú, ale na rozdiel od kameňa ani neplesnivejú a nešmýkajú sa, pretože prepúšťajú vodu. Nezabudnite premyslieť systém odvodnenia, ktorý dokáže odviesť aj väčšie množstvo vody. Jej bezproblémový odtok zaistia žľaby, ktoré sa napoja na systém kanalizácie. V prípade použitia mydla zvoľte biologicky odbúrateľné prípravky. Zruční majstri si môžu záhradnú sprchu vyrobiť aj sami. Návod, ako na to, nájdete na hornbach.sk.

Dieťa v záhradnej sprche

Zdroj: Hornbach

Bazén

Osvieženie celého tela, ale i aktívne plávanie zaistí bazén. Jeho výhodou je čistá voda a možnosť regulácie jej teploty. So solárnym systémom alebo tepelným čerpadlom si kúpaciu sezónu predĺžite na päť až sedem mesiacov v roku. Často však úplne postačí jeho prekrytie. Čistú vodu udržiava bazénová chémia s využitím chlóru. Príjemnejšou voľbou pre alergikov a astmatikov sú bazény so slanou vodou. Pri takomto bazéne treba počítať s vyššími počiatočnými nákladmi, pravidelná údržba je však oproti klasickému typu jednoduchšia, bezpečnejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. Viac vám poradia odborníci z bazenservis.sk .

Foliový bazén v záhrade

Zdroj: BAZENSERVIS

NÁŠ TIP

Pri bazénoch so slanou vodou sa na úpravu vody používa chlorid sodný. Pomocou elektrolýzy sa chemickou reakciou uvoľňuje do vody chlór – ten je však čerstvý a plynný.

Kúpacie jazierko

Jazierko pôsobí v zeleni prirodzenejšie než bazén. Počas teplých dní si v ňom môžete zaplávať, v zime, keď hladina zamrzne, zase poslúži na korčuľovanie. Jazero zostáva 100-percentne prírodné, neobsahuje žiadne chemikálie, voda je bez zápachu, bez zákalov, bez koliformných a fekálnych baktérií. Jeho minimálne rozmery v plávacej časti by mali byť
5 x 3,5 m, hĺbka aspoň 1,5 m. Zvyšok priestoru tvorí plytčina s vysadenými vodnými rastlinami. Ich úlohou je nielen skrášliť okolie, ale aj regenerovať vodu. Táto plocha zvyčajne zaberá polovicu, prípadne tretinu celej nádrže. Kúpaciu časť môžete vymurovať, čím si aj na malej ploche dokážete zabezpečiť väčšiu hĺbku. Čerpadlo nesmie byť z bezpečnostných dôvodov umiestnené v jazierku (v ktorom plávajú ľudia), takže mu treba nájsť miesto mimo neho.

Prírodné jazierko v tvare bazéna v záhrade

Zdroj: AQUAPOND

Kým niektorí ekológovia tvrdia, že kúpacie jazierko môže byť pri správnom osadení mokraďovými rastlinami v kombinácii s prírodnými štrkovými filtrami úplne samočistiace, výrobcovia a dodávatelia jazierkových technológií vravia opak – spoliehať sa iba na mokraďové rastliny a ich koreňový filter nemožno. Preto je výhodnejšie oba prístupy spojiť.

Biotop

Kúpacie biotopy sú vodné nádrže bez akýchkoľvek technológií tvorené okrasnou (pobrežnou) a kúpacou zónou rôznych tvarov. Medzi ich výhody patrí predovšetkým biologicky aktívna a chemicky neošetrená voda. Ako však udržať v záhradnom jazierku čistú vodu bez čerpadla a filtrácie? Celková plocha musí byť minimálne 50 m2, bežné sú veľkosti 80 až 150 m2. Plávacia časť by mala byť hlboká aspoň dva metre a plytká regeneračná zóna, ktorá je zarastená vegetáciou, by sa mala pozvoľna zvažovať maximálne do hĺbky štyridsiatich centimetrov. Vo vhodných lokalitách možno namiesto fólie využiť íl – jeho výhodou je, že pohlcuje nadbytočné živiny z jazierka a spätne ich potom rastlinám uvoľní.

Biotop

Zdroj: TREES

NÁŠ TIP

Stavba prírodného jazierka bez použitia technológií je pomerne náročná na znalosti aj prácu a je dobré zveriť ju do rúk odborníkom.

Užitočné technológie a praktické doplnky k bazénom a jazierkam

Jednotka BAYROL Salt Relax POWER pre bazény so slanou vodou do
170 m3 nahrádza riadiacu jednotku filtrácie – riadenie filtračného čerpadla, teploty vody, osvetlenia… (možno ju ovládať aj na diaľku cez smartfón, tablet a pod.). Za 2 643,60 € ju ponúka bazenservis.sk.

Filtračná jednotka do bazéna

Zdroj: BAZENSERVIS

Text: Katarína Paukeje

Foto: Isifa/Shutterstock, BRIGITTA KEMNER, Richard Rauso, JENNIFER HORN, Ateliér FLERA, ANTHONY PAUL, Hornbach, bazenservis.sk, AQUAPOND, TREES

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: bazén relax Solárne sprchy záhrada záhradné bazény záhradné inšpirácie záhradné jazierko
Zdieľať článok
Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriťUrob si sám

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Aké nebezpečenstvá striehnu na záhrade? Niektoré len ťažko dostať pod kontroluUrob si sám

Aké nebezpečenstvá striehnu na záhrade? Niektoré len ťažko dostať pod kontrolu

Na návšteve u čitateľky: Záhrada by mala prinášať radosť a priestor na zmysluplné trávenie časuZáhrada

Na návšteve u čitateľky: Záhrada by mala prinášať radosť a priestor na zmysluplné trávenie času

O teplú vodu v bazéne sa postará slnko: Zvoliť radšej slnečné kolektory alebo fotovoltické panely?ASB.sk

O teplú vodu v bazéne sa postará slnko: Zvoliť radšej slnečné kolektory alebo fotovoltické panely?