Zdroj: istock.com

Čím ošetriť drevo v exteriéri

24. 06. 2020
Zdieľať

Aby ste si vybrali správny náter, respektíve systém, ktorý drevu zabezpečí vhodnú ochranu, musíte si najskôr ujasniť, čo presne potrebujete a aké drevo chcete ošetriť.

Drevo, ktoré je vystavené vonkajším vplyvom, je obvykle potrebné chrániť proti biologickým škodcom, najmä hubám a drevokaznému hmyzu, a tiež proti poveternostným vplyvom, teda vode, vlhkosti a pôsobeniu UV žiarenia a vzdušného kyslíka.

Takáto ochrana sa najčastejšie zabezpečuje dvoma typmi prípravkov – prvý náter tvorí napúšťadlo, ktoré chráni proti biologickým nepriateľom, ďalší náter (lazúra, lak alebo farba) chráni pred pôsobením vody a slnka.

Existujú však aj prípravky, ktoré sa postarajú o oboje – napríklad napúšťadlo a lazúra v jednom. Dvojitú ochranu dokážu zabezpečiť aj niektoré oleje. Ponuka je naozaj široká a možností je mnoho. Podľa čoho si teda vybrať?

vonkajšia terasa

Zdroj: iStock

Výber náteru podľa dreva

Každé drevo sa správa inak – záleží na tom, či ide o mäkkú alebo tvrdú drevinu, či je drevo nové alebo staré a narušené slnkom, ako je upravený jeho povrch… Vo všetkých prípadoch je pre výber náteru dôležitá nasiakavosť.

Tvrdé drevo je hustejšie a oveľa menej nasiakavé ako mäkké drevo. Na impregnačné ošetrenie tvrdých druhov sa všeobecne odporúčajú najmä oleje, na ochranu mäkkých drevín sú zasa vhodnejšie olejové lazúry. Najmä pri exotických drevinách, ktoré bývajú mimoriadne tvrdé a husté, treba vyberať náter veľmi pozorne a zvoliť iba taký, ktorý je na ne vyložene určený.

Bežné staré neošetrené drevo, ktoré je narušené poveternostnými vplyvmi, máva zas mimoriadne nasiakavý povrch. V tomto prípadne je najvhodnejšie hĺbkové napúšťanie – impregnačné nátery totiž dobre vsiaknu do hĺbky dreva. Naopak, pri krycích náteroch, ktoré vytvárajú na povrchu vrstvu, hrozí, že sa časom odlúpnu spolu s narušenými povrchovými vrstvami dreva. Ak ich chcete použiť, musíte preto staré drevo odstrániť až po zdravý masív.

Prečítajte si tiež
Chalupu napadnutú drevokazom museli zbúrať a postaviť nanovo. Výsledok stojí za to!

Brúsené drevo má na povrchu rozstrapkané vlákna, ktoré fungujú ako knôty, preto ochotnejšie vpíja nátery (čím hrubšie je brúsenie, tým lepšie sa nátery do dreva vpíjajú). Môže sa napúšťať, ale aj chrániť nátermi, ktoré vytvoria na povrchu krycí film. Naopak, pri hobľovaní vzniká veľmi hladký povrch, ktorý vpíja nátery veľmi zle. Preto je dobré ho buď prebrúsiť, alebo uprednostniť krycí náter pred impregnačným.

Životnosť povrchovej úpravy závisí od typu náteru a od podmienok, akým je drevo vystavené – najmä od toho, ako naň svieti slnko a prší. Všeobecným pravidlom však je, že náter treba obnoviť skôr, než sa viditeľne poškodí. Ošetrenie olejom by sa malo robiť minimálne raz za sezónu, vodouriediteľné tenkovrstvové lazúry potrebujú obnoviť asi po troch až piatich rokoch, hrubovrstvové vydržia až osem rokov… Vždy sa pritom riaďte odporúčaním výrobcu na etikete.

ochrana dreva v exteriéri

Zdroj: istock.com

Výber náteru podľa miesta použitia a pravidiel obnovovania

Dôležité je aj to, kde je drevený prvok použitý – v akej miere je vystavený poveternostným vplyvom alebo mechanicky namáhaný a aká je možnosť renovovania náteru. Vo všeobecnosti totiž platí, že každý náter treba obnoviť skôr, než sa opäť viditeľne poškodí. Keďže poškodený alebo narušený náter drevo dostatočne nechráni, môže dôjsť k jeho degradácii, napúčaniu, deformáciám, praskaniu alebo napadnutiu mikroorganizmami.

Napríklad impregnáciu olejom treba obnovovať minimálne raz za rok, preto sa používa najmä na terasy, ktorých plocha je dobre dostupná, alebo na záhradný nábytok. Obnova náteru je ale celkom jednoduchá – nie je potrebné prebrúsenie, stačí naniesť novú vrstvu oleja. Ak pre vás nie je každoročné natieranie problém, pokojne teda môžete použiť olej aj na fasádu či záhradný altánok.

Naopak, hrubovrstvové lazúry majú asi najdlhšiu životnosť – asi 6 až 8 rokov, renovácia je však podstatne náročnejšia. Najskôr sa totiž musí starý náter obrúsiť, aby sa nový mohol znova ukotviť do dreva, a ak premeškáte čas obnovy, nevyhnete sa dôkladnému brúseniu.

Podobne ako lak, aj lakové lazúry vytvárajú na povrchu vrstvu, ktorá je náchylná na poškodenie pri väčšom namáhaní prvku, napríklad pri prehýbaní trámov. Preto sa odporúča používať ich iba na prvky, pri ktorých sa neočakáva zmena tvaru alebo objemu pôsobením zaťaženia či vlhkosti a ktoré sú bezproblémovo dostupné.

vonkajšia drevená terasa

Zdroj: DUNELM

Výber náteru podľa zloženia

V tomto prípade ide najmä o ekologické hľadisko. Najviac prírodným, a teda ekologicky najšetrnejším spôsobom ošetrenia dreva v exteriéri je olejovanie. Pri ostatných typoch ochranných náterov sú obvykle k dispozícii rozpúšťadlové alebo vodouriediteľné prípravky. Rozpúšťadlové náterové hmoty majú o niečo dlhšiu životnosť, do dreva prenikajú hlbšie a bývajú pružnejšie. Časom však zvyknú žltnúť a pri práci s nimi sa nevyhnete použitiu organických rozpúšťadiel.

Pre životné prostredie sú šetrnejšie nátery riediteľné vodou, ktoré neobsahujú žiadne rozpúšťadlá či iné škodlivé látky. Pri práci nezapáchajú a pri čistení štetcov či použitých nástrojov si vystačíte s vodou. Majú síce obvykle o niečo kratšiu životnosť, no ich výhodou je výborná UV stabilita (časom nežltnú).

Výber náteru podľa vzhľadu

Ide vám o prirodzený vzhľad a kresbu dreva? V tom prípade zvoľte olej alebo tenkovrstvovú lazúru, ktoré do dreva úplne vsiaknu, takže nemenia ani pocit pri dotyku. I keď ani laky a hrubovrstvové lazúry výrazne nemenia vzhľad dreva, na jeho povrchu vytvoria viditeľnú a citeľnú vrstvu. Tá však chráni drevo nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale aj pred mechanickým poškodením, navyše sa ľahko čistí – stačí handra a voda. Ak máte radi pestré farby, chcete zjednotiť rôznorodú farebnosť staršieho dreva alebo skryť fľaky po tmelení, vhodné sú zasa farebné nátery.

Rôzne druhy náterov chránia drevo rôznymi spôsobmi pred vlhkosťou a účinkami UV žiarenia, niektoré zvyšujú tvrdosť povrchu, uľahčujú čistenie či menia vzhľad dreva. Vyberať by ste si z nich mali podľa typu dreva, podmienok, akým bude vystavené, požiadaviek na údržbu, svojich predstáv o vzhľade, ale aj podľa možností obnovy náteru.

Radí Monika Linghartová

odborníčka z oddelenia farieb a lakov v projektových marketoch Hornbach

Na ochranu mäkkého dreva (napr. jedľa, smrek, borovica, lipa) v exteriéri sú najvhodnejšie lazúry. Sú silne pigmentované, transparentné a zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva. Olej je vhodný na ošetrenie tvrdých druhov dreva (buk, javor, jelša, orech, gaštan), ktoré sú vďaka nemu odolnejšie a možno ich viac zaťažiť.

Napúšťadlá

Prenikajú hlboko do dreva a chránia ho pred drevokazným hmyzom, modraním či rôznymi druhmi húb a plesní. Používajú sa ako úplne prvý náter, ktorý slúži na preventívnu ochranu suchého a zdravého dreva. Ak je drevo už napadnuté, musíte hmyz najskôr zlikvidovať na to určenými prípravkami. Plesne alebo huby treba najskôr mechanicky odstrániť a následne drevo prebrúsiť. Až potom ho môžete ošetriť napúšťadlom.

Keďže napúšťadlá nechránia pred vlhkosťou ani ultrafialovým žiarením, po tejto impregnácii by mala nasledovať ďalšia ochranná vrstva – lazúra, lak alebo farba. Vrchným náterom sa zároveň napúšťadlo zafixuje, aby sa z dreva nevymylo.

Tenkovrstvové lazúry

Stretnete sa pri nich aj s označením napúšťacie či olejové lazúry. Vsiaknu do dreva a stanú sa jeho súčasťou, nevytvárajú teda na povrchu vrstvu, ktorá by mohla popraskať alebo sa olupovať. Chránia drevo pred ultrafialovým žiarením a dodávajú mu schopnosť odpudzovať vodu, ktorá doň nevsakuje, ale steká po povrchu, para však môže uniknúť von. Zachovávajú teda prirodzenosť dreva a spoľahlivo chránia aj to, ktoré pracuje a praská.

Tenkovrstvové lazúry sa tiež ľahko obnovujú – stačí drevo očistiť a jednoducho ho znovu natrieť. Bez brúsenia či prácnej prípravy. Sú preto vhodné aj na menej vyschnuté prvky, na altánky, prístrešky či iné drevené konštrukcie. Lazúry sú v ponuke v rôznych odtieňoch, takže s nimi môžete „premeniť“ napríklad smrek na orech. V exteriéri vydržia asi dva až šesť rokov.

Hrubovrstvové lazúry

Alebo aj lakové lazúry. Vsakujú do dreva len minimálne, ale vytvoria na povrchu ochrannú vrstvu podobne ako lak. Zafarbia drevo na želaný odtieň, chránia ho pred UV žiarením, vodou aj mechanickým poškodením. Keďže vytvárajú na dreve pevný nepriedušný film, ktorý bráni prenikaniu vody a pary v oboch smeroch, používajú sa na prvky z dobre vysušeného dreva, ktoré sa neprehýbajú ani inak výrazne nemenia tvar ani rozmery (vplyvom zaťaženia alebo zmien vlhkosti) – napríklad na dvere, okenné rámy či okenice.

Uplatnia sa aj pri renováciách, kde je potrebné prekryť staršie nátery alebo čiastočne skryť nedostatky povrchu. Keďže povrch vytvorený lakovou lazúrou sa dobre čistí, hodí sa tam, kde sa drevo ľahko ušpiní – okrem okien a dverí to môže byť aj záhradný nábytok či zábradlie, tie by však mali byť chránené strechou. Hrubovrstvové lazúry určite nie sú vhodné na trámy a iné konštrukčné prvky, z ktorých by sa po čase začali olupovať. Pri vhodnom použití sú pomerne trvácne, ich obnova je ale prácnejšia a jej zanedbanie sa nevypláca.

Prečítajte si tiež
Energeticky nenáročný drevodom s ručne štiepanými šindľami

Bezfarebné laky

Dosiahnete s nimi ešte tvrdší povrch a dokonalejšie uzavretie pórov dreva ako pri lakových lazúrach. Vytvárajú tvrdú priesvitnú vrstvu odolnú proti oteru, ktorá môže byť matná, lesklá aj polomatná. Laky určené do exteriéru obvykle obsahujú aj UV absorbéry, ktoré chránia drevo pred žltnutím. Prednosťou lakov je najmä zvýšenie mechanickej odolnosti povrchu, druhou stranou tejto mince však je, že sa pri opravách ťažšie odstraňujú. Vytvárajú spoľahlivú ochrannú vrstvu – patrí sem aj známy lodný lak, ktorý je vhodný aj na nátery dreva vo vlhkom prostredí. Nevýhodou, naopak, je, že lak povrch dreva uzavrie a horšie odoláva vysokým teplotám, čo sa prejaví najmä na miestach vystavených intenzívnemu slnku. Na exponovaných plochách preto treba náter častejšie obnovovať.

Oleje

Najčastejšie je ich základom ľanový olej, ide teda o najprírodnejšiu ochranu dreva. Vysychavé oleje sa vplyvom kyslíka a ultrafialového žiarenia menia na tvrdý polymér, ktorý sa naviaže na drevené vlákna. Olej preniká hlboko do dreva, zvýrazňuje jeho kresbu a na povrchu nezanecháva žiadnu vrstvu.

drevo ošetrené vodeodpudivým náterom

Zdroj: istock.com

Drevo ošetrené olejom odpudzuje vodu, a keďže povrch ostáva priedušný, prípadná vlhkosť môže z neho unikať. Oleje sú vhodné na drevené fasády, terasy, prístrešky, záhradný nábytok, okná a okenice, dokonca aj na zvetrané drevené plochy. Môžu obsahovať aj farebné pigmenty či účinné látky na preventívnu ochranu pred riasami a hubami, do bezfarebných sa pridávajú UV absorbéry, ktoré bránia zosiveniu dreva.

Oleje vytvrdzujú povrch dreva a chránia ho pred vodou, účinkujú však len krátkodobo, preto sa musí náter obnovovať asi 1- až 2-krát ročne. Stačí ale iba pretretie bez brúsenia. Treba tiež rátať s tým, že takáto úprava je definitívna, pretože mastný povrch už nemožno lazúrovať ani lakovať.

Krycie farby

Farebný náter úplne prekryje pôvodný povrch, zvyšuje jeho mechanickú odolnosť a chráni ho proti vode aj UV žiareniu. Po naimpregnovaní dreva napúšťadlom sa zvyčajne nanáša základná farba. Jej úlohou je prekryť všetky nedostatky (po jej prebrúsení získate ideálny hladký povrch) a zlepšiť spojenie vrchného farebného náteru s podkladom.

Základné farby sa vyrábajú len v niekoľkých odtieňoch, čo však nie je podstatné, pretože na záver sa prekryjú vrchnou farbou – obvykle ide o univerzálne farby vhodné na rôzne materiály, ktoré môžu byť matné, polomatné i lesklé a podobne ako pri lazúrach si môžete vybrať medzi syntetickými a vodouriediteľnými (akrylátovými).

Krycie farby sú vhodné v podobných prípadoch ako lakové lazúry, na rozdiel od nich však ponúkajú širšiu škálu farieb a výraznejšie odtiene. Používajú sa najmä vtedy, ak chcete prekryť staršie nátery, skryť opravy tmelom či iné chybičky krásy, zjednotiť farebný odtieň dreva alebo sa vám jednoducho len žiada oživenie.

Praktický tip

Ak chcete porovnať ceny výrobkov, neporovnávajte sumy za balenie či liter, ale to, koľko vás bude stáť natretie 1 m2 v potrebnom počte vrstiev. Každý prípravok môže mať totiž inú výdatnosť a iný postup pri aplikácii.

Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: Amazonas, Dunelm, Hornbach, Chemolak, istock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: drevený nábytok lakové lazúry ošetrovanie dreva
Zdieľať článok

Diskusia