Nastal čas grilovania a opekania

26. 04. 2006
Zdieľať

Ktovie prečo človek hľadá možnosť relaxovať pri ohni. Možno preto, lebo pohľad do plameňov prebúdza v nás chuť premýšľať a zároveň akoby usmernil a spomalil tok našich myšlienok, a možno máme geneticky zakódovaný zvláštny pocit pokoja, ktorý sa paradoxne objaví v blízkosti tohto nebezpečného živlu. Ktovie prečo, ale niečo na tom ohni je...

Už aj vám večer zavoňalo od susedov a dostali ste chuť na vlastné grilované špeciality? Možností, ako sa dopracovať k záhradnému kozubu alebo grilu, je niekoľko, ale nie každý takýto príbeh sa končí happy endom. Na našom trhu je dobre známy záhradný kozub skladačka s komerčným dizajnom pre menej náročných zákazníkov, prípadne si možno vybrať z viacerých typov liatinových záhradných grilov, vhodných aj do menších priestorov. Zahraniční výrobcovia ponúkajú grily s plynovým ohrevom kameňov… Zo širokého sortimentu si každý môže vybrať podľa svojich finančných možností.

Na mieru a spoľahlivo


Nastal čas grilovania a opekania

47662

Kozub je však ideálny objekt aj na individuálne riešenie a stavbu na mieru. V záhradách rodinných domov možno vidieť „diela“ miestnych murárov a kozubárov samoukov, ktorým často chýbajú profesionálne skúsenosti v tomto odbore. Možno je to aj preto, že nie každý vie o Cechu slovenských kachliarov, ktorý sústreďuje a školí majstrov tohto remesla a jeho prívrženci sa tradičným spôsobom snažia oživiť a prinavrátiť oheň a teplo do našich príbytkov. Okrem toho získavajú remeselníci – kozubári kachliari každodennou prácou potrebné skúsenosti a poskytujú záruku na kvalitu a funkčnosť realizovaného diela. Jednou z kategórií tohto remesla sú záhradné kozuby, o ktoré je v súčasnosti čoraz väčší záujem. Jednoznačne možno potvrdiť, že najväčšou zárukou bezproblémového fungovania záhradného kozuba je kvalitná práca profesionálnej firmy, ktorá má v danej problematike dlhoročné skúsenosti a prax. Tak ako to je vo všetkých oblastiach stavebníctva. Tieto spoločnosti ovládajú aj najmodernejšiu technológiu stavby záhradných kozubov zabezpečujúcich bezdechtovú úpravu jedál.

O stavaní a pečení

Kozuby ako architektonicko-výtvarné dielo môžu tvoriť stavebný komplex so zabudovanými technickými vymoženosťami, ako sú umývadlo, chladnička či umývačka riadu s vlastnou elektrickou rozvodňou na komplexné osvetlenie a ovládanie techniky. Súčasťou týchto diel sú kozub, sporák, udiareň, kuchyňa, pec na pečenie prasaťa, chleba či pizze. Jedným z najstarších spôsobov pečenia chleba a mäsa je využitie hlinených klenbových pecí, ktoré sa vykúrili drevom priamo v peci päť až šesť hodín, potom sa vymietol popol a do takto vyhriatej pece sa vsádzal chlieb, husi, prípadne prasa. Mäso sa ukladalo do hlinených pekáčov a podlialo sa vodou. Princíp pečenia spočíval v tom, že mäso sa vložilo do pece, kde bola spočiatku najvyššia teplota, aby sa uzatvorili v mäse póry, tekutiny z neho sa tak nemohli odpariť a ostalo šťavnaté a chutné s jemne chrumkavým povrchom. Potom sa teplota znižovala, aby sa mäso nespálilo.


Nastal čas grilovania a opekania

47661

Tento prastarý spôsob pečenia sa dodnes považuje za neprekonaný a okrem toho pri podobnej úprave jedla nevznikali v ňom dechtové zložky. Pred štyrmi rokmi na Slovensku vyvinuli zatiaľ najdokonalejší systém klasického grilovania mäsa, ktorý v podstate vychádza z tradičného spôsobu naakumulovania pece s tým, že mäso sa pečie nad pekáčom v priestore, kde ho netreba otáčať, plamene prechádzajú bočnými štrbinami zvnútra pece, takže mäso nie je chuťovo ochudobnené o vône ohňa a takisto nie je suché ako v elektrických a plynových rúrach. Navyše možno počas pečenia teplotu zvyšovať a znižovať. Celý tento cyklus sa dá sledovať na teplomere, ktorý je zabudovaný v peci. Spôsob úpravy je bezdechtový, teplotu možno udržiavať nonstop. Naopak najmenej zdravý spôsob grilovania mäsa je pečenie priamo nad pahrebou z dreveného uhlia. Odkvapkávajúca šťava, ktorá steká z mäsa, sa v žeravom uhlí okamžite mení na čierne obláčiky dymu, obsahuje vysoké percento dechtov a okrem toho svojou horkastou chuťou negatívne ovplyvňuje kvalitu pečeného produktu.

Príjemný relax a dobrú chuť!

Ľudia asi vždy budú prahnúť po pohľade do ohňa a gastronomických špecialitách, ktoré majú a navždy si zachovajú svoju chuť a vôňu rustikálnej úpravy jedla. Nikdy nie je hanba opýtať sa či dať si poradiť, ak sa v tejto oblasti necítite dostatočne doma. Aby vám nerušený relax a gurmánske zážitky neznepríjemnila nečakaná porucha na kozube, lepšie je tomu predísť. Napríklad aj tak, že sa obrátite na cech, kde sa v tom vyznajú.





Prečo vznikla organizácia „Cech kachliarov Slovenska /CKS/?
CKS sa podujal na neľahkú úlohu, oživiť tradíciu kachliarskeho remesla. Toto remeslo na Slovensku takmer vymrelo. V 60-tych rokoch boli vyučení poslední kachliari vo vtedajšom Československu. A tak nastala skoro 40 ročná priepasť, ktorú sa snaží CKS preklenúť. Za posledné roky zaznamenal cech veľké úspechy:

  • znovuotvorenie učebného odboru kachliar na SOU stavebnom – k dnešnému dňu je 87 vyučených kachliarov


  • vypracovanie Odborných smerníc remesla kachliar, ktoré (september 2003)stanovujú požiadavky a predpisy pre stavbu kozubov a kachľových pecí schválenie noriem pre dimenzovanie kachľových pecí (apríl 2005)


  • remeslo kachliar sa stalo od 1. júla 2004 remeselnou živnosťou, čím sa sprísnili podmienky pre získanie živnostenského oprávnenia.
Všetky tieto kroky a úspechy majú jeden základný cieľ, aby prvotné nadšenie z kvalitne urobeného kozuba alebo kachľovej pece bolo potvrdené dlhoročnou spokojnosťou. Preto je aj na vás, aby ste vaše nadšenie premenili na dlhoročnú spokojnosť.

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: gril kozub rx
Zdieľať článok

Diskusia