Skrotenie zlého pána: alebo lukulské hody v záhrade

06. 09. 2006
Zdieľať

Predstavte si oheň. Okolo neho sedia ľudia, debatujú, bavia sa, jedia... a občas niekto vstane a presadne si, pretože ho obťažuje dym. Zafúka trochu silnejší vetrík a po chvíli sa podobný scenár zopakuje na opačnej strane ohniska. A tak sa posedenie s priateľmi či s rodinou v záhrade môže zmeniť na presadanie z miesta na miesto, ktoré si budete predávať ako štafetu...

Skúste však uzatvoriť ohnisko zo všetkých strán, pridajte komín a vznikne kozub. Skrotený oheň sa vzpierať nebude a dym bude stúpať hore komínom a vy budete môcť nerušene sedieť v kruhu najbližších a pochutnávať si na pripravených špecialitách bez „migračných tikov“. To isté platí aj o kvalitných griloch. Oba – kozuby aj grily – nájdu uplatnenie tak v mestskej, ako aj vo vidieckej záhrade. Aby plnili svoj účel, t. j. aby ste nevstávali za jeden večer niekoľkokrát zo svojho miesta a zároveň, aby mäso nepripomínalo skôr spálené meteority, treba vedieť čo, ako a kam…

Kuchyňa á la nature

V minulosti ste mohli nájsť kozuby takmer na každom hospodárstve, a to nielen vnútorné, ale aj vonkajšie – na dvore tvorili samostatný objekt, kde sa počas celého leta varilo a opekalo. Dnes takému miestu hovoríme letná kuchyňa. Tradičný kozub môžete rozšíriť o pec na chlieb či pizzu, gril či udiareň. A ak máte k dispozícii aj prívod vody, stačí vám už len pohodlná pracovná plocha a pár šikovných rúk a môžete sa s vervou pustiť do gastronomického objavovania priamo pod nebom.









Skrotenie zlého pána: alebo lukulské hody v záhrade

63567


Skrotenie zlého pána: alebo lukulské hody v záhrade

63566


Pizzové pece
Slúžia k príprave pizze, ale dokážu upiecť aj chutný domáci chlieb. Základom úspechu je dôkladne zaizolovaná spaľovacia komora, kde prebieha nielen proces spaľovania dreva, ale aj pečenie jedla, vďaka čomu pokrm získava neopakovateľnú chuť. (Kobok)


Naozaj ho chcete?


Skrotenie zlého pána: alebo lukulské hody v záhrade

63565

Túto otázku si treba položiť nielen pri rozhodovaní, či si zaobstaráte domáce zvieratko, ale svoje opodstatnenie má aj pri záhradnom kozube. Nalejme si teda hneď na začiatok čistého vína – jeho stavba nie je lacná záležitosť. A keďže ide vcelku o finančne náročnú investíciu, je lepšie zveriť túto činnosť do rúk odborníkov, najlepšie firme, ktorá má už dlhoročné skúsenosti. Pri porušení niektorých funkčne dôležitých zásad, ako sú žiaruvzdornosť, mrazuvzdornosť či schopnosť dilatácie, sa totiž čoskoro na výsledku práce môžu prejaviť nedostatky a vaše predstavy sa tak ľahko premenia na dym. Ale dosť bolo „čiernych myšlienok“, oheň vie byť predsa inšpiratívny aj praktický, keď viete, ako naň. Záhradné kozuby rozšíria váš obytný priestor o novú dimenziu.

Kam s ním?

To je jedna zo základných otázok, ktorú treba nevyhnutne vyriešiť ešte pred položením základov (to isté platí aj v prípade, že ešte len chcete stavať dom – najlepšie je zakomponovať kozub priamo do projektu, do steny domu, vyhnete sa tak začmudenej fasáde a aj problémom s nevhodným komínom). Umiestnenie záhradného kozuba treba dôkladne zvážiť, a to z viacerých dôvodov. Vaši susedia sa určite nepotešia, keď dym z kozuba bude oblizovať fasádu ich domu a zanechávať za sebou sivé stopy. Nemenej dôležité je, aby zákutie s kozubom korešpondovalo jednak so štýlom záhrady a jednak s architektúrou vášho domu.


Skrotenie zlého pána: alebo lukulské hody v záhrade

63569

Kam teda s kozubom? Najlepšie do závetria – vhodnou ochranou pred vetrom môžu byť živé ploty, jednoduché drevené zásteny a paravány. Najčastejším riešením je viazanosť kozuba priamo na stenu domu, prípadne iného objektu. Dostatočne veľká záhrada umožňuje vytvoriť aj altánok či prístrešok s murovaným kozubom, resp. kozubovou zostavou. Pri výbere vhodného miesta na postavenie kozuba nezabúdajte, že priestor by mal vyhovovať požiadavkám na obsluhu aj prípravu jedál. Pracovná plocha by mala byť vo výške ohniska (približne 80 cm). Rovnako dôležité ako dostatok priestoru sú aj nekĺzavé a bezpečné povrchy, ktorým nebudem prekážať kvapnutá mastnota.

Zásadné detaily

Napriek tomu, že sa neodporúča podceňovať konštrukčné riešenie, nebudem ho tu detailne rozoberať, pretože ide o špecializovanú tému, ktorá by si vyžadovala oveľa väčší rozsah strán. Záhradné kozuby by mali mať lapač dymu a komín, ktoré zabezpečia lepšie horenie a usmernia odvod spalín a dymu mimo ohniska. Niektorí majitelia kozubov v snahe predísť tomu, aby sa dym valil na susedov pozemok, postavia v záhrade veľmi vysoký komín, čo nie je priveľmi šťastné riešenie – ani esteticky, ani prakticky. Samozrejme, isté zásady treba dodržať. Komín má byť primerane vysoký, aby dokázal odviesť dym bezpečne ponad hlavy prísediacich. Kozub by si mal zachovať proporcie medzi prierezom komína a plochou portálu. Krátke a úzke komíny nedokážu spoľahlivo odviesť spaliny. To platí dvojnásobne v prípade zastrešeného kozuba, ktorý je súčasťou záhradnej krytej terasy či altánka – tu sa odporúča, aby vývod komína vyčnieval minimálne 80 cm nad strechou, aby nedošlo k preskočeniu iskry.

Ako mu podkúriť


Skrotenie zlého pána: alebo lukulské hody v záhrade

63564

Ak pri spaľovaní horí oheň s modravými plameňmi a uhlíky v ohnisku sú ešte dlho žeravé, je to jasné – použili ste kvalitné tvrdé drevo, ktoré schlo na suchu minimálne dva roky. Naproti tomu mäkké drevo, ktoré sa používa pri roztápaní, má dlhý svietiaci plameň a horí rýchlejšie. Na vzduchu ho stačí sušiť iba rok. Najpoužívanejším palivom do záhradných kozubov je však drevené uhlie. Ak kozub nemá dostatočný ťah, môžu drevené brikety začať dymieť, čo je spojené s nepríjemným zápachom. Preto je nevyhnutné skladovať ich v suchu a dodržať správny postup pri ich podpaľovaní – len zaručenými podpaľovačmi alebo priložením na horiace drevené triesky.

Murovaný alebo skladaný?

Murovaný kozub, ako som spomínala, nie je lacná záležitosť. Ide o stavbu, ktorá si vyžaduje betónové základy (minimálne do hĺbky 70 cm – to závisí od oblasti). Predtým treba odstrániť nasiakavé vrstvy – zabránite tak vydutiu zeminy vplyvom nežiaducej vlhkosti. Aby vás neprekvapili po čase opadané omietky na kozube či nepekné fľaky, odporúča sa použiť pri stavbe základov aj fóliu, ktorá zabráni prenikaniu vzlínajúcej zemnej vlhkosti. A keďže zima patrí do nášho zemepisného pásma, je samozrejmé, že aj kozuby treba chrániť, ideálne sú špeciálne nátery odolné proti vode (ich úlohou je zabrániť vnikaniu vody do konštrukcie).


Skrotenie zlého pána: alebo lukulské hody v záhrade

63570

Menej finančne náročným variantom murovaných kozubov sú ich montovaní príbuzní. Lacnejšie typy sú vyrobené z odľahčeného betónu, ich nevýhodou je, že sa vyskytujú problémy s nedostatočnou žiaruvzdornosťou a občas aj s mrazuvzdronosťou. Tieto kozuby sú určené predovšetkým na grilovanie na drevenom uhlí. Do drahšej kategórie prefabrikovaných kozubov patria stavebnicové záhradné kozuby, ktoré sú vyrobené z vymývaného alebo inak povrchovo upravovaného betónu v rozličných farebných odtieňoch a tvaroch. Ohnisko je proti požiaru zvyčajne chránené šamotovým obkladom. Odnímateľný popolník uľahčuje čistenie a prívod vzduchu, čo zlepšuje horenie. V týchto kozuboch môžete po skončení grilovania založiť aj menší oheň, ktorý vám spríjemní posedenie. Treba však pripomenúť, že nijaký záhradný kozub nie je určený na spaľovanie, napríklad odpadu zo záhrady.

Za odbornú spoluprácu ďakujem Ing. Jiřímu Nosekovi,
Norman, spol. s r. o.

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: záhradný kozub
Zdieľať článok

Diskusia