Zdroj: Shutterstock

Vyberáme prístrešky a altánky k domu: Ktoré varianty sú lacnejšie a ktoré nepotrebujú údržbu?

21. 11. 2023
Zdieľať

Prístrešky k rodinnému domu môžu mať rôzne využitie – najčastejšie sa používajú ako prístrešok na auto, rôzne altánky, ale tiež zastrešenie vstupu, terasy či verandy. Rozmýšľate nad tým, že si k domu takýto prístrešok tiež pristavíte ? Pri plánovaní berte do úvahy rôzne účely, na ktoré bude takáto konštrukcia slúžiť, rozmery a usporiadanie pozemku, ale aj štýl domu.

V rôznych variantoch

Prístrešky môžu byť samostatne stojace alebo napojené jednou stranou na dom. Vyberte si úplne otvorené, prípadne s jednou alebo dvomi uzavretými stranami. Dobre zvážte ich umiestnenie na pozemku z hľadiska ideálneho využitia priestoru a čo najjednoduchšieho prístupu. S akými typmi prístreškov sa stretnete najčastejšie?

Prístrešok pre auto

Nemôžete alebo nechcete mať na pozemku garáž? Štýlový prístrešok ochráni vaše auto pred rozmarmi počasia. Vyberte si prístrešok pre jedno alebo pre dve autá, so skladom či bez neho. V uzavretom a zamykateľnom sklade, ktorý je súčasťou prístrešku, môžete uložiť pneumatiky, náradie, bicykle a ďalšie potrebné veci. Minimálny rozmer prístrešku pre jedno auto je 3×5 m, pre dve autá 5×5 m. Ceny prístreškov pre jedno auto sa pohybujú v rozmedzí od 3000 eur, pre dve autá od 5000 eur.

Kovový prístrešok pre auto s priehľadnou strechou.

Ak nemáte kam postaviť garáž, auto pred počasím ochráni aj jednoduchý prístrešok. Zdroj: Shutterstock

Zastrešenie vstupu do domu

Počasie dokáže niekedy poriadne prekvapiť a nie je nič príjemné držať dáždnik, tašky a zároveň hľadať kľúče od domu. Pekné a funkčné zastrešenie vstupu vás ochráni pred nepríjemným počasím, zlepší vzhľad domu a môže vytvoriť aj priestor na odkladanie obuvi, bicyklov či iných vecí, ktoré chcete mať poruke.

Priehľadné prestrešenie vstupu do domu.

Zastrešenie môže byť aj takéto minimalistické a nenápadné. Splní svoju úlohu, no nenaruší vzhľad domu. Zdroj: Shutterstock

Altánky a zastrešenie terasy

Terasa je ideálnym miestom na oddych či zábavu. Môžete si tu vychutnať raňajky alebo večeru s rodinou a priateľmi, deti sa tu zahrajú a vy si prečítate knihu. Zastrešenie terasy vám umožní užívať si čas na záhrade skoro v každom počasí a zároveň ochráni záhradný nábytok pred dažďom a snehom.

Pohľad na prestrešenú terasu so záhradným nábytkom.

Ak chcete mať na terase dostatok denného svetla, môžete si na strechu zvoliť sklo alebo polykarbonát. Zdroj: Shutterstock

Praktická rada

Ak chcete, aby súčasťou vášho prístrešku k domu bolo aj osvetlenie, myslite vopred na riešenie elektroinštalácií a potrebnej kabeláže.

Aký materiál vybrať a prečo?

Na výber máte oceľové, hliníkové aj drevené prístrešky – vyrábajú sa buď sériovo, alebo na mieru. Dôležitý je nielen vzhľad, ktorý vizuálne doplní štýl domu a záhrady, ale aj trvanlivosť, čas potrebný na údržbu a tiež cena. Pre milovníkov ekológie a tradičných materiálov, prípadne pre majiteľov starších domov sú ideálne drevené prístrešky. Zaneprázdnení ľudia a fanúšikovia moderného dizajnu zase ocenia oceľové a hliníkové prístrešky s minimálnymi nárokmi na údržbu.

Prečítajte si tiež
Ako vybrať markízu na terasu? Pred rozhodnutím si odpovedzte na týchto 6 otázok

V závislosti od rozmerov a náročnosti dizajnu sa ceny drevených prístreškov pohybujú od 100 eur za m2, kovové prístrešky nájdete od ceny 160 eur za m2. Pozrime sa však bližšie na výhody a nevýhody jednotlivých typov prístreškov.

Prestrešenie terasy s hliníkovou konštrukciou.

Hliníkovú konštrukciu oceníte hlavne pre nenáročnosť údržby a nízku váhu materiálu. Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Prístrešky môžu byť upevnené k zemi alebo vyriešené konzolovou konštrukciou – tie sú vo všeobecnosti drahšie než voľne stojace prístrešky k domu v porovnateľnej veľkosti.

Drevené prístrešky

Vďaka svojmu prírodnému materiálu sú drevené prístrešky k domu krásne a vytvárajú príjemnú atmosféru. V porovnaní s kovovými sú však často masívnejšie a ich výroba je prácnejšia. Treba mať na pamäti aj potrebu pravidelnej údržby – kvalitné a správne ošetrené drevo vám ušetrí veľa starostí, ochranný náter však musíte pravidelne obnovovať. Ak na to nemáte čas, na drevený prístrešok k domu radšej zabudnite.

Prečítajte si tiež
Z pôvodnej kuchyne pre robotníkov vznikla minimalistická knižnica. Prístavba na samote búra predsudky

Pri montáži dbajte na to, aby drevené stĺpiky neprišli do kontaktu so zemou a nezačali vlhnúť – osádzajú sa na kovové konzoly ukotvené do betónových pätiek alebo do betónovej platne. Správne ošetrený a nainštalovaný drevený prístrešok vám vydrží aj viac ako 50 rokov.

Samostatne stojaci drevený altánok so záhradným nábytkom.

Drevené prístrešky sú hlavne pre milovníkov ekológie či prírodných materiálov skvelou voľbou, no treba rátať s náročnejšou montážou i prácnejšou údržbou. Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Ak ste zvolili voľne stojace prístrešky k domu, myslite aj na odtok vody. Dažďový zvod môže byť elegantne zabudovaný do jednotlivých nožičiek, prípadne zberať vodu do žľabu a odtiaľ do dažďovej kanalizácie či do pôdy v blízkosti prístrešku.

Hliníkové a oceľové prístrešky

V porovnaní s drevenými sú menej náchylné na poškodenie, sú odolné voči nepriaznivému počasiu a vyznačujú sa veľmi dlhou životnosťou. Nebaví vás pravidelne natierať konštrukciu? Oceľové a hliníkové prístrešky sú pre vás to pravé, keďže sú prakticky bezúdržbové. Pozor však na výber materiálu, oceľové prístrešky sú oveľa ťažšie ako hliníkové – ak teda potrebujete prístrešok na strešnú terasu či balkón, hliník je vhodnejší materiál.

Prečítajte si tiež
Podobu prístavby domu určila magnólia. Toto pestré bývanie žije vlastnou fantáziou!

Ceny oceľových a hliníkových prístreškov sa odvíjajú aj od povrchovej úpravy profilu. Základná úprava vo farbe RAL patrí k najekonomickejším riešeniam. Za príplatok však máte na výber širokú škálu povrchových úprav. Môžete si vybrať lesklý povrch, ale aj štruktúrovaný či matný, na ktorom neostávajú odtlačky prstov. Hliníkové prístrešky v imitácii dreva spájajú príjemný dizajn dreva s odolnosťou hliníka. K ďalším úpravám patrí galvanické zinkovanie hliníku a elox, ktorý je vysoko odolný voči korózii.

Kovové prestrešenie terasy s polykarbonátovou strechoou.

Prístrešok s kovovou konštrukciou nemusí pôsobiť surovo ani nudne. Na výber máte viacero farebných i povrchových úprav.  Zdroj: Shutterstock

Tehlové prístrešky

V prípade potreby si môžete prístrešok k domu vymurovať aj z tehly. Ak máte dom s tehlovým obkladom na fasáde, bude takéto zastrešenie príjemne ladiť so stavbou. Ide o masívnu konštrukciu, kam môžete umiestniť hoci aj krb či záhradnú kuchyňu. Z tehál vytvoríte nielen jednotlivé nosné stĺpy, ale tiež múrik či vymurovanú stenu, ktorá vytvorí príjemné pozadie a zároveň závetrie.

Murovaný altánok so záhradným nábytkom.

Murované altánky sú tiež jednou z alternatív. Hoci je ich stavba prácnejšia, len tak hocičo ich nezničí. Zdroj: Shutterstock

Vyberte si správnu krytinu

Strecha prístrešku musí bez problémov zvládať rozmary počasia – silný vietor, dážď, aj záťaž snehovej pokrývky v zime. Hlavne v oblastiach každoročného silného sneženia je potrebné konštrukciu dostatočne nadimenzovať pre predpokladanú váhu snehu. Vyberajte tiež podľa orientácie na svetovú stranu. Ak terasa smeruje na juh, budete potrebovať spoľahlivú ochranu pred horúčavou.

Prečítajte si tiež
Netradičnú prístavbu k radovému domu mali postavenú za 5 hodín! Polepšili si o jednu tretinu podlahovej plochy

Strecha prístrešku môže byť plochá, sedlová, alebo pultová. Pri výbere strešnej krytiny máte na výber klasické materiály – pálenú škridlu a plechové krytiny alebo svetlo prepúšťajúce sklo či polykarbonát. Alternatívou pre väčšie prístrešky, resp. pergoly, môžu byť aj fixné, prípadne flexibilne naklápateľné lamely – takéto riešenia však bývajú oveľa drahšie.

Správne vybraté, umiestnené a nainštalované prístrešky vám uľahčia život, ochránia vás a vaše veci pred nepriaznivým počasím a zároveň esteticky dotvoria dom aj záhradu.

Text: Daša Barková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: altánok krytá terasa prístrešok
Zdieľať článok
Potosovec sa opäť teší veľkej obľube. Ako si ho môžeme rozmnožiť?Záhrada

Potosovec sa opäť teší veľkej obľube. Ako si ho môžeme rozmnožiť?

Zelený sliz v trávniku: Prečo sa objavil a ako sa ho zbaviť?Záhrada

Zelený sliz v trávniku: Prečo sa objavil a ako sa ho zbaviť?

Bojujete s burinou v trávniku? Naučte sa správne použiť herbicídy, aby boli účinné. Teraz je vhodný čas!Urob si sám

Bojujete s burinou v trávniku? Naučte sa správne použiť herbicídy, aby boli účinné. Teraz je vhodný čas!

Marec bol desiaty rekordne teplý mesiac v rade. Horúčavy nie sú pre vedcov prekvapenímASB.sk

Marec bol desiaty rekordne teplý mesiac v rade. Horúčavy nie sú pre vedcov prekvapením

Diskusia