Z akého materiálu by mal byť váš záhradný nábytok?
Pekné počasie vás vytiahlo von? Na balkón či terasu? Bez exteriérového sedenia sa nezaobídete. Poradíme vám, ktorý materiál bude pre vás ten najvhodnejší.
Umelý ratan je šik a veľa znesie
V posledných rokoch sa umelý ratan teší veľkej obľube. Je ľahký, dobre sa s ním manipuluje a je nenáročný na údržbu. Kvalitné kusy zvládnu akékoľvek počasie a vydržia vám roky. Ideálnou voľbou je oblý výplet s UV filtrom. Na prvý pohľad ho nerozoznáte od prírodného ratanu, zo všetkých druhov výpletu vydrží najdlhšie a vďaka ochrane pred slnečnými lúčmi si roky udrží pôvodný vzhľad. Pri kúpe sa vyhnite podozrivo lacnému nábytku – býva vyrobený z nekvalitného materiálu, časom stratí farbu a zvykne sa rozpadať.
Na konštrukciu sa používa drevo alebo kov. Drevo je náchylnejšie na vlhkosť aj vznik plesní. Pokiaľ nábytok neplánujete sťahovať v zime či počas dažďa do „sucha“, lepšou voľbou je kovová konštrukcia – obľúbený je hlavne ľahký hliník.
Prírodný ratan je originál
Tento materiál je ľahký, krásne vyzerá a je hypoalergénny. Vonku ho však nemôžete nechať počas celého roka. Aj keď slniečko či občasnú búrku zvláda so cťou, intenzívny dážď mu veľmi nesvedčí. Ak si vyberiete nábytok z prírodného ratanu, nájdite mu miestečko chránené pred dažďom.
Na drevo
Výhody prírodného materiálu si môžete užiť aj s drevom. Dokáže navodiť veľmi útulnú atmosféru, no s dažďom a vlhkom si príliš nerozumie. Nábytok z dreva bude potrebovať minimálne raz za dva roky impregnáciu olejom alebo náterom. Svedčí mu to na zastrešených terasách či balkónoch, kde je aspoň čiastočne chránený pred nepriaznivým počasím. Čím tvrdšia drevina, tým je odolnejší. Najmenej vydrží nábytok z borovice a smreka, zlatou strednou cestou je buk, dub či agát a najodolnejšie sú exotické odrody ako eukalyptus, tík alebo eben.
O plastovom a kovovom záhradnom nábytku si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.