Skôr než si kúpite záhradný nábytok, mali by ste vedieť toto

28. 07. 2021
Zdieľať

Kým sa bezhlavo vrhnete do zariaďovania svojej krásnej terasy, pomenujte nahlas svoje vlastné predstavy, potreby a životný štýl.

Nábytok, ktorý vás oslovil v predajni, alebo ho majú vaši susedia, nemusí byť zlý, no ani nemusí byť tou správnou voľbou pre vás. Každý má iný priestor, iné požiadavky a iný spôsob trávenia voľného času v záhrade. Najprv si dôkladne zmerajte priestor, zvážte, či bude ladiť so zvyškom zariadenia a okolím, a premyslite si tiež, čo s nábytkom po sezóne.

Pripravený na všetko

Nemáte radi pevné a konečné riešenia? Úplne vás chápeme. Je dobré pripraviť sa na každú možnú alternatívu. Flexibilný človek potrebuje flexibilný nábytok: rozkladací stôl, ktorý sa prispôsobí počtu stolujúcich, nafukovacie ležadlo na nečakanú párty, sieť alebo hamak, ktorý zbalíte „do kabelky“, stohovateľné stoličky a kreslá, z ktorých si môžete postaviť vežu až po strop. Alebo zvážte ultraľahký nábytok, ktorý bez väčšej námahy premiestnite, kam práve potrebujete, rošty a matrace, z ktorých si vyskladáte sedačku v tvare a veľkosti podľa nálady, a v neposlednom rade praktické kúsky, ktoré možno zložiť úplne naplocho, takže sa dajú odložiť kamkoľvek k stene, kde čakajú až nadíde ich veľká chvíľa.

záhradný nábytok na terase

Zdroj: IKEA

Raňajky v tráve či na dlažbe?

Povrch, na ktorom bude nábytok uložený, je tiež dôležitý. Ak plánujete stolovať na tráve, nebude nábytok na tenkých kovových nožičkách ideálny. Pri každom sedení sa budete zabárať do pôdy. Tenké nožičky neobstoja ani na drevenej terase z dosiek, pretože sa môžete ľahko prepadnúť do medzier medzi doskami. Nábytok s ťažkým kovovým podnožím môže zas vašu drevenú terasu poškriabať. Na trávnatý povrch a na exponované miesto nie je vhodný nábytok z mäkkého dreva, akým je napríklad borovica. Vlhkosť zo zeme môže spôsobiť hnilobu dreva.

Prečítajte si tiež
Ako a podľa čoho si vybrať záhradný bazén?
stolovanie na záhrade

Zdroj: H&M HOME

Pod holým nebom či pod strechou?

Ak je vaša terasa čiastočne alebo úplne otvorená, bude na nábytok pravdepodobne i pršať, padať prach a peľ. Vhodné sú kúsky z odolného materiálu, akým je umelý ratan, plast, kov, tík, hliník alebo nehrdzavejúca oceľ. Matrace a sedáky na otvorenej terase neuniknú dažďu či letným prehánkam. Budú vodoodolné alebo aspoň odnímateľné? Myslite aj na to, kam ich schovať v prípade nepriaznivého počasia, prípadne si zadovážte ochranný poťah. Budete sedieť pod stromom? Venujte pozornosť všetkému, čo môže spadnúť na váš vonkajší nábytok. Vtáčí spev je síce neodolateľná kulisa, počítajte však s tým, že „škvrny pre šťastie“ už z matracov tak ľahko nevyčistíte.

posedenie na terase

Zdroj: IKEA

Budem mať čas na údržbu?

Najmenej starostí budete mať s nábytkom z hliníka, nehrdzavejúcej, ťahokovu a plastu. Na občasné čistenie vám postačí handrička a voda. Podobne je to s umelým ratanom, ten však treba chrániť aj pred slnkom, inak by časom mohol vyblednúť. S prírodným ratanom musíte byť o niečo opatrnejší. Nečistoty treba najskôr odstrániť kefou s tvrdými štetinami alebo vysávačom, potom umyť mydlovou vodou a vysušiť handrou. Najúčinnejší spôsob, ako očistiť kov, je hubka namočená v čistiacom roztoku. Treba dávať pozor na hrdzu, a ak sa vám zdá, že potrebuje aj nový náter, pustite sa do obnovy. Drevený záhradný nábytok si vyžaduje najväčšiu starostlivosť, ak chcete, aby bol odolný proti vplyvom počasia. Dôkladné čistenie a ošetrovanie olejom zaistí, že vám drevený záhradný nábytok vydrží roky.

plastový záhradný nábytok

Zdroj: VTWONEN

NÁŠ TIP

Ak máte malé deti, praktickou voľbou bude nábytok z plastu. Neprekážajú mu lepkavé prsty ani rozliaty džús. Okrem toho je aj ľahučký, takže sa s ním ľahko manipuluje.

Prečítajte si tiež
Prírodná záhrada v Modre plná kvetov, plodov a dekorácií

Cena verzus kvalita

Ak hľadáte kvalitu, cena je určite jednou z dobrých indícií. Nikto nechce záhradný nábytok, ktorý vydrží iba jedno leto. Nábytok z odolného materiálu je stabilný, držia mu všetky spoje a v dobrom stave vám zostane ešte mnoho rokov. Materiál samotný však tiež nemôže byť jediné kritérium. Aj tam totiž existujú veľké rozdiely, čo sa týka kvality či vypracovania. Pozor si treba dávať na hliníkový nábytok vyrobený z tenkých rúrok (hrúbka stien by mala byť minimálne okolo 1,2 mm) a lacnejší plast, ktorý sa ľahko poškriabe a pod väčšou váhou sa môže i zlomiť.

záhradný nábytok na terasu

Zdroj: IKEA

NÁŠ TIP

Záruka dva roky nie je na záhradný nábytok dostatočná. Vyberte si ten, na ktorý predajca poskytuje záruku minimálne päť rokov.

Ako ho budem používať?

Aj nad týmto sa veru treba zamyslieť. Je pre vás lepšia nízka sedačka či hojdacie kreslo? Chcete veľký stôl či malý? A potrebujete ho vôbec? Ako trávite čas v záhrade? Ak chodíte z práce pred zotmením a na víkendy zväčša cestujete mimo domu, nekupujte si hneď celú súpravu. Vyberte si pohodlné kreslo alebo menšiu sedačku, na ktorej si vypijete v pokoji kávu. Kto často hostí známych, nech určite investujte do veľkého jedálenského stola. Romantické duše si zas nevedia predstaviť záhradu bez hojdačky.

záhradné ležadlo na terase

Zdroj: H&M HOME

NÁŠ TIP

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

Milovníci vody a slnka by si mali určite zadovážiť pohodlné a najmä polohovateľné ležadlo.

Bude dosť pohodlný?

Ak v záhrade plánujete tráviť viac času, a to najmä relaxáciou, siahnite po polohovateľných stoličkách. Jedným pohybom zmeníte polohu chrbta a zaručíte si tak maximálne pohodlie. Všímajte si výšku chrbtovej opierky, aby ste si o ňu mohli oprieť nielen chrbát, ale i krk a hlavu. Opierky na ruky sú tiež výborná vec, ak si nechcete väčšinu času opierať lakte o stôl. Pri kovovom nábytku dajte prednosť tomu, ktorý má opierky z dreva, kov by vás pálil. Tvrdé stoličky budú pohodlnejšie, ak im doprajete látkové sedáky. Môžete si ich dokúpiť alebo vyrobiť vlastné.

denná posteľ na terasu

Zdroj: Bamboo.sk

NÁŠ TIP

Pre tých, ktorí sa radi poobede natiahnu, stojí za zváženie nákup tzv. dennej postele. Pred súmrakom si nad ňu zaveste moskytieru a môžete si vychutnať spánok pod holým nebom.

Súlad a súzvuk

Napadlo vám použiť starú pohovku a umiestniť si ju na terasu? Tak nad tým ani nepremýšľajte. Je fajn, ak sa vám podarí dosiahnuť plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom, ale použiť v záhrade interiérový nábytok naozaj nie je dobrý nápad. Možno ste práve dokončili svoj vysnívaný dom a chystáte sa prvýkrát zariadiť terasu. Vytiahnete drevené ležadlo po babke, plastový stôl z minuloročného výpredaja a vaše obľúbené ratanové kreslo z internátnych čias. Dajte pozor, aby ste sa na terase necítili ako na „blšáku“. Nevravíme, že všetky nábytkové kusy musia byť z rovnakej zostavy, čosi by ich však malo spájať – materiál, farba, štýl, éra atď. Príliš veľa rôznorodých kusov v jednom malom priestore môže pokaziť celú atmosféru.

záhradný nábytok na terasu

Zdroj: ONLY HOMELY

NÁŠ TIP

Vyberte si jeden obľúbený kúsok a snažte sa ďalej nekombinovať priveľa materiálov či štýlov, aby výsledný efekt nepôsobil chaoticky. Záhradný nábytok by mal dokonale zapadnúť do prostredia vašej záhrady.

Zmestíme sa všetci?

Zvážte, koľko vlastne máte na sedenie miesta, aj to, v akom tvare je terasa. Je to dlhá a úzka veranda či široká „tančiareň“? Priestor si dôkladne zmerajte. Použite rovnaké princípy a zásady, aké by ste použili pri „premávke“ a sedení v interiéri. Myslite aj na dostatočnú rezervu, aby ste mali dosť miesta pri odsúvaní stoličiek či prechádzaní okoloidúcich. Aby sa každá stolička dala pohodlne odtiahnuť, potrebujete minimálne 75 cm. Ďalšie centimetre si pridajte, ak si chcete sedenie skrášliť kvetmi v kvetináčoch či inými dekoráciami. V malom priestore môže barový stôl fungovať lepšie než bežná jedálenská zostava, pretože bary sú užšie a barové stoličky zaberajú menej miesta ako veľké kreslá.

záhradné posedenie na terase

Zdroj: BRAFAB

Pripravila: Katarína Paukeje

Foto: Archív Firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Záhradný nábytok
Tagy: ratanový nábytok sedačky záhradné posedenie
Zdieľať článok

Diskusia